Miniaturní digitální fotoaparát a další produkty do Compact Flash slotu

  • 1
Původně sloužil Copact Flash (CF) slot pro vkládání paměťových flash karet do přenosných přístrojů. Firma Pretec však přišla na to, že se dá využít i na jiné věci. Nyní si tak lze přes CF slot připojit digitální foťák nebo třeba GPS přijímač pro zjišťování polohy.
Ačkoliv se zdá, že dnes nejrozšířenější formát paměťových flash karet - tedy Compact Flash (CF) - bude pomaloučku ustupovat ze scény, možná hned tak nezanikne rozhraní, či lépe řečeno slot, přes který se v různých přístrojích tato karta zapojuje. V podstatě každý přenosný přístroj, který potřebuje poněkud více než jen pár MB interní paměti má externí flash kartu, ať je to již zmiňovaná CF nebo Smart Media(SM), či MultiMedia Card (MMC) s její mladší sestřičkou Secure Digital (SD), popřípadě Memory Stick od Sony.

CompactCameraSpolečnost Pretec Electronics Corp. přišla s nápadem, jak slot, přes který se připojuje paměťová flash karta, využít pro připojení různých zařízení a rozšířit tak jeho možnosti a potažmo přidat zařízením, které jsou tímto slotem vybaveny další vlastnosti.

Digitální fotografie z CF slotu

Novinkou v nabídce společnosti je miniaturní čtyřicetigramový digitální fotopřístroj, jehož výstup je shodný s konektorem klasické CF karty typu I. V Pretecu fotoaparát dostal název CompactCamera a je schopen pořizovat snímky v maximálním rozlišení 1,3 Mpix v 24 bitové barevné hloubce. Typ snímacího je CMOS. Minimální vzdálenost ze které je přístroj schopen pořizovat snímky činí 5cm. Maximální velikost jedné fotografie je 1280 x 1024 obrazových bodů. Aparát zvládá i záznam videosekvencí. V rozlišení 160 x 120 bodů je zachyceno 15 snímků za sekundu, při velikosti sekvence 232 x 174 pixelů je to pak o polovinu méně a konečně při rozlišení 320 x 240 stihne CompactCamera za sekundu pořídit 4 snímky. Možný je i záznam zvuku a to buď samostatně, kdy aparát slouží jako diktafon, tak synchronně s videosekvencí.CompactLAN

Mezi nevýhody tohoto přístroje patří jeho závislost na připojeném PDA, což zamezuje možnosti pořizovat nejdříve snímky a poté je přesunout. V podstatě se tak jedná o příbuznost s Web kamerkami pro PC, které jsou také bez stálého připojení nefunkční. CompactCamera z PDA, ke kterému je připojena, využívá nejen energii, ale i jeho paměťovou kapacitu. Na druhou stranu displej pocket PC tak může sloužit, jako LCD hledáček u plnohodnotných digitálních fotoaparátů, i když má aparát vlastní optický průhledový.

Je libo zjistit svou polohu, připojit se na internet, či jen použít jiný druh flah karty? compactBT

Patrně nejstarší produkt společnosti, který využívat CF slot pro jiné účely než vkládání klasických CF karet je CompactSSFCD adaptér, jehož hlavní a jediná funkce, je umožnit používat paměťovou flash kartu typu SmartMedia v CF slotu typ II. To znamená, že má uživatel velice jednoduché řešení jak například ze svého digitálního fotoaparátu s podporou karet SmartMedia přesunout snímky do handheldu s CF slotem. Dnes je již v nabídce další verze nazvaná CompactTrio, která umožňuje do jedné CF redukce vložit karty formátů MMC, SD a Memory Stick.

Pod názvy CompactModem a CompactLan se opravdu skrývá 56,6 kbps modem a síťová karta. Oba výrobky tak umožní na základě připojení buď k internetu nebo k počítačové síti,CompactGPS sdílení potřebných dat a například i přístup k poštovní e-mailové schránce. Navíc je prý před dokončením CF modul pro připojení k bezdrátové WLan síti a zařízení pro přenos dat pomocí GPRS standardu v síti mobilních telefonů. V nabídce pak nechybí ani Bluetooth adaptér s názvem CompactBT.

Notoričtí cestovatelé by si pak neměli nechat ujít CF modul pro zjišťování aktuální polohy dle přibližně 12 satelitů. Systém se jmenuje GPS (global position system) a najdete jej na adaptéru s názvem CompactGPS. Ve spojení s elektronickou mapou, která tento systém podporuje se tak již nemůže stát, že člověk zabloudí.