Microsoft prohrál spor s Evropskou komisí

  • 5
Evropský soud první instance dnes rozhodl o tom, že americký softwarový gigant Microsoft se bude muset okamžitě podřídit sankcím Evropské komise za zneužívání dominantní pozice na trhu.
Prezident soudu Bo Vesterdorf tak nevyhověl Microsoftu, který ve svém odvolání požadoval odklad působnosti sankcí, vyplývá z dokumentů, které získala agentura Reuters.

"Microsoft konkrétně neprokázal, že by mohl (sankcemi) utrpět závažnou a neodčinitelnou škodu," píše se v dokumentu soudu. Tento verdikt později potvrdil i sám soud. Obě strany se mohou odvolat ještě k nejvyšší instanci v EU, Evropskému soudnímu dvoru.

Microsoft po soudu a jeho prezidentu Vesterdorfovi žádal, aby pozastavil výkon sankcí, které firmě v březnu vyměřila Evropská komise, do doby, než soudy projednají odvolání firmy. Komise došla k závěru, že Microsoft se provinil zneužíváním téměř monopolní pozice na trhu operačních systémů osobních počítačů k pronikání na jiné trhy. Stejné porušování pravidel v dřívějších případech již před EU konstatovaly americké soudy.

Microsoft tvrdil, že by mu sankce, uplatněné okamžitě, způsobily nenapravitelné škody. Komise naopak argumentovala tím, že v případě pravděpodobného několikaletého odkladu sankce ztratí svůj význam.

Microsoft již sice ze svých rozsáhlých rezerv zaplatil vyměřenou rekordní pokutu 497 milionů eur (zhruba 15 miliard Kč), odvolal se však proti dalším nařízením Bruselu. Mezi ně patří odstranění multimediálního přehrávače Media Player z operačního systému Windows nebo uvolnění technických informací pro konkurenční výrobce serverů.

Microsoftu se v poslední době podařilo uzavřít smírné dohody téměř se všemi organizacemi a firmami, které si na něj u EU stěžovaly. Jedinou, s níž se nedohodl, je firma RealNetworks, která vyrábí konkurenční mediální přehrávač Real Player.

Zdroje blízké Microsoftu i po rozhodnutí soudu podle AP uváděly, že firma na spor v EU pohlíží optimisticky. Vyjadřovaly naději, že Microsoft brzy zahájí jednání o smírném vyřešení sporu s komisí. Celý odvolací proces by mohl trvat až pět let.

Zdroje z Bruselu však řekly, že po dnešním rozhodnutí ve prospěch EK již antimonopolní úřad komise zřejmě smírčí rozhovory s Microsoftem vést nebude. Evropská komise by se měla k případu vyjádřit oficiálně kolem poledne SEČ.