Microsoft pomáhá Číně v cenzuře na internetu

  • 20
Microsoft otevřel v květnu čínskou verzi internetových stránek, kam lze vyvěsit své články, deníky či fotografie. V Číně má firma už pět milionů takových blogerů. Když však někdo zmíní v textu slova jako demokracie, svoboda nebo lidská práva, systém Microsoftu je odmítne jako „nepovolený jazyk“.
Vidina velkých výdělků na rostoucím čínském trhu přiměla americké počítačové firmy ke kompromisům, které pomáhají komunistické vládě filtrovat internet.

Číňané uvádějí, že jsou po Američanech druhými největšími uživateli internetu. Podle úřadů loni v Číně síť používalo 94 milionů lidí. Příští rok jich má být 134 milionů.

Microsoft a Google - v říši internetu hlavní světoví konkurenti -svolili pro tento perspektivní trh ke zvláštní politice a ústupkům v tom, jak internet funguje. Obě firmy upravují služby, aby vyhověly režimu. Google, populární vyhledávač internetových stránek, neposílá Číňany tam, kam si vláda nepřeje. Úspěšná firma proslula krédem „nedělat žádné čertoviny“, a tak uživatele čínských počítačů odvádí na čínskou verzi svých stránek se zablokovaným přístupem na některé stránky.

Nejméně 54 Číňanů šlo do vězení za to, jaké informace na internetu zveřejňovali. Třeba při dotazech na Dalajlámu nebo Tchaj-wan čínský Google hlásí chybu.

Tento rok chce Google otevřít v Číně zastoupení a lákat reklamu na trhu, který roste skoro o sto procent ročně. Kdo však prodává připojení na internet, ten je podle čínských zákonů odpovědný za obsah.

I softwarový obr Microsoft se rozhodl kompromisní politice vyhovět. Sám ovlivňuje obsah osobních internetových deníků, takzvaných blogů, které si Číňané mohou od konce května zakládat v čínské verzi MSN Spaces. Zveřejňování vlastních výpovědí, postřehů a článků je po světě i v Číně velmi oblíbené, ale Číňané nemohou u Microsoftu probírat témata jako demokracie či lidská práva. Pisatelé musí text vymazat, neboť jde o „zakázaná slova“.


Témata: Google+, Microsoft