Záběry kamer vozítka Opportunity z 26. prosince (vlevo) a 8. ledna. Jasně je na nich vidět kámen, který se nečekaně objevil v blízkosti vozítka. | foto: NASA

NASA málo zkoumá "mimozemšťana" na Marsu, tvrdí žaloba na agenturu

  • 63
Kámen, který se překvapivě objevil letos v lednu v záběrech sondy Opportunity, má být ve skutečnosti mimozemská forma života. Tvrdí to plodný autor článků na toto téma, který chce žalobou donutit agenturu, aby se objektu více věnovala.

Když jsme minulý týden psali, že vědci programu vozítka Opportunity, pohybujícího se už 10 let po povrchu Marsu, se nejspíše dobře baví, tento týden už se asi museli smát naplno. Jak jsme už psali, v lednu se před kamerou Opportunity náhle objevil objekt pojmenovaný "Pinnacle Island".

Nyní leží pár metrů od Opportunity, ale na prosincových záběrech na tomto místě nebyl. NASA na základě mikroskopických snímků dospěla k závěru, že jde o kámen, a podle spektrografické analýzy o kámen s neobvyklým složením, alespoň na Mars. Nejspíše ho uvolnila kola vozítka, myslí si NASA. Opportunity totiž projížděla zhruba metr od místa, kde kámen leží. Ale vědci prověřovali i exotičtější scénáře, třeba zda nejde o úlomek meteoritu, který dopadl někde v blízkosti vozítka.

Všechno ovšem má být jinak, tvrdí samozvaný astrobiolog (odborník na život mimo Zemi) a plodný přispěvatel do časopisu Journal of Cosmology Rhawn Joseph. To má být zřejmě seriózní vědecký časopis, ale jde o sbírku vědecky se tvářících a někdy vysloveně humorných nesmyslů. Objevila se v něm třeba studie popisující zachycení "mimozemských řas" na balónu nad Anglií, o které jsme psali zde, a několik dalších zpráv o objevu mimozemského života.

Mezi snímky z roveru Opportunity se nadšencům v posledních dnech podařilo objevit jeden, který možná odpovídá na otázku po původu záhadného kamene. Na tomto snímku se zdá být vidět prohlubeň v povrchu Marsu, kde mohl kámen ležet před tím, než ho uvolnila kolečka vozítka.

V tomto případě sepsal ovšem Joseph text poněkud jiného charakteru: žalobu na agenturu NASA k jednomu kalifornskému soudu. Žádá v ní, aby soud přinutil NASA provést podrobný průzkum předmětného kamene se vší vážností a podle doporučení žalující strany. Jako první na to upozornil server Popular Science, kde je k vidění i celé znění žaloby.

Agentura totiž zatím ignorovala doporučení žalující strany (Joseph), která NASA písemně i telefonicky marně upozorňovala, že nejde o minerální útvar, nýbrž (jak prý okamžitě poznal) jde o organismus "podobný houbě, sestávající z kolonií lišejníku a sinic" (tady se nám zdá, že došlo v žalobě k nešťastné chybě a že má jít spíše o lišejník, tedy organismus tvořený houbu a řasami, pozn. red.)

Při velkém zvětšení původního snímku je prý skutečná povaha domnělého kamene zcela prokazatelná a je jasně patrné, že objekt právě vyrostl z výstrusů, které se na místě nacházely. Domnělý kámen tedy byl v daném místě podle Josepha celou dobu, mezi prosincovým a lednovým snímkem jen "vykvetl".

Žalující strana dále žádá soud, aby přikázal straně žalované: a) pořídit sto detailních snímků objektu s vysokým rozlišením, b) pořídit 24 detailních snímků prohloubeniny ve středu objektu ze všech úhlů, c) zaslat neprodleně žalující straně všechny fotografie pořízené na základě požadavků v bodech a) a b).

Zatím se nám nepodařilo dohledat žádné oficiální prohlášení NASA k žalobě. A přestože bychom neměli ve zpravodajství spekulovat, z nějakého důvodu pochybujeme, že soud Rhawnovi Josephovi vyhoví, a předpokládáme, že objevu mimozemšťanů na Marsu se v dohledné době nedočkáme.