Křídlatá střela AGM-158 JASSM odhozená z letounu F-16

Křídlatá střela AGM-158 JASSM odhozená z letounu F-16 | foto: Lockheed Martin

Americké letectvo připravuje nasazení mikrovlnných zbraní

  • 349
Americké letectvo pokračuje ve vývoji mikrovlnných zbraní určených k vyřazení elektronických systémů protivníka. Pokrok v elektronice umožnil výkonný mikrovlnný vysílač umístit do střely s plochou dráhou letu.

V roce 2009 americké letectvo podepsalo s firmou Boieng dohodu o vývoji mikrovlnné zbraně. V rámci CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project) firma Boeing začala vyvíjet zbraňový systém schopný na určitou vzdálenost doslova usmažit elektroniku.

Střela CHAMP pošle nepřítele zpět do doby kamenné

Dne 22. října 2012 explodovala nad pouští v Utahu zkušební EMP raketa s kódovým označením CHAMP. Výsledky testu zbraně z dílen společnosti Boeing byly působivé i díky jeho dramatickému průběhu. Keith Coleman, který je manažerem programu CHAMP v rámci divize Phantom Works společnosti Boeing, uvedl, že videokamera zaznamenala „obrázky řad běžících stolních počítačů a náhlý výpadek všech, následovaný rychlým zčernáním samotné kamery. Zasáhneme jakýkoliv cíl, který budeme chtít, dostihneme každý. Dnes jsme z vědecké fikce udělali vědeckou skutečnost,“ prohlásil Coleman.

Během testu střela vyslala dávku velmi silné energie, která účinně vyřadila datové a elektronické subsystémy, proti nimž udeřila. Jak uvádí Boeing, CHAMP umožňuje během jediné mise udeřit proti řadě vybraných cílů.

„Tato technologie představuje novou éru v moderním válčení,“ uvedl Coleman. „V blízké budoucnosti tato technologie může učinit elektronické a datové systémy nepřítele bezcennými ještě předtím, než se objeví první vojáci nebo letouny.“

Pro účely testů se nosičem mikrovlnné zbraně stala letecká podzvuková střela s plochou dráhou letu AGM-86 ALCM (Air-Launched Cruise Missile). K prvním odpalu „mikrovlnné střely“ došlo v roce 2011. Při dalším testu o rok později střela poprvé vyřadila elektronické systémy v cílové zóně.

Zasažená elektronika byla při testech nenávratně poškozena. Dlužno dodat, že pokračující miniaturizace činí elektroniku proti mikrovlnným zbraním ještě zranitelnější.

Testy prokázaly schopnost mikrovlnné střely zasáhnout během letu najednou několik cílů. Teoreticky lze svazkem mikrovln při průletu zasahovat pozemní i leteckou techniku protivníka, stanoviště, budovy, atd. Dosah zbraně není znám, mikrovlnný svazek však lze zaměřit velmi přesně.

Pro operační nasazení se počítá s instalací mikrovlnného vysílače do střely s plochou dráhou letu JASSM-ER s doletem až tisíc kilometrů. Díky malým rozměrům a ctění konstrukce stealth je JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile – Extened Range) radarově velmi obtížně odhalitelná. Zaměření rovněž znesnadňuje nízká letová hladina.

Text vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.