Microsoft odpovídal on-line: Internet Explorer 7 bude bezpečnější

  • 49
Microsoft chce umožnit těm, kdo si nejsou jisti, že mají svůj operační systém Windows legálně, jeho používání zlegalizovat. Jak se vůbec Microsoft dívá na problematiku softwarového pirátství, co si myslí o Open-source? Jak jsou jeho prdukty bezpečné? Ptali jste se on-line v chatu na Technetu.
I když se společnosti Microsoft z obchodního hlediska daří, potýká se s celou řadu problémů. Stačí se jen se podívat na aktuální stav jejího sporu s Evropskou unií nebo na stále rostoucí řady uživatelů, kteří využívají její produkty nelegálně. Společnosti je také vyčítána určitá nepružnost v boji prosti bezpečnostním rizikům.

Výhody legálních Windows

S jedním ze zmíněných problémů se firma pokouší vypořádat prostřednictvím nedávno zveřejněné aktivity s názvem „Výhody legálních Windows“. Ta je zaměřena na uživatele, kteří si nejsou jisti, zda jimi provozovaný OS od Microsoftu není padělek.

Takový uživatel však musí doložit, že program skutečně koupil, a poskytnout svou kopii k analýze. Ten uživatel, který pirátský program vědomě používá, si bude moci od poloviny roku koupit originál za nižší cenu verze instalované do nových počítačů.

Pilotní projekt spustil Microsoft loni v listopadu v Norsku, Číně a ČR. V polovině roku by se měl rozběhnout celosvětově. Zákazníkům, kteří prokáží, že používají legálně získaný operační systém, firma umožní zdarma stažení některých aplikací či levnější nákup her. Kritické opravy bude firma i nadále zdarma nabízet ke stažení všem zájemcům.

Vše, co chcete vědět o Microsoftu

Ptali jste se Jiřího Grunda 5.4.2005. On-line rozhovor probíhal na této adrese.

Do současné doby český Microsoft nenarazil na našem území na padělané Windows, to je spíše doménou asijských zemí, jako jsou Čína, Tchaj-wan nebo Rusko. V rámci dobrovolné kontroly legálnosti Windows však již bylo zjištěno, že ve zhruba desetině případů uživatelé používají nelegální kopie.

Spor s EU

Microsoft se již dříve podřídil jednomu z rozhodnutí Evropské komise (EK), kterým se zavázal dodávat na evropský trh operační systém bez integrovaného multimediálního přehrávače Windows Media Player (WMP). Pak se však vedl spor o to, jak bude nový produkt pojmenován. EK nechtěla, aby z názvu vyplývalo, že jedná o omezenou verzi Windows a tak byl vybrán název „Windows XP Home Edition N“ a „Windows XP Professional Edition N“.

Druhý opravný balíček pro Windows XP

Velkou kontroverzi také Microsoft vyvolal uvedením druhého opravného balíčku pro OS Windows XP (Win XP SP2). Některé novinky, které měly vést ke zvýšení bezpečnosti tohoto OS, totiž omezovaly funkčnosti některých programů třetích stran. Proto se Microsoft rozhodl umožnit uživatelům pozdržet jeho instalaci, než se podaří sjednat nápravu. Přestože se termín, kdy již instalaci nebude možné odložit, blíží, stále podle některých průzkumů nemá Win XP SP2 instalováno více než 2/3 firem.

Ptejte se mluvčího Microsoftu

Jiří Grund - tiskový mluvčí Microsoftu

Zajímají vás tyto problémy? Jak se díváte na politiku Microsoftu vy? Co vás trápí a co vás naopak v souvislosti s tímto softwarovým gigantem potěšilo. Ptali jste se tiskového mluvčího Jiřího Grunda v tomto on-line chatu.