Jak by mohly vypadat lodě pro lety k jiným hvězdám, zatím nikdo příliš neřeší.

Jak by mohly vypadat lodě pro lety k jiným hvězdám, zatím nikdo příliš neřeší. Odborníci mají nyní na starosti jiné problémy: třeba jak na projekt sehnat peníze | foto: Profimedia.cz

Místo astronautů jenom DNA? Hledají se nové nápady pro výzkum vesmíru

  • 41
Unikátní prostor se nabízí všem snílkům a vizionářům v oblasti výzkumu kosmu. V rámci projektu vícegenerační vesmírné lodě americké úřady hledají originální nápady. Posílat je může každý.

Americká armádní agentura na podporu výzkumu DARPA vyniká nečekaným smyslem pro neotřelé myšlení. Za sebou má například pořádání (nakonec) velmi úspěšných závodů automobilů bez řidiče. Jedním z mnoha dalších projektů je například robotický kolibřík pro armádu (psali jsme v tomto článku) nebo vesmírný výtah.

To vše asi přebije projekt, na kterém pracuje od loňského roku společně s agenturou NASA. Úřady zahájily v říjnu práci na programu tzv. Stoleté lodi (Technet.cz o něm již psal v tomto starším článku). Díky projektu by se měla rozjet seriozní diskuse o problematice letů vesmírných lodí s několika generacemi posádky.

Ne, že by NASA nebo DARPA chtěly podobné kosmické lodě v příštích desetiletích samy stavět. Celý projekt se tak má odehrávat jen na úrovni teoretických debat a přípravných prací k (hypotetickému) stavbě podobné lodi. Zatím se agenturám zřejmě líbí představa, že by tento projekt vyvrcholil za sto let (číslovka sto má být pro projekt základním symbolem.)

V lednu se uskutečnil první workshop v rámci projektu. Zazněly zde opravdu neotřelé nápady dělající čest pověsti agentury DARPA. Líbila se například myšlenka na spolufinancování projektu mezihvězdné lodi z malých soukromých příspěvků. Výzvy k zaslání dárcovské sms by mohly následovat například na konci filmových trháků s vesmírnou tématikou, zaznělo na setkání.

Genetik Craig Venter (podnikatelsky úspěšné enfant terrible oboru) přišel s novátorským způsobem, jak ušetřit na posádce. Lidé by se měly podle něj do vesmíru dostávat pouze v podobě molekul DNA. Po přistání u cíle by je pak přístroje podle informace v ní znovu sestavily, uvedl údajně genetik.

Ale vládní agentury ještě nemají dost. DARPA v květnu vyhlásila soutěž o další nápady k tématu. S návrhem se může přihlásit každý a podle výzvy (plná verze je dostupná zde) se může práce týkat vlastně jakéhokoliv aspektu problematiky. Agentura doufá, že se přihlásí inženýři, biologové i třeba právníci.

Autoři vybraných příspěvků dostanou na konci září možnost vystoupit na konferencí ve floridském Orlandu. Ve hře bude pak také grant ve výši za půl milionů dolarů. Dobrá zpráva je, že jeho příjemce nemusí být americkým občanem. Nechť orgie představivosti započnou.