Miniaturní MP3 přehrávače, ke kterým sluchátka nepotřebujete

  • 3
Od konkurence je odlišují zejména integrované reproduktorky. Jeden umí dokonce přehrávat filmy, druhý zase nabízí hry. Oba disponují širokou podporou hudebních kompresních formátů. Barevný displej umožňuje prohlížení fotografií a čtení textů. Nechybí diktafon,FM tuner ani linkový vstup pro nahrávání z externího zařízení.

Vedle sebe vypadají jako bráchové. Ten větší a starší má více zkušeností, ten mladší zase přináší nové nápady. Dohromady by tvořili vynikající MP3 přehrávač. Každý zvlášť však má své drobné charakterové nedostatky. To co chybí jednomu, má druhý a naopak. Který z bratrů vyhraje v souboji o recenzentovo srdce a potažmo i o zákazníkovi peníze?

Dnes se o moc utkají MP3 přehrávače: SAFA SR-M800F senior a cmtech CA-S650 junior. Oba se dmou kapacitou 256 MB.

 

Stručná charakteristika obou bratří

  • Zkušený „veterán“ - SAFA SR-M800F

Zatímco cmtech se na trh teprve chystá, Safa je v prodeji již delší dobu. Pohled do technické specifikace říká, že výkon vestavěných reproduktorků je 2 x 300 mW. Barevný displej má čtvercový tvar s hranou o délce 2,6 cm. Zvládá zobrazit 65000 barev a poskytuje maximální rozlišení 100 x 100 obrazových bodů. Podpora formátů začíná u MP3, pokračuje přes WMA a končí u OGG Vorbis.

 

Veškeré nahrávky (z FM tuneru, linkového vstupu i diktafonu) se ukládají do WMA. Kvalitu lze nastavit v rozmezí 32 až 128 kbps. K dispozici je funkce CD Sync (příchozí signál přístroj automaticky rozseká na jednotlivé písničky/soubory) a aktivace mikrofonu hlasem. Dlouhou chvíli si můžete ukrátit hraním dvou logických her. Safa zobrazuje obrázky ve formátu JPG, normální texty ve formátu TXT i poznámky upravené přiloženým softwarem. Nechybí ani aktuální čas a datum.

 

Integrovaný akumulátor by měl podle výrobce vydržet 17 hodin. Komunikace s PC probíhá přes USB 1.1. Nadstandardní funkcí je systém pro přístup ke vzdálenému počítači přes internet (PC net PC). Kdekoliv na světě si tak můžete do přehrávače stáhnout hudbu ze svého domácí počítače.

  • Dravý mladík - cmtech CA-S650

Model s číselným označením 650 je na tuzemském trhu absolutní novinkou.  Vestavěné reproduktorky mají výkon 2 x 500 mW. Barevný displej má rozměry 2,7 x  1,4 cm s rozlišením 128 x 64 obrazových bodů. Stejně jako Safa zvládne zobrazit 65000 barev. Kromě MP3, WMA, OGG Vorbis a WAV podporuje přehrávač i speciální verzi videokodeku MPEG4.

 

Záznamy se ukládají v MP3. Kvalitu lze nastavit pro každý zdroj zvlášť. U diktafonu je to 32 až 96 kbps, pro záznam z FM tuneru a linkového vstupu je to 64 až 128 kbps. Při nahrávání z externího zdroje lze aktivovat funkci CD sync. Aby cmtech přečetla následně i zobrazil obrázky ve formátu JPG musíte je nejprve překonvertovat do požadovaného tvaru. Za tímto účelem je v balení přiložen speciální software na úpravu videa i obrázků.   

 

K dispozici je kalkulačka a stopky. Zajímavou vychytávkou je automatické otáčení stránek při prohlížení textu. Přehrávač bude v prodeji s plnou podporou češtiny v ID3 tazích a s kompletním menu taktéž v mateřštině. Komunikace s PC probíhá přes USB 2.0. Výdrž akumulátoru by měla dosahovat 12 hodin. 

1 kolo: oVládnout není jen tak

Společnou bolístkou obou přehrávačů je ovládání. Není rozhodně špatné, ale na náš vkus přeci jen trochu složité.

  • cmtech CA S650

O něco elegantněji vše řeší cmtech. Nabízí navigační kolečko ve stylu iPodu. Není sice dotykové, ale pohodlně se otáčí a pro listování v Menu a regulaci hlasitosti je ideální. Díky drobným výstupkům na povrchu „volantu“ je ovládání i dostatečně kontaktní a přesné. Uprostřed kolečka je umístěno potvrzovací tlačítko, kterým lze vyvolat Menu, případně stromovou strukturu adresářů. Nelze jím však vybranou skladbu spustit, ale pouze označit pro použití v playlistu. Pro samotné přehrání je nutno přehmátnout na tlačítko Play na boku přístroje. Problém je i se zanořováním/vynořováním obsahu přehrávače. Za tímto účelem slouží tlačítka pro přetáčení. Což znamená, že opět musíte z kolečka palcem přehmátnout  na boční stranu cmtechu.

 

Naopak velmi vtipně je vyřešeno zapínání a vypínání integrovaných reproduktorů. Posuvný ovladač má tři polohy přičemž první znamená reproduktory zapnuty, druhá – zvuk do sluchátek a třetí – Hold (zamknutí tlačítek). Pohodlně dostupné je i tlačítko pro aktivaci diktafonu.

  • SAFA SR-M800F

Kolečko nahrazuje čtyřsměrný joystick s modrým podsvícením. Krátkým stiskem otevřete stromovou strukturu, dlouhým . Pohybem vpřed/vzad se zanořujete/vynořujete do/z jednotlivých adresářů. Krátký stisk při listování obsahem přehrávače, aktivuje  s nabídkou: přidat aktuální adresář/skladbu do playlistu,  přepnutí do režimu Playlistu a přepnutí do režimu Bookmark (založené – rozposlouchané  skladby). Přes toto  vede také jediná cesta zpět na aktivní obrazovku s přehrávanou skladbou.

 

Chytře je vyřešeno šoupátko Hold, které zároveň slouží pro zobrazení aktuálního času a data. Tlačítko Rec je aktivní pouze v režimu Stop (pokud nehraje hudba) jinak slouží jako přepínač mezi jednotlivými ekvalizačními křivkami.

A vítězem prvního kola se stává:

Cmtech CA S650 – Má přeci jen o chloupek propracovanější ovládání, oceňujeme i vtipný nápad s navigačním kolečkem. Cmtech navíc slibuje plnou podporu češtiny, včetně Menu a ID3 tagů (zatím jsme však neměli šanci toto tvrzení ověřit).  Safě chybí jednoduché vypíná reproduktorů, naopak umožňuje okamžitý přístup k FM tuneru prostřednictvím dlouhého stisku tlačítka pro opakování vybraného úseku skladby. U cmtechu je potřeba na rádio přepnout skrze menu.

Stav po prvním kole cmtech vs Safa 1:0

 

2. kolo – Předvolební sliby

Oba přehrávač mají rozhodně co nabídnout. Pokud by se jejich funkce integrovaly do jednoho přehrávače, vznikl slušně našlapaný přístroj. Cmtech s novým firmwarem (ke stažení zde a font zde) podporuje čestinu jak v ID3 tazích tak i v prohlíženém textu (TXT).

  • cmtech CA S650

Začněme tím, co má cmtech oproti Safě navíc. Předně je to podpra videokodeku MPEG 4, respektive jeho zkonvertované verze s koncovkou cm4. Bohužel, přiložený software sice dokáže video uzpůsobit miniaturním rozměrům displeje  a výkonu přehrávače, ale zatímco zvuk je plynulý, obraz se občas zasekává. Od výrobce je do přehrávače nahrán ukázkový video soubor, který chodí bez problémů. Lze tedy předpokládat, že před uvedením přehrávače na trh bude vše opraveno. Pomineme-li fakt, že obrazovka přístroje je opravdu velmi malá na kvalitní pokoukání, můžeme tuto funkci brát jako příjemnou frajeřinku, která na kdekoho udělá dojem.

  
 

Cmetch má navíc i kalkulačku a stopky. Prohlížeč textu (s českou diakritikou) umožňuje automatické otáčení stránek po uplynutí nastaveného časového intervalu. Samozřejmostí je volba jakékoliv obrázkové tapety na pozadí, vytvořené z vložené fotografie.

  

V čem cmtech naopak zaostává? Je to zejména ve velikosti displeje a s tím spojeným komfortem obsluhy a prohlížení obrázků. Dalším problémem je nutnost konverze fotografií (JPG, BMP) na požadované rozměry a rozlišení tak, aby je přehrávač dokázal zobrazit. Potřebný software je přiložen. Safa si poradí z jakýmkoliv jpgem (vyzkoušeli jsme 3Mpix obrázky). Na druhou stranu je fakt, že pokud obrázek upravíte do požadovaná podoby, dá se na něj docela se zalíbením koukat. Zároveň lze i poslouchat hudbu.

  

  • SAFA SR-M800F

V čem Safa předstihuje cmtech? Má větší displej a tím pádem nabízí i komfortnější a přehlednější pohyb v obsahu přehrávače. Poradí si i s neupravenými fotografiemi v plném rozlišení. Zobrazuje aktuální čas i datum. Příjemným zpestřením jsou dvě logické hříčky, které si občas s chutí zahrajete. Treasure Hunt ve stylu legendárního SokoBanu a Othello což není nic jiného než obdoba piškvorek. Hru Othello lze navíc hrát nejen proti počítači, ale i proti skutečnému soupeři. Safa umožňuje mazání souborů přímo v přehrávači.

  

Užitečnou funkcí je PC net PC pro přístup ke vzdálenému počítači. Pomocí této utilitky se jednoduše dostanete na harddisk vašeho PC i ze vzdáleného San Juan. Stačí najít internetovou kavárnu, připojit Safu do USB portu a řídit se pokyny na příslušných internetových stránkách. Vše funguje pouze za předpokladu, že máte pevné připojení (nelze přes dial-up). Spojení mohou negativně ovlivnit i různá bezpečnostní nastavení správce sítě.

  

V čem Safa zaostává? Při sledování fotografií nelze poslouchat hudbu. Lépe vypadají obrázky uzpůsobené rozměrům a rozlišení displej. Strašný pohled je však na fotografie, které nahrajete do přístroje v plném rozlišení. Nekontrastní obraz připomíná spíše rozsypaný čaj ve spoře osvětlené místnosti. Safa také nepřehrává video.

  • Co chybí oběma ?

Za nepříjemný nedostatek považujeme absenci budíku. Integrované reproduktory přímo svádí k využití přehrávače k rannímu buzení hudbou. Tady by však mohl pomoci nový firmware, uvidíme kdo s ním přijde dříve.

V druhémo kole vítězí…

...nikdo. Druhé kolo končí nerozhodně. Oba přehrávače nabízí zajímavé funkce a ani jeden výrazně nepřevyšuje ten druhý. Pokud by však cmtech měl hodiny a kvalitní podporu MPEG4, stal by se jistě vítězem on.

Stav po dvou kolech: cmtech vs Safa 2:1

 

 

3. kolo - Funkční období

Oba bratři nabízejí stejné služby: FM tuner s nahráváním, diktafon a linkový vstup. Zatímco cmtech vše ukládá do MP3, Safa pracuje s formátem WMA.

  • cmtech CA S650

CMTECH CA-S650

Proč ho koupit?

Nabízí přehršel nadstandardních funkcí: přehrávání filmů, prohlížeč obrázků a textů, kalkulačku, stopky. Má integrované reproduktory a umí česky. S novým firmwarem se chystá v češtině i menu.
Proč ho nekoupit?
Neporadí si s formátem OGG v kvalitě Q9 a Q10 (od dobvozce však máme informaci, že se jedná pouze o vadu jednoho kusu, v tuto chvíli je však v ČR k dispozici právě a pouze tento jeden přehrávač)
Kdy?
Od 22 srpna 2005
Za kolik?
256 MB za 4490 Kč, 512 MB za 5390 Kč, 1 GB za 6690 Kč

Rozhlasový přijímač cmtechu není vybaven automatickým laděním (Autoscan). Stanice jen nutné uložit do 20 pamětí ručně. Příjem je dobrý, ale pohyb po stupnici poněkud zdlouhavý. Ukazatel pomalu reaguje na stisk tlačítka.

 

Nahrávku z rádia lze uložit ve formátu MP3 o datovém toku 64 až 128 kbps. Záznam je výrazně tišší než originál. Pro orientační poslech však plně postačí.

Nahrávka přes integrovaný mikrofon je dobrá. Běžný rozhovor zaznamená diktafon na vzdálenost více dvou metrů ve zcela uspokojivé kvalitě bez výraznější hladiny šumu. Záznam se ukládá do MP3 s bitrate 32 – 96 kbps.

Linkový vstup má cmtech o něco slabší než Safa. Výsledek byl tišší, ale téměř prostý rušivých zvuků.

 

Přehrávač si bez potíží poradil s podporovanými audio formáty MP3, WMA. S kodekem OGG měl však problémy. U písniček s vyšším datovým tokem než Q8 (256 kbps) se zvuk pravidelně, výrazně a nepříjemně zasekával. Skladby s nižším bitrate přehrál přístroj bez kazů. Zvuk považujeme za velmi dobrý. K jeho úpravě lze využít 8 přednastavených křivek včetně systému SRS WOW. K dispozici je i jedna libovolně upravitelná křivka (5 pásem, +4/-4, 50 Hz až 14 kHz). Skvěle a nahlas hrají vestavěné reproduktorky. Ani při maximální hlasitosti nedochází k výraznému zkreslení.

  • SAFA SR-M800F

SAFA M800F

Proč jí koupit?

Nabízí několik nadstandardních funkcí: prohlížeč obrázků a textů, dvě logické hry. Má integrované reproduktory. 
Proč jí nekoupit?
Špatně nahrává z rádia i přes diktafon
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
4390 Kč za 256 MB

Safa nabízí kromě ručního ladění také automatické vyhledávání a ukládání rozhlasových stanic do paměti (k dispozici je 20 pozic). Automatika není 100% spolehlivá, ale rozhodně nabízí vyšší komfort než cmtech. Funkce Autoscan je bohužel pečlivě schována v sekci Setup.

 

Nahrávání z rozhlasu bohužel uspokojivě nefunguje. Jakmile aktivujete nahrávání výrazně se zhorší příjem a záznam je tím pádem nepoužitelný. Tento jev je patrný zejména u stanic se slabším signálem. Záznam z FM tuneru, diktafonu i linkového vstupu se ukládá do formátu WMA s volitelným datovým tokem 32 – 128 kbps.

Záznam z diktafonu je i při nejvyšším datovém toku (128 kbps) silně zašuměný a mírně tlumený.

  

Nahrávání přes linkový vstup zvládla Safa lépe ne cmtech. Nahrávka byla srovnatelná s originálem s minimem rušivých zvuků.

 

Safa přehraje všechny audio soubory uvedené na krabici. Nedělá rozdíl mezi MP3, WMA nebo OGGem. Posledně jmenovaný bez chyb rozluští až do kvality Q10. Zvukově je na tom přístroj také dobře. Reproduktorky hrají sice o poznání méně než u cmtechu, ale při použití kvalitních sluchátek si na projev Safy stěžovat nebudete. K dispozici je pětipásmový ekvalizer v sedmi přednastavených verzích a jedné libovolně upravitelné (5 pásem, +10/-10, 50 Hz až 14 kHz).

Ve třetím kole vítězí:

Cmtech dosáhl výrazně lepších výsledků jak při nahrávání z rozhlasu, tak při záznamu hlasu přes integrovaný mikrofon. Navíc má výkonnější reproduktorky. Safa uspěla při nahrávání přes linkový vstup a reprodukci OGGu. Cmtech si bez problémů poradí se soubory s příponou OGG pouze do kvality Q8 včetně.

Stav po třech kolech: cmtech vs Safa 3:1

4. kolo – Komunikace s voliči

V tomto kole je výsledek jasný. Zatímco Safa používá rozhraní USB 1.1, cmtech láduje data přes rychlejší USB 2.0.

 
 

Ve čtvrtém kole vítězí:

Cmtech má rychlejší reakce a naplníte jej daty za podstatně kratší dobu než Safu.

Stav po čtyřech kolech: cmtech vs Safa 4:1


5. kolo – Výdrž

Safa je na to o něco lépe. Technická specifikace uvádí 17 hodin. My jsme při běžné zátěži (192 kbps, ¾ hlasitost) naměřili 15 hodin. U Cmtechu se stopky zastavily o dvě hodiny dříve.

V pátém kole vítězí:

Safa vydrží přehrávat o dvě hodiny déle než cmtech.

Stav po pěti kolech: cmtech vs Safa 4:2


Výsledky voleb aneb URNA hlásí

Mladší porazil staršího. Cmtech v našem testu zvítězil na celé čáře. Lepší byl ve většině sledovaných parametrů. Neznamená to však, že by Safa byla na zcela odpis. Oba přehrávače nás příjemně překvapily svojí výbavou a nadstandardními funkcemi. Naopak za očekáváním zůstalo poněkud nepřehledné ovládání. Safa nás také zklamala nahrávacími schopnostmi. Zejména záznam z diktafonu je u ní zatížen nepříjemným šumem. 


 

*** Vítězem testu se stává cmtech CA-S650 ***