Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mironet 8300 a 8400. Hodně peněz za málo muziky? Nebo naopak?

  0:01
Svým vybavením v poměru k ceně do 40 tisíc notebooky upoutají. 1400 x 1050 či 1600 x 1200 bodů, 15palcové displeje, Pentia 4 od 2,4 gigahertz, široká paleta rozhraní, to vše je posouvá na špičku v poměru cena výkon. Na co je však třeba dát si při volbě pozor? Více v našem srovnání.

Přehled Mironet notebooků 8300 a 8400

V dnešním vydání vám nabídneme přehled a zhodnocení schopností Mironet notebooků řady 8300 a 8400. Častým dotazům čtenářů se pokusíme vyhovět alespoň částečně. Recenze žel zatím nemůžeme nabídnout, pokusme se tedy alespoň představit jednotlivé modely a zhodnotit jejich předpoklady a kvalifikaci pro uspokojení nároků toho kterého typu uživatele.

Mironet notebook 8300 a 8400

Dle vlastní definice Mironetu se jedná o "hi-end notebook s minimální konfigurací Intel Pentium 4 2,4 Ghz, pamětí 256 MB DDR a pevným diskem 20 GB.

U tohoto poměrně velkého notebooku zaujme již na první pohled vysoká frekvence i u nejnižší konfigurace. 8300 za ní vděčí použití stolního procesoru a stolní sady, s vyšším příkonem, nižší dobou nezávislého provozu, ale také podstatně větší výkonovou rezervou a 533MHz sběrnicí, která u mobilních verzí ještě není k dispozici. Maximální definovaná frekvence je tak 2,8 gigahertz - více, než co nabídne i nejvýkonější mobilní Pentium 4-M, v úplně jiné cenové kategorii. Intel 845 je spolehlivá sada, 256 MB DDR paměti (1 GB maximum) a disky od 20 do 60 GB zaokrouhlují jádro systému. Nutno podotknout, že je to nepochybně přesvědčivá kombinace!

15,1palcový displej s rozlišením 1400 x 1050 a ATI Radeon M9 se 64 MB vlastní videopaměti posouvají notebook na úroveň kvalitní stolní sestavy, s plnohodnotnou podporou DirectX a OpenGL aplikací (tedy her i CAD/CAM/CAE). Zde leží jediný rozdíl mezi sestavami 8300 a 8400: vyšší model nabízí displej s rozlišením 1600 x 1200 bodů, za příplatek bez pár korun 2 000 Kč.

Vyšší či nižší, toť otázka

Zda zvážit nákup displeje s vyšším rozlišením UXGA 1600 x 1200 či "jen" SXGA+ 1400 x 1050 není jen otázkou peněz. Dva tisíce korun není ve skutečnosti tolik, jiní výrobci si nechají rozdíl zaplatit více. Mít displej úhlopříčku šestnáct či sedmnáct palců, neměli bychom pochyb a "kupte to největší". Ale...

Záleží na vaší preferenci, nižší rozlišení znamená sice méně detailů, ale větší obraz. Což při rozlišení 1400 x 1050 už je samo o sobě na hranici ergonomie. 1600 x 1200 bodů vám nabídne rozlišení 20palcového monitoru doslova "na kolenou", ale při "jen" cca 17ti palcové úhlopříčce ekvivalentu viditelné plochy monitoru. Pro slabší zrak tak doporučujeme nižší rozlišení, kdo naopak požaduje maximální ostrost obrazu, co největší pracovní plochu a maximum detailů, ten ať si připlatí na nejvyšší možné rozlišení.

Připojit lze téměř cokoliv

Kompletní sbírka moderních rozhraní, včetně S-videa, S/PDIF výstupu, FireWire, a výběr od CD přes DVD až po kombo DVD/CD-R/RW jenom dosvědčují, že co do šíře vybavení může Mironet těžko hledat sobě rovného. Zajímavostí je dvojí podpora USB, tři porty podporují starší pomalé USB 1.1, a jeden je vysokorychlostní, s plnou podporou funkcí USB 2.0.

Hmotnost a velikost ve "větší" třídě

Pravděpodobně bude tento notebook trochu hlučnější, kvůli použití stolních procesorů je nutné použít výkonnější chlazení. Též bychom byli poměrně skeptičtí ohledně tří hodin nezávislého provozu, spodní dvě nám přijdou nepoměrně realističtější. Plocha 339 x 290 patří k poměrně standardním mírám u notebooků s 15,1" displejem, horší je to s výškou takřka 4,5 centimetru, zde jsou k dostání podobně vybavené notebooky podstatně štíhlejší.

Poněkud zvláštní je ze strany Mironetu uvádět hmotnost notebooku bez akumulátoru. Ale i bez něj notebook již jasně naznačuje, co můžeme čekat. 3,2 kilogramu, plus dalších pár set gramů akumulátoru - dostáváme se k poměrně málo mobilním, ale stále dobře přenosným cca 3,5 kilogramu, s adaptérem do okolí kompletních čtyř kg.

Za to uživatel dostane maximálně vybavený notebook za přijatelnou cenu. Primárně se tak Mironet 8300 bude hodit těm, kteří méně cestují, nicméně požadují výkon stolního stroje. Občasné přesuny a pracovní cesty notebook zvládne stejně dobře jako polovičně těžké stroje, pouze pro neustálé nošení a časté cestování asi uživatel nebuden ochoten tahat s sebou čtyři kila zátěže.

Přednosti Mironetu

Samozřejmostí je operační systém v ceně, buď levněji Linux (jak je u Mironetu dobrým zvykem) nebo dražší Microsoft Windows 2000, XP Home či Professional Edition. Oproti jiným značkám zde tak zůstává volba otevřená.

Podobně jako někteří jiní čeští integrátoři, také u Mironetu má zákazník k dispozici široký sortiment a poměrně volnou volbu komponent. Pokud tak máte hluboko do kapsy, můžete zvolit i nejpomalejší Celeron na 1,8 GHz (sám o sobě stále ještě velmi výkonný procesor), nebo naopak jít za nejlepším. Podle vlastních představ si tak můžete namíchat vlastní optimální mix z nabízených procesorů, pamětí, disků, mechanik a dalšího příslušenství.

Celkově, souzeno na základě technických specifikací, se zdá být Mironet notebook 8300 poměrně přínosným strojem, a to pro celou českou notebookovou scénu. Sice svou velikostí a hmotností nepřesvědčí skutečné mobilní válečníky, kteří překonávají kilometry chodeb své mateřské korporace s notebookem lehounce pod paží, zato však uspokojí běžného uživatele, který občas potřebuje počítač doma či na chatě a po většinu doby jej používá v kanceláři, jako výkonnou náhradu stolního počítače.

K tomu připočítejme jedno specifikum Mironetu, kterým je nabídka linuxového operačního systému (či kvasi kompletního notebooku bez operačního systému). A naposledy bonbónek, který je vlastní některým českým značkám a jejich vstupním modelům - přijatelná cena. Za sestavu s P4 2,4 GHz, 15,1" 1400 x 1050 displejem, 20 GB diskem a 256 MB paměti, (dle výčtu komponent zřejmě) bez CD mechaniky je k dostání za 37 990, což je hodně na podobně vybavený stolní počítač, ale nepochybně málo na notebook.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...