Vyzbrojte svůj iPad novými aplikacemi

Vyzbrojte svůj iPad novými aplikacemi | foto: Profimedia

Miloš Čermák: pět aplikací pro iPad, bez kterých se neobejdu

Od pondělí se v Česku oficiálně prodává iPad, byť řádově tisíce uživatelů si ho už obstaraly neoficiálně dřív. Zde je můj tip na pět aplikací, bez kterých bych si ten svůj iPad už neuměl představit.

Tipy na aplikace s mediálním obsahem jsem publikoval na Technetu zde.

FlightTrack Pro: mezi nebem a zemí

Pokud hodně cestujete, asi utratíte hodně peněz za letenky, hotely a bůhvíco ještě. Takže osm eur za aplikaci, která vám na cestách bude dělat diskrétního, a přitom mimořádně efektivního komorníka, je prostě pakatel.

Stejně jako jiné podobné programy nabídne i FlightTrack možnost on-line sledovat kterýkoliv let na komerčních linkách. Tedy zjistit očekávané zpoždění a odhadovaný čas přistání, případně rovnou sledovat polohu letadla na mapě.

To je ideální, pokud vám vaši blízcí někde cestují a vy je máte například vyzvednout na letišti. Aplikace však umí víc, a to dohlížet na vás během vašich vlastních cest. Postup je přitom jednoduchý. Když si elektronicky koupíte letenku (kupuje si je ještě někdo jinak?), nebo zarezervujete hotely, stačí přeposlat konfirmační emaily na adresu plans@tripit.com.

Aplikace FlightTrack totiž využívá propojení se službou TripIt. Nemusíte se předem registrovat, proběhne to automaticky po zaslání prvního mailu. Pak už se jen doporučuje změnit heslo a odklinout, že souhlasíte s propojením s aplikací FlightTrack.

TripIt umí "přečíst" maily s rezervovanými letenkami i hotely a vytvoří vám itinerář. A když aplikaci povolíte "pushování" aktualizací, tak vám iPad či iPhone (můžete mít nainstalováno na obou platformách, ale platíte jen jednou) včas oznámí všechny důležité informace: změny v letových řádech, zpoždění, problémy s návazností spojů atd.

Aplikace umí nabídnout také rozmístění sedadel v letadlech na konkrétních linkách či plány letištních terminálů. Umožní vám zapisovat si vlastní cestovní poznámky, případně vše sdílet na Twitteru a Facebooku. Samozřejmostí jsou důležitá telefonní čísla (například na taxi) a další data pro cílovou destinaci. Zkrátka všechno! I když...ty kufry si vlastně budete muset zase odnést sami.

Aplikaci FlightTrack si můžete stáhnout zde.

Cena: 7,99 eur

SoundNote: Poznámky na vlastní uši

Existuje spousta aplikací, do kterých si můžete dělat poznámky. A to buď prostřednictvím klávesnice, anebo čáráním po dotykovém displeji. A existuje také spousta aplikací, které fungují jako chytré diktafony a umějí pořizovat audiozáznam. Ovšem je pak ještě jedna aplikace, která umí obojí dohromady.

SoundNote je jedním z těch prográmků, které vás překvapí chytrým nápadem a jednoduchým provedení - a obojí dohromady zajistí téměř nepřekonatelného pomocníka. V tomto případě na nejrůznějších jednáních, poradách či schůzkách.

Aplikace funguje jednoduše. Kliknutím na "Documents" a následně "+" v horní liště otevřete nový dokument. Když budete mít iPad ve vertikálním módu, objeví se dole virtuální klávesnice (kliknutím na tužku v horní liště přepnete do "kreslícího" režimu) a nahoře dvě tlačítka: "Record" a "Play". Kliknete na "Record", čímž zapnete záznam zvuku. A zároveň si můžete začít pořizovat poznámky. Když schůzka skončí, prostě kliknete na "Play".

V čem je ta jednoduchá genialita? Ta přijde při přehrávání. Záznam pustíte samozřejmě tlačítkem "Play". A pozor ... když kliknete na kterékoliv slovo z pořízených poznámek, spustí se záznam přesně v tom momentě, kdy jste dotyčné slovo zapsali. Hledáte konkrétní přesnou formulaci či výrok, které zazněly během rozhovoru? Nikdy to nebylo jednodušší. Jestli tohle není "wow" aplikace, kvůli které se do iPadu zamilujete ... tak pak která?

Aplikaci SoundNote si můžete stáhnout zde.

Cena: 3,99 eur

SoundHound: Jak se ta zatracená písnička jmenuje?

Hrají zrovna v rádiu písničku a vy si zaboha nemůžete vzpomenout, kdo je autor nebo interpret? Případně to nevíte a přesto byste se to rádi dozvěděli, abyste si dotyčný song mohli koupit (ehm) a stáhnout? Pak jediné, co potřebujete, je aplikace SoundHound. Vytáhnete iPad, spustíte ji... a nahrajete úryvek písničky.

Během několika vteřin se s velkou pravděpodobností dozvíte všechno, co potřebujete. A ještě víc: z jakého roku písnička je, na jakém albu vyšla a s trochou štěstí budete mít na iPadu k dispozici i text. Případně odkaz na video na YouTube. A samozřejmě si song budete moci (ehm ehm) ihned koupit v iTunes.

Testováno na živých i mrtvých umělcích - a funguje to s až neuvěřitelnou precizností. Dokonce i v případě, že se vám nepodaří nahrát originální verzi. Stačí, když melodii zazpíváte nebo aspoň zabroukáte sami. I to funguje ... tedy v případě, že nejste fakt naprosté muzikální dřevo.

Aplikaci SoundHound si můžete stáhnout zde.

Cena: zdarma nebo 3,99 eur

Kindle: Lepší než iBooks

Když Amazon oznámil, že nabídne aplikaci zdarma pro iPhone (a později i pro další platformy), mohlo to na někoho působit jako harakiri. Proč by firma podkopávala prodej vlastní čtečky? Ale nesmíme zapomenout, že hlavním byznysem Amazonu zůstává v tomto segmentu prodej knih, a tedy podpora formátu je důležitější než prodej samotného zařízení.

Navíc se dle "vyprodanosti" nových modelů ukazuje, že se Amazon utuchajícího zájmu o čtečky nemusí obávat. Pro stávající majitele Kindlu (a tedy i neurčeného množství knih v tomto formátu) je proto aplikace Kindle pro iPad tím, co by mu nemělo chybět.

Za prvé zjistí, že jakkoliv je aplikace v barevném provedení hezčí a víc sexy, tak samotné čtení je příjemnější a pohodlnější na čtečce. A zadruhé: bude mít svou knihovnu knih pro Kindle "na dosah ruky" (myšleno virtuálně, ovšem) i v momentě, kdy samotný Kindle mít nebude. Z jakéhokoliv důvodu.

Cena: zdarma

Pages for iPad: Nikoliv ideální, ale snesitelně fungující kancelářský balík

V čem je síla iPadu? Od různých lidí dostanete různé odpovědi, ale statisticky vzato obdržíte zhruba následující žebříček odpovědí: prohlížení webu, obsluha sociálních sítí (Facebook, Twitter a další), vyřizování pošty, sledování videa, hraní her.

Podtrženo a sečteno jde ve valné většině činností o zábavu. V čem je slabina? V čemkoliv zavánějícím prací. Tedy například v psaní či editování dokumentů, tvorbě tabulek či nedejbože prezentací. K tomu tablety opravdu nejsou vhodné.

Ale jestliže iPady pro své uživatele aspoň v některých situacích či okamžicích nahrazují notebooky, nezbyde vám někdy nic jiného, než i pro tyhle činnosti iPad použít. Celkem slušným textovým editorem jsou Pages. Výhodu mají samozřejmě ti, kteří tenhle software znají z počítačů Mac, byť Pages for iPad mají mnohá omezení.

Text lze slušně zformátovat, vybavit obrázky i grafy, což je poměrně jednoduché (například graf se vloží tak, že se v horním menu klikne na příslušnou ikonku, vybere se druh grafu, vloží textu a poklepe na graf - pak stačí už dodat jen svá čísla).

Horší je samotné psaní: virtuální klávesnice není tak nepraktická, jak vypadá, ale aspoň ze začátku to chce trpělivost a dobré nervy. Nepraktická je na iPadu i manipulace se soubory: k jejich nahrávání z/do stolního počítače se používají iTunes, což vskutku není ideální. Mnohem jednodušší je vytvořený soubor sdílet někde v "cloudu" (například služba iDisk či jiná), nebo ho sám sobě jednoduše poslat emailem.

Aplikaci si můžete stáhnout zde.

Cena: 7,99 USD