Mironet 5046

Den se dnem se sešel, a tak tu máme po delší odmlce další z tichých počítačů, sestavu firmy Mironet. Jak dopadla v našich náročných a přísných testech, to se dozvíte v následující recenzi.
Skříň

Počítač Mironet 5046 Zelenobílá skříň KN-600 Winner patří nepochybně k elitě. Nejenom v zahraničí, ale i u nás získala po zásluze nejedno prestižní ocenění. I když stejně jako jakýkoliv jiný výrobek není úplně bez chybičky, (jak jste se například mohli přesvědčit už při recenzi tichého počítače Mironet 9048 do vánoční soutěže BonusWebu, kde jsme tyto nedostatky popsali), přesto patří k absolutní špičce. Veškerá ocenění si zasloužila především svojí kvalitou a dobrým konstrukčním návrhem. Je potěšující a zároveň překvapující, že Mironet tento, ve srovnání s konkurencí poměrně drahý výrobek, neváhal použít i v námi recenzované sestavě. Zdá se tedy, že tento case budeme v souvislosti s počítači Mironet vídat v budoucnu častěji.

Přední panel skříněZpracování

Sestava byla pečlivě poskládaná, a tak v tomto ohledu nemám technikům Mironetu co vytknout. Počítač je navíc vybaven velmi účinnou izolací akustického smogu. Odhlučnění je dobře provedeno a je navíc doplněno inteligentní regulací, na kterou jsou napojeny všechny větráky. Ostatně, těch je v počítači nadprůměrné množství. Jsou konkrétně čtyři a souboj s přebytečným teplem zvládají bez problémů.

Procesor

Srdcem počítače byl zvolen procesor Athlon XP 1600+ s jádrem Palomino. Je vyroben 0.18 mikronovou technologií, jeho interní frekvence je 1400 MHz (1,4GHz) a externí frekvence je 133MHz, tedy 266 MHz DDR. Procesor má vyrovnávací paměť první úrovně (L1 cache) o velikosti 128 KB a dvakrát tak velkou vyrovnávací paměť druhé úrovně (L2 cache), tj. 256 KB. Obsahuje navíc rozšiřující instrukční sadu 3DNow! Professional, v níž jsou mimo jiné obsaženy i instrukce SSE, které původem pocházejí od konkurenčního Intelu.

Chlazení procesoru bylo svěřeno chladiči Taisol, jehož nízkoprofilová vrtule se otočí 4800 krát za minutu. Vydává maximální hluk 30 decibelů a je jen nepatrně méně výkonnější než například FOP 38, zato je daleko tišší.

Paměť

V sestavě byly použity paměti společnosti Samsung, pracující na frekvenci 133 MHz (266 MHz DDR SDRAM) PC 2100 s teoretickou propustností 2.1 GB/s. Ke kvalitě a rychlosti těchto značkových pamětí není co dodat, snad jen to, že její celková velikost 256 MB se nám v této sestavě jevila jako dostatečná.

Komentář: Tentokrát se však technikům Mironetu do konfigurace BIOSu vloudila drobná chybička, takový detail. Správné nastavení pamětí je malá alchymie a není to zdaleka tak jednoduchá věc, jak to na první pohled vypadá. (Podobný problém byl například i u počítače Barbone). Přesto se jedná o chybu lehce pochopitelnou, jelikož ve značení pamětí dnes panuje značný chaos.

Abych byl konkrétní. Někdo si patrně při konfigurování nevšiml, že paměť oficiálně nezvládá úplně to nejagresivnější časování určené pro CL2 DDR paměti, přesto ho v BIOSu nastavil. Paměť je však určena primárně pro CL2.5, což je vlastně takový kočkopes mezi CL2 a CL3, ale mezi DDR běžná věc. Nějaké optimální nastavení v daném případě pro tyto 7.5 nanosekundové paměti víceméně neexistuje, a tak se jednalo o docela riskantní počin, který mohl negativně ovlivnit stabilitu. Pokud to byl záměr, pak musím říct, že tato sázka do loterie vyšla. U neznačkových pamětí bych to ale radši ani nezkoušel.

Základní deska

Vnitřní uspořádání počítačeZákladní deska ECS K7S5A (ECS = EliteGroup) je postavena na (zatím ještě nezvyklém) čipsetu SiS 735. Má patici označovanou jako Socket A, což znamená, že je určena pro procesory AMD Athlon a Duron. Velice zajímavou a řekl bych výbornou vlastností je možnost použití jak pamětí typu SDRAM, tak i DDR SDRAM. Maximální možná velikost je 1 GB, ale použít zároveň SDR i DDR paměti nejde. Kromě toho je na desce implementován LAN adaptér a integrovaná zvuková karta standardu AC97, dále nechybí pět PCI slotů, 1 slot AGP a 1 slot AMR. Celkový layout desky by mohl být nepatrně lepší, neboť rozvržení kondenzátorů zejména kolem procesoru by mohlo vadit rozměrnějším nebo jinak orientovaným chladičům.

Komentář: Největší slabina této základní desky nejsou ani tak výkony, neboť ty jsou nadprůměrné a motherboard se dokonce svými výkony přibližuje v některých testech deskám s VIA KT266A čipsetem, ale v jeho nezvykle chudém Ami BIOSu. Není špatný, ale postrádá spoustu funkcí, a tak například nějaké přetaktování procesoru díky velice omezeným možnostem BIOSu nepřipadá v úvahu. Škoda, bylo by zajímavé porovnávat výkonnostní růst a možnosti desky s rostoucí frekvencí procesoru a FSB.

Zadní část sestavyPevný disk

Stejně tak jako u Mironetu 9048, i v této sestavě je použit pevný disk Seagate Barracuda IV. Tentokrát však o velikosti 40 GB. Disk má speciální motor FDB SoftSonic a díky tomu se vyznačuje velkou tichostí. Otáčí se rychlostí 7200 ot/min, přičemž jednou z jeho dobrých vlastností je vysoká rychlost při čtení dat. Pro všechny prováděné operace je vybaven 2 MB velkou vyrovnávací pamětí, samozřejmostí je S.M.A.R.T ochrana dat a rozhraní Ultra ATA/100.

Klávesnice

Klávesnici Can-Tech 7002R Ace Type její výrobce označuje za nehlučnou, komfortní a s měkkými klávesami. Je navíc vybavena 18ti multimediálními tlačítky a jedním tlačítkem pro režim spánku.

Komentář: Navzdory proklamovaným vlastnostem udávanými výrobcem je to v praxi s touto klávesnicí poněkud jinak. Tak například multimediální tlačítka, až na režim spánku, nefungují. Dokonce snad ani neexistuje software, který by tyto funkce dokázal zapnout nebo podporovat tak, aby fungovaly. A pokud takový software existuje, pak ho výrobce na svých stránkách nemá. Další nectností jsou špatné opěrné plochy, které jsou kromě toho, že jsou z měkkého materiálu připomínajícího molitan, ještě ke všemu nevhodně umístěné a nedotýkají se celou plochou stolu. Z toho důvodu klávesnice na stole nedrží. Jedinými pozitivními věcmi je tak dobré rozložení kláves a jejich nízký zdvih.

Grafická karta

Mironet do sestavy opět použil grafickou kartu od Innovision. Tentokrát se však nejedná o GeForce 3, ale o GeFore 2 Ti. GeForce 2 Ti 64 MB je výkonnostně někde mezi GeForce 2 Ultra a GeForce 2 Pro (přičemž Ultra je z rodiny GeForce 2 nejrychlejší). Karta podporuje AGP 4x včetně funkce Fast Writes a jádro i 5 ns paměti běží shodně na 200 MHz.

Komentář: Karta v testu byla bohužel poněkud sporné kvality, na Inno poměry téměř nebývalé. Ne, že by snad byla pomalá, to v žádném případě ne, ale testovaný kousek měl chladič odstávající od GPU, takže chladič nepřiléhal celou svojí plochou k čipu a ani větrák na tom kvalitativně nebyl o moc lépe, neboť za chodu vibroval tak silně, že se otřesy přenášely do základní desky.

Monitor

K sestavě také náleží sedmnáctipalcový monitor Targa V 1770 C2. U něj se podařila zjistit mírná vada v geometri obrazu a slabé, ale viditelné moiré. Naproti tomu kontrast byl dobrý, ostros textu také a obraz bez výraznější nestability. Celkově slušný průměr.

Testy

Quake III Arena

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 32bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 32bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodu) demo 1 demo 2
1024 x 768 115.6 118.8

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 16bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 16bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodu) demo 1 demo 2
1024 x 768 144.6 148.2

MadOnion 3Dmark 2001

MadOnion 3D Mark 2001, Hardware T&L

Rozlišení obrazu (bodů) Hloubka barev (bitů) Textury (bitů) Z-Buffer 3DMark skóre
1024 x 768 16 16 16 5366
1024 x 768 32 32 24 4608

Stabilita

Navzdory ne zrovna adekvátnímu nastavení paměti a nekvalitnímu chlazení grafické karty si počítač vedl v testu překvapivě dobře a byl stabilní. Jediným neobvyklým chováním bylo občasné odmítnutí restartu při odchodu z BIOSu.

Hodnocení

Velmi výkonný a pečlivě smontovaný počítač s bonusem navíc v podobě kvalitního odhlučnění.

  Vzhled Kvalita Design Parametry Velikost obrazovky Výkon Rozšiřitelnost Funkce BIOS Rychlost Celkem

Maximálni
možných

Skříň 8 9 9               26 30
Monitor   7   6 7     6     26 40
Základní deska   8       8 7 8 4   37 50
Chlazení   8       8         16 20
Procesor           90         90 100
Grafická karta           80         80 100
Paměť       8           8 16 20
Zvuk   5   6             11 20
Repro   8                 6 10
CD/DVD   0               0 0 20
CD/RW   7               6 13 20
HDD   10   9           7 26 30
Klávesnice   3 5               8 20
Myš   8                 8 10
Software   6                 6 10
Special   10                 10 10
                         
Hodnocení                     381 510

Vysvitlivky: Čím větší počet bodů tím lepší, 5 = Standardní, 1 = Nedostatečný, 10 = Vynikající