Takto vypadala nabídka upgradu do chvíle, než se aktualizace stala z volitelné doporučenou. | foto: screenshot Technet.cz

Microsoft se vám pokusí vnutit Windows 10. Víme, jak udržet starší verzi

  • 359
Aktualizace na Windows 10 zatím spadala do kategorie „volitelné“, o její stažení a instalaci musel požádat uživatel. Nyní byla přemístěna do kategorie „doporučené“, a při základním nastavení systému se tak stáhne a spustí automaticky. Nechtěnému přechodu na nový systém můžete zabránit úpravou nastavení.

Od Microsoftu to není překvapení. Záměr změnit aktualizaci s upgradem sytému z volitelné na doporučenou „v počátcích příštího roku“ oznámil tvůrce systému již loni. Ke změně nakonec bez dalšího upřesňování přikročil v pondělí 1. února. Soudě podle stavu počítačů, ke kterým jsme se v redakci během dnešního dopoledne dostali, tuto aktualizaci zatím rozhodně nedostali všichni a je stále čas na obranu.

Počítače ve firmách

Počítače v organizacích, které mají nainstalovány Windows 7 Pro nebo Windows 8.1 Pro, mají nárok na upgrade zdarma. V souvislosti se změnou zařazení upgradu Windows 10 do „doporučených“ updatů mají organizace možnosti, jak tento update zakázat: použitím Group Policy, nebo úpravou registrů. Detailní návod naleznete zde.

Zákazníků používajících edice Windows 7 Enterprise nebo Windows 8.1 Enterprise se tento upgrade netýká.

Jana Vávrová, Microsoft

Díky změně kategorie se soubor aktualizace o objemu více než 3 GB stáhne automaticky, pokud se tak nestalo již dříve v rámci aktualizace přes Windows Update.

“Uživatelům, kteří si rezervovali upgrade na Windows 10 či mají zapnuté automatické aktualizace přes Windows Update, pomáháme připravit jejich zařízení na Windows 10 tím, že se stáhnou soubory, které jsou nezbytné pro budoucí instalaci. To v důsledku umožní hladší průběh upgradu a současně zajistí, že zařízení má neustále poslední verzi softwaru,” řekla nám v září Jana Vávrová z Microsoftu.

Už jen tento fakt může s nevhodným internetovým připojením způsobit uživateli nepříjemnosti, navíc data zaberou místo na disku. U notebooku s 1TB diskem to není problém, ale poněkud hloupě konfigurované „tablety s Windows 8 with Bing za pár korun“ s 32 nebo 64 GB eMMC paměti mohou snadno narazit na kapacitní strop.

„Doporučená aktualizace“ se ve standardním nastavení systému začne instalovat automaticky. V případě aktualizace na Windows 10 na vás vyskočí okno, kde musíte kliknutím instalaci potvrdit. Stačí však nesoustředěné kliknutí a instalace pokračuje dál. Jak bude formulováno české potvrzení jsme zatím neviděli, ale v angličtině jsou volby „aktualizovat nyní“ a „aktualizovat večer“. Jak urputně se bude okno připomínat, to Microsoft neupřesnil.

Odškrtnutím tohoto políčka zamezíte automatické instalaci „doporučených“ aktualizací. K jejich stažení však dojde.

Stažení aktualizace zamezíte pouze změnou nastavení příjmu aktualizací, respektive vypnutí automatických aktualizací.

Jak automatickému stažení a spuštění aktualizace zabránit ve Windows 8.1, vidíte na snímcích výše, pro Windows 7 je to podobné, jen v jiném designu. Zakázání automatických aktualizací však vyžaduje jejich pravidelnou kontrolu a ruční instalaci těch potřebných. Tedy snížení uživatelského pohodlí, nebo bezpečnosti systému.

Pokud se rozhodnete upgrade na Windows 10 realizovat, doporučujeme provést zálohu systému. Jak jsme několikrát poznali na vlastní hardware, ne vždy upgrade proběhne úspěšně a počítač pak nefunguje správně, nebo dokonce vůbec.

Aktualizace: V reakci na dotazy čtenářů jsme získali a doplnili vyjádření Microsoftu ohledně uprgade systému ve firemních sítích.