Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek | foto: Profimedia.cz

Minitest − pět kompaktních fotoaparátů na dovolenou

  • 37
Postavili jsme proti sobě pětici kompaktních digitálních fotoaparátů. Co umějí dnešní 10megapixelové přístroje a jak se s nimi pracuje, zjistíte z testu, který vznikl ve spolupráci s časopisem Yop!
Není to zase tak dlouho, co uměly digitální fotoaparáty jen fotografovat, dneska už i ty nejlevnější nabízejí řadu pokročilých funkcí. Výrobci tak nejen zvyšují počet pixelů a zvětšují velikost displeje. Amatérští fotografové nyní mají k dispozici celé systémy, které výrazně zlepšují výsledný snímek nebo videozáznam.

I levné fotoaparáty již umějí stále rychleji reagovat, lépe pracuje jejich automatika, která nastavuje přístroj pro optimální focení. Objevují se nové funkce – třeba rozpoznávání obličeje neboli face recognition, které umožní zaostřit na rozpoznaný obličej snímané osoby a doostřovat podle jejího pohybu. Další moderní a rozšířenou funkcí je například systém prosvětlení tmavých míst na běžné fotce, ten se zpravidla nazývá  digitální blesk.

Pár rad pro výběr kompaktního digitálního fotoaparátu


Asi nejdůležitější součástí fotoaparátu je objektiv, jeho kvalita odlišuje dobré fotoaparáty od těch ostatních. Důležitá je především tzv. světelnost objektivu – čím nižší je hodnota pod lomítkem (1/x), tím lépe. Řada výrobců i prodejců se ohání velkým rozsahem zoomu a neupozorňují již na horší světelnost svých objektivů.

Rychlost práce s přístrojem je také poměrně důležitá. Záleží jak na rychlosti náběhu modelu a času, kdy lze po zapnutí udělat první snímek, tak i na tom, jak rychle snímek přístroj uloží. To totiž může výrazně zdržovat, když bude chtít uživatel udělat sérií snímků v plném rozlišení.

I když již není příliš důležité, zda má snímací čip fotoaparátu rozlišení 7, 8, 9 nebo 10 milionů snímacích bodů, je přesto tato součástka významná. Právě čip a obslužná elektronika totiž určují kvalitu výsledného snímku a to, jak si aparát poradí s horšími světlenými podmínkami. Důležitá je velikost snímacího čipu. Pokud se totiž vysoké rozlišení spojí s malým čipem, je větší šance, že při slabším osvětlení narazíte na větší šum pořízené fotografie.

V neposlední řadě je dobré vyzkoušet si, jak zvládne LCD zobrazovat na přímém slunci. Kvalitě fotografie příliš nepřidá, když budete muset fotit naslepo. Částečně problém horšího LCD řeší optický průhledový hledáček.

Kritérií je ještě mnohem více, jako například kvalitní materiál a zpracování, ale ty výše uvedené mají největší vliv na kvalitu výsledku.

Pět přístrojů do testu

My jsme se v testu podívali na zoubek pětici kapesních fotoaparátů, které se na trhu objevily až v tomto roce. Jsou to přístroje, které využijete doma i na dovolené a nemusejí se jich bát ani laikové a mírně pokročilí fotografové.

Jejich společným jmenovatelem je rozlišení kolem 10 milionů snímacích bodů a velikost, která nepřesahuje rozměry běžné vizitky – samozřejmě až na tloušťku. Každý z vybraných modelů se přitom snaží zaujmout něčím jiným. Namátkově můžeme jmenovat dotykový displej u modelu od firmy Panasonic nebo minimalistický design u Nikonu.

Sony CyberShot DSC-W170

Sony nabízí jako jediný z testovaných modelů i průhledový hledáček. U všech ostatních se uživatel musí spokojit se sledováním děje na LCD panelu. CyberShot W170 také jako jediný nabízí MPEG formát videosekvencí, který lze následně přehrát snad na všech zařízeních. I když přístroj patřil mezi ty větší a těžší v našem testu, stále je velice skladný a neudělá díru v kapse u košile, kam se pohodlně vejde.

Sony DSC-W170

Hmotnost je daň za odolné hliníkové tělo. Zajímavá je funkce Smile Shutter, která vyfotí zaměřenou osobu, když se usměje. Lze nastavit různé úrovně úsměvu.

Sony využívá v přístroji vlastní snímací čip Super CCD HAD s maximálním rozlišením 3 648 x 2 736 bodů. Aparát je osazen objektivem Carl Zeiss Vario-Tessar s 5x optickým širokoúhlým zoomem v rozsahu 28−140 mm. Stabilizace obrazu je prováděna právě prostřednictvím optiky.

Pro ukládání slouží 15MB interní paměť nebo paměťové karty MS Duo (Pro). Aparát podporuje rozlišení v poměru stran 3:2 a 16:9 s ořezem.

U Sony nás poněkud zklamal LCD displej, který v případě práce na přímém slunci příliš neobstojí, a tak jsme byli rádi za průhledový hledáček. Také rychlost zapnutí a práce se zoomem nepatřila k nejlepším, ale na druhou stranu byla dostačující, k rychlosti snímání fotografií jsme výhrady neměli. Ovládání přístroje je intuitivní i díky on-line nápovědě u každého vybraného režimu. Musíme pochválit barevné podání snímání a kresbu objektivu bez výraznějších vad. Dobře si přístroj poradil i za horších světlených podmínek a průměrně zvládá i snímání v noci, ale měl jeden z nejmenších dosahů blesku v noci.

Digitální fotoaparát Sony CyberShot DSC-W170

 Klady  Zápory
Kvalitní objektiv
Optický hledáček
Cena
LCD za sluníčka
Slabší blesk
Větší rozměry a hmotnost 
 

Snímač: 3 648 × 2 736 pix, velikost 1/35 palce 
Ohnisko (ekviv. 35mm aparátů): f = 28,0−140,0 mm
Optický zoom: 5,0 ×
Světelnost: F (1/) 3,3−5,2
Videosekvence: 640 x 480, MPG
Stabilizace obrazu na objektivu
ISO (citlivost): 100−3 200
Displej: TFT LCD , úhlopříčka 2,7 ", 230 000 pix
Podporovaná paměťová média: MS Duo
Hmotnost: 142 g
Rozměry (v × š × h): 58 × 93 × 24 mm
Cena: 6 500 Kč 

Podrobná specifikace

Nikon Coolpix S600

Je to nejmenší přístroj našeho testu. Jednoduchý až střídmý ocelový design zaujme každého konzervativně laděného fotografa.

I když je Coolpix S600 typickým představitelem jednoduchých automatických přístrojů, nesmí chybět sada přednastavených scén. Pracuje s rozlišením 3 648 × 2 736 snímacích bodů, stejně jako sony, a využívá širokoúhlý stabilizovaný objektiv Nikkor (28-112 mm). Nabízí tedy čtyřnásobné přiblížení. Fotoaparát pracuje s citlivostí ISO do 3 200. Videosekvence ve formátu AVI mohou mít maximální rozlišení 640 x 480 bodů a je při nich možné pracovat se zoomem.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S600

K dispozici je funkce pro detekci obličejů v záběru a nechybí ani funkce digitálního blesku D-lighting. Snímky lze ukládat do 45 MB interní paměti nebo na SD karty. Scénu i pořízené záběry lze sledovat prostřednictvím 2,7" LCD displeje, který má problémy až při přímém odrazu sluníčka od jeho plochy. Nikon se chlubí, že se jedná o jeden z nejrychleji startujících přístrojů na světě. A opravdu, první snímek pořídíte téměř okamžitě po zapnutí. Pak se ale při plném rozlišení fotografie déle než sekundu ukládá. Příjemně rychlé je ovládání zoomu.

Díky výkonnému automatickému systému a 14 přednastaveným scénám se nemusí začátečník bát složitějších scén, ale možností vlastního nastavení je pomálu.

Slušné barevné podání a mírná chromatická aberace, která se projevuje konturami kolem ostrých hran především na okraji snímku, vymezují možnosti přístroje. Velice dobře si přístroj poradí s nočním snímáním a má průměrný dosah blesku.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix S600

 Klady  Zápory
Rychlost startu
Jednoduché ovládání
Rozměry
Zoom při videosekvencích
Rychlost ukládání

Snímač: 3 648 × 2 736 pix, velikost 1/33 palce 
Ohnisko (ekviv. 35 mm aparátů) f = 28,0−112,0 mm
Optický zoom: 4,0 ×
Světelnost: F (1/) 2,7−5,8
Videosekvence: 640 x 480, AVI
Stabilizace obrazu na objektivu
ISO (citlivost): 100−3 200
Displej: TFT LCD , úhlopříčka 2,7 " - 230 000 pix
Podporovaná paměťová média: MMC/SD
Hmotnost: 130,0 g
Rozměry (v × š × h): 53,0 × 88,5 × 22,5 mm
Cena: 8 200 Kč

Podrobná specifikace


Olympus mju: 1020

Patrně nejextravagantnější design v našem testu pochází z dílen firmy Olympus. Líbily se nám příjemně velké ovládací prvky s přehlednými nápisy. Olympus zde také sází na jednoduchost ovládání a nabízí 23 různých scénických režimů. Stejně jako u řady dalších konkurentů i zde najdeme funkci na rozpoznávání obličeje a digitálního blesku, zde nazývaného Shadow Adjustment Technology. Jak je zvykem u řady Mju, nechybí ani odolnost proti nepřízni počasí.

Olympus mju: 1020

Zklamalo nás pořizování videosekvencí, které při plném rozlišení 640 x 480 mohou trvat maximálně 10 sekund. Na druhou stranu téměř již standardně vypadá maximální rozlišení 3 648 x 2 736 pixelů. Aparát je osazen objektivem s rozsahem 37−260 mm a tím pádem 7x optickým zoomem s optickou stabilizací obrazu. To je největší rozsah z námi testovaných přístrojů. Bohužel má objektiv horší světelnost. Jako jediný v našem testu nenabízí širokoúhlý objektiv.

Problém mohou mít uživatelé s formátem paměťových karet xD, který není příliš univerzální, avšak k dispozici je řada redukcí. Vnitřní paměť s kapacitou 12 MB pojme 3 snímky v nejvyšším rozlišení.
Klasický 2,7 palcový LCD displej, který je výrobcem označován jako HyperCrystal II, jako jediný z našeho testu zvládl ukázat snímanou scénu i na přímém slunci, které se odráželo od plochy LCD.

Nadprůměrně rychlá je i rychlost práce fotoaparátu. Pořízené snímky jsou pěkné, čisté a i noční focení ukazuje nadprůměrné schopnosti. Blesk má však jeden z nejmenších dosahů v testu.

Digitální fotoaparát Olympus mju: 1020

 Klady  Zápory
Skvělé LCD
Největší přiblížení
Zoom při videosekvencích
Noční snímky
Podpora xD
Slabší blesk
Horší světelnost objektivu
10sekundové videosekvence 


Snímač: 3 648 × 2 736 px, velikost 1/33 palce
Ohnisko (ekviv. 35 mm aparátů): f = 37,0−260,0 mm
Optický zoom: 7,0 ×
Světelnost: F (1/) 3,5−5,3
Videosekvence: 640 x 480/10 sekund, AVI
Stabilizace obrazu na objektivu
ISO (citlivost): 80−1 600
Displej: TFT LCD , úhlopříčka 2,7 " 230 000 pix
Podporovaná paměťová média: xD
Hmotnost: 135 g
Rozměry (v × š × h): 56,3 × 99,0 × 25,2 mm
Cena: 9 500 Kč

Podrobná specifikace

Samsung NV24HD

Nejčerstvější model našeho testu pochází z dílen firmy Samsung. Fotoaparát NV24HD zaujme na první pohled netradičním designem a speciálním ovládáním. Na jeho zadní straně je totiž kolem dolní a pravé části řada malých tlačítek, která fungují jako dotykové souřadnicové ovládání. Položky menu prostě vybíráte průsečíkem obou os jako na grafu. Pro běžné ovládání to není zase až tak praktické, ale lze si na to po čase zvyknout. Většinou stejně budou stačit dva ovládací kroužky. Jeden je klasický a nabízí pracovní režim přístroje, druhý pak doplňuje nabídku prvního. Celkem je v nabídce 14 scénických režimů.
Přístroj nabízí výstup na HDMI, stejně jako Sony W170. Jako jediný má tzv. vyskakovací blesk. Video v maximálním širokoúhlém HD rozlišení 1 280 x 720 umí komprimovat do MPEG 4 formátu, takže výsledný soubor šetří místo na kartě.

Samsung NV24HD

Přístroj využívá čip společnosti Sony s rozlišením 3 648 × 2 736 snímacích bodů. Objektiv značky Schneider-Kreuznach má rozsah 24−86 milimetrů, takže umožňuje pořizovat i velmi širokoúhlé snímky. Jde tedy o 3,6násobný optický zoom, přičemž využít lze i služeb stabilizátoru obrazu.

Ukládat snímky je možné na SD karty nebo do 20 MB vnitřní paměti.

Prostřednictvím 2,5" LCD displeje s rozlišením 230 000 bodů lze obraz pozorovat i ve velice náročných světelných podmínkách a jen přímý odraz slunce znamená omezení. Samsung patřil k vůbec nejrychlejším přístrojům v testu.

Pěkné syté snímky bez výraznějších vad a asi nejlepší noční záznamy našeho testu dělají ze samsungu velice dobrý přístroj, co se fotografování týká. Dosah blesku patřil k nejlepším.

Digitální fotoaparát Samsung NV24HD

 Klady  Zápory
Dobrý objektiv
Noční focení
Zoom při HD videosekvencích
Blesk
Široké ohnisko
Nezvyklé ovládání
Cena


Snímač: 3 648 × 2 736 pix, velikost 1/33 palce
Ohnisko (ekviv. 35 mm aparátů): f = 24,0−86,0 mm
Optický zoom: 3,6 ×
Světelnost: F (1/) 2,7−5,7
Videosekvence: 720 x 280 a 640 x 480, MP4
Stabilizace obrazu na objektivu
ISO (citlivost): 80−3 200
Displej: TFT LCD , úhlopříčka 2,5 " 230000
Podporovaná paměťová média: MMC/SD
Hmotnost: 168 g
Rozměry (v × š × h): 61,0 × 98,5 × 19,0 mm
Cena: 9 990 Kč 

Podrobná specifikace

Panasonic Lumix DMC-FX500

Nejdražší přístroj našeho testu se chlubí jako jediný dotykovou obrazovkou, která umožňuje ovládání přímo na LCD. Tato výhoda se ztratí za slunečného dne, kdy může být problém jednotlivé ikonky nabídky na LCD rozpoznat. Dotykové ovládání je doplněno křížovým ovladačem. Také zde najdeme systém pro detekci tváří.

Panasonic tradičně nabízí videosekvence ve formátu MOV, které mohou mít až HD rozlišení 1 280 x 720 pixelů.

Panasonic Lumix FX 500

Čip s maximálním rozlišením 3 648 x 2 736 bodů využívá přístroj k snímání ve formátech 4:3, 3:2 a 16:9. Objektiv značky Leica s rozsahem 25−125 mm a tedy 5x optickým zoomem nabízí i stabilizaci. Přístroj nabízí řadu pokročilých manuálních funkcí, ale i řadu přednastavených scénických režimů. To z něj dělá univerzální zařízení pro laiky i amatérské fotografy.

Aparát má implementovaný jak režim plného automatu, oba poloautomatické režimy (preference clony a času), tak i režim plného manuálu.

Jako paměťové médium slouží karty SD nebo interní paměť s velikostí 50 MB.
Třípalcové LCD s rozlišením 230 000 pixelů trpí přítomností dotykové vrstvy, takže se spolu se sony krčí na chvostu práce na přímém slunci. Na druhou stranu zde existuje režim vysokého jasu, který umožňuje vidět na LCD, i pokud jej máte nad hlavou, například při focení v davu.

Rychlostí přístroj sice nevyniká, ale na druhou stranu není v žádném ohledu líný. Přístroj pořizuje pěkné ostré snímky bez zaznamenáníhodných chyb. Noční snímky trošku šumí, ale nijak to nepřehání. Dosah blesku je nadprůměrný.

Panasonic Lumix FX 500 - zadní část

 Klady  Zápory
Kvalitní objektiv
Dotykové ovládání
Vyšší šum při nočním snímání
Manuální režim  
LCD za sluníčka
Cena


Snímač: 3 648 × 2 736 pix, velikost 1/33 palce
Ohnisko (ekviv. 35 mm aparátů): f = 25,0−125,0 mm
Optický zoom: 5,0 ×
Světelnost: F (1/) 2,8−5,9
Videosekvence: 1280 x 720, MOV
Stabilizace obrazu na objektivu
ISO (citlivost): 100−6 400
Displej: TFT LCD , úhlopříčka 3,0 " 230 000 pix
Podporovaná paměťová média: MMC/SD
Hmotnost: 155,0 g
Rozměry (v × š × h): 57,1 × 94,9 × 22,9 mm
Cena: 10 900 Kč

Podrobná specifikace

Fotografie

Denní fotografie snímané automatickým režimem: Všimněte si, jak se různá základní ohnisková vzdálenost projevuje na šíři záběru, kterou aparát zabírá. Také sledujte barevné podání.

Olympus 1020 - snímek ve dne
Olympus mju: 1020

Nikon S600 - snímek ve dne 
Nikon Coolpix S600

Panasonic FX 500 - snímek ve dne 
Panasonic Lumix FX 500

Samsung NV24HD - snímek ve dne 
Samsung NV24HD

Sony W170 - denní snímek 
Sony CyberShot DSC-W170



Maximální zoom při automatickém režimu: jak dokážou jednotlivé přístroje přiblížit objekty na focené scéně.

Olympus 1020 - snímek ve dne se zoomem
Olympus mju: 1020

Nikon S600 - snímek ve dne se zoomem 
Nikon Coolpix S600

Panasonic FX 500 - snímek ve dne se zoomem 
Panasonic Lumix FX 500¨

Samsung NV24HD - denní snímek se zoomem 
Samsung NV24HD

Sony W170 - snímek ve dne se zoomem 
Sony CyberShot DSC-W170



Test: Jak si testované modely poradily s funkcí kopírky a jak si poradily se snímáním na okraji, kde lze očekávat menší vady.

Olympus 1020 - snímek textu 
Olympus mju: 1020

Nikon S600 - snímek textu 
Nikon Coolpix S600

Panasonic FX 500 - snímek textu
Panasonic Lumix FX 500

Samsung NV24HD - snímek textu 
Samsung NV24HD

Sony W170 - snímek textu 
Sony CyberShot DSC-W170



Noční snímek pořízený v režimu nočního snímání bez blesku: zde je důležité sledovat především šum v obraze, ale také jak celou scénu přístroj podá.

Olympus 1020 - noční snímek 
Olympus mju: 1020

Nikon S600 - noční snímek 
Nikon Coolpix S600

Panasonic FX 500 - snímek v noci 
Panasonic Lumix FX 500

Samsung NV24HD - snímek v noci 
Samsung NV24HD

Sony W170 - noční snímek 
Sony CyberShot DSC-W170



Blesk v automatickém režimu: jednoduchý test, který má ukázat dosah a šíři záběru vestavěného blesku přístrojů.

Olympus 1020 - dosah blesku
Olympus mju: 1020

Nikon S600 - snímek s bleskem
Nikon Coolpix S600

Panasonic FX 500 - dosah blesku
Panasonic Lumix FX 500

Samsung NV24HD - dosah blesku
Samsung NV24HD

Sony W170 - dosah blesku 
Sony CyberShot DSC-W170

Závěr

Vzhledem k tomu, že jsme vybírali kvalitnější modely, neměl žádný z testovaných digitálních fotoaparátů výraznější problém, který by nějak omezoval jeho použití. Denní snímky za dobrých světelných podmínek nedělají již moderním fotoaparátům žádné starosti. Nejvíce se lámal chléb při snímání v noci a u hůře osvětlených scén. Z fotografického hlediska nás tak nejvíce zaujala čerstvá novinka Samsung NV24HD. Poněkud jsme si nemohli zvyknout na ovládání, ale jinak bylo přístroji možno vytknout jen máloco.

Nejuniverzálnější přístroj je Panasonic Lumix FX500. Zaujme dotykovým displejem a širokou nabídkou manuálního ovládání.

V soutěži o design mají nejvíce navrch modely Nikon Coolpix S600 a Olympusu mju: 1020. Zatímco první je malinký střídmý konzervativní model, který nebude dělat ostudu ani zabírat příliš místa v dámské kabelce, druhý je již svým designem určen pro aktivní uživatele. Těm nabídne i zvýšenou odolnost proti nepřízni počasí.

Sony CyberShoz DSC-W170 útočí výrazně nejnižší cenou a přitom své konkurenci nezůstává zase až tolik dlužen, a to včetně kvalitního zpracování a použité výbavy.