Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Místo harddisku bude internet, místo počítače jen klávesnice a monitor

V budoucnu budeme veškerá svá data ukládat na vzdálených serverech a budeme je mít k dispozici kdykoli a kdekoli. Na nějaké přenosné pevné disky si vzpomene jen pár podivínů. Co říkáte takové představě?
Ilustrační fotografie - počítače v našich hlavách

Ilustrační fotografie - počítače v našich hlavách | foto: Profimedia.cz

Již dnes můžete využít nečekaně on-line služby k práci, zábavě i vzdělávání. Třeba nový balík Microsoft Office, synonymum pro práci s dokumenty, bude do značně míry dostupný zdarma a on-line. Není zdaleka jediný, on-line editorů a multimediálních úložišť na internetu stále přibývá.

Facebook, Microsoft, Google: Co je on-line, to se počítá.

Ať už jde o nepřehlédnutelné nástroje od Google, zábavné-komunikačně-sdílecí impérium Facebooku nebo internetové zálohování Dropbox, motiv je stále stejný: co je on-line, to se počítá.

Zdá se vám tato parafráze na klasické české "co je doma, to se počítá", za vlasy přitažená? Mně zatím taky. Právě s neochotou lidí, kteří se zdráhají svěřit všechna svá data nějakému nepředstavitelnému diskovému poli, se budou firmy ještě nějaký čas potýkat. Současný trend je navíc jaksi rozpolcen: uživatelé chtějí více volnosti a mobility (což řeší data uložena on-line), na druhou stranu požadují supervysoké rozlišení málem i u videoklipů z dovolené (a současné rychlosti internetu zatím takové kvalitě obsahu nepřejí). Kterým směrem se svět počítačů vydá? A, co je důležitější, kterým směrem se vydáte vy?

Od sálových počítačů k PC a zase zpátky

Svět počítačových technologií prochází zajímavými vlnami. V padesátých letech 20. století existovaly pouze sálové počítače, v sedmdesátých letech k nim přibyly terminály. Máme tu tedy obrovský centrální počítač a k němu připojeno mnoho bezzubých, výpočetně slabých stanic (terminálů).

Osobní počítače se pokusily tento vzorec nabourat. Šlo o samostatné jednotky, které nemusely být připojeny do žádné sítě, tedy kromě té elektrické. Software se nahrál z kazet nebo disket a zbytek už záležel na interakci mezi počítačem a jeho uživatelem.

Během tři desetiletí vyspěla platforma Personal Computer z pomalého a hračičkovského nástroje do komerčně megaúspěšné fáze, kde se jednotlivým uživatelům dávají do rukou silné nástroje dříve dostupné jen armádě, filmařům, profesionálním grafikům nebo týmům výzkumníků. To, že osobní počítače jsou častěji využívány k zábavě a odreagování, ponechme stranou.

Notebooky a netbooky - odlišné koncepty

Jakýmsi vyvrcholením osobního počítače je notebook - silný, plnohodnotný, nezávislý počítač, který si můžete vzít kamkoli s sebou. Naopak netbooky, které jsou menší, lehčí a méně výkonné, představují spíše návrat k éře terminálů. Netbook se totiž stává plně využitelným především při připojení na internet (jak ostatně samotný název napovídá).

Operační systém budoucnosti? Všechna data i aplikace on-line.

Google chce jít se svým plánovaným Chrome OS ještě dále. Operační systém v netbooku by měl být jen jakýmsi všudypřítomným prohlížečem, branou k on-line aplikacím. V místě s rychlým připojením to bude velmi užitečný nástroj, bez připojení... Tam bude záležet na konkrétním řešení místního ukládání dat. Některé on-line aplikace ostatně zvládají off-line provoz již dnes.

Zpátky do plenek

Všimli jste si také, jak se u on-line aplikací oslavují maličkosti, které jsou u plnokrevných desktopových programu naprostou samozřejmostí již patnáct let? Třeba to, že v Gmailu (možná nejsledovanější on-line aplikaci) je nyní možné přidat soubor do přílohy pouhým přetažením na zprávu.

Něco takového je přece u normálních aplikací zcela běžné. A o pohodlí, bohatém grafickém rozhraní a především rychlosti práce, jakých si užíváme i v těch nejobyčejnějších grafických editorech, si u cloud aplikací stále můžeme nechat zdát. Proč se tedy o on-line aplikacích mluví jako o budoucnosti?

Mobilita, sdílení, mikroplatby

Důvodů je mnoho, každého zaujme něco jiného. Konzumenty zábavy bude přitahovat vždy aktuální obsah, počítačové laiky snadné ovládání, profesionály fascinuje možnost kombinaci různých API. Já se zaměřím na tři důvody, které považuji přinejmenším za podstatné.

Mobilita - chytré multimediální telefony přestávají být výsadou podnikatelů a hračičků, a mobilní internet se pomalu stává samozřejmým požadavkem. Vzniká zde masa uživatelů, kteří možná na cestách zatím pouze vyhledávají vlakové spojení, čtou si zpravodajství a facebookují. Ale až se jim zachce dělat něco víc, budou pro ně "v cloudu" připraveny nástroje šité na míru. Mít svá data (kalendář, fotky, faktury, zápisky, kontakty, odkazy nebo poštu) všude k dispozici bude možná brzy zcela automatickým očekáváním.

Sdílení - kdy naposledy vám někdo přinesl dokument na disketě? Dnes nosíme soubory na flešce nebo posíláme e-mailem, ale mnozí již objevili krásu dokumentů sdílených prostřednictvím on-line editorů. A u fotek i videí, která společně nahráváme, prohlížíme a komentujeme on-line (Rajče, Picasa, Flickr...), to už dávno ovládají i méně pokročili uživatelé, kteří se nevrhají do počítačových novinek bezhlavě.

Na sdílení si zkrátka zvykáme rychle a on-line aplikace jsou v tomto směru nesmírně flexibilní. Přestože třeba sdílení Office dokumentů přes Facebook (docs.com) nyní zní spíše podivně, tyto a podobně služby si své vděčně uživatele najdou, a skrze ně se možná nečekaně rozšíří.

Mikroplatby - chceme-li předvídat, kam se vývoj vrtne, nesmíme zapomenout na ekonomickou stránku věci. A ta vypadá pro on-line cloud aplikace docela příznivě, alespoň teoreticky. Kombinace služeb zdarma a za malý poplatek (model freemium) dává těmto službám možnost získat rozsáhlou uživatelskou základnu a přitom vydělat nemalé finanční prostředky. Softwaroví piráti nemají mnoho šanci - když nezaplatíte, po přihlášení vaším jménem a heslem nebudete moci zpoplatněné funkce používat.

Bude možné si aplikaci pronajmout na dobu určitou nebo si předplatit jen ty funkce, které opravdu využijete. Nemluvě o tom, že budete mít k dispozici vždy tu nejnovější verzi bez nutnosti složitých updatů.

Právě lepší kontrola nad platbami za používání aplikaci, případně jejich monetizace prostřednictvím vytrvale rostoucí reklamy, se může ukázat jako rozhodující faktor. Vývojáři mají pochopitelnou a evidentní motivaci tvořit on-line aplikace, a také mikroaplikace pro různé uzavřené i otevřené platformy (iPhone/iPod/iPad, Android, Windows Mobile, Nokia...).

Chtějí uživatelé do oblak?

Ale co koncoví uživatelé, co firmy a jednotlivci? Těch se samozřejmě týká většina zmíněných výhod (mobilita, sdílení), ale nevýhody nejsou zanedbatelné.

Připojení - s připojením k internetu koncept cloud aplikací stojí a padá. Přestože se dá očekávat výrazné zlepšení práce s lokální mezipamětí (cache), je jisté, že pro příjemný provoz aplikací bude třeba zrychlit prostupnost linek, a to především těch mobilních.

Soukromí - všimli jste si také, jak se nároky uživatelů na soukromí rok od roku snižují? Nebo to tak alespoň podle služeb, které mají masový úspěch, vypadá. Práce s maily uloženými na serverech (nikoli u nás na disku) nás už nijak nepřekvapí, a soukromé fotky z dovolené ukazujeme přátelům na webu.

Ale mít on-line úplně všechny dokumenty, veškeré aplikace a vlastně celé naše "elektronické já"? To už může být velké sousto i pro největší nadšence.

Uzavřenost - přestože existují iniciativy (jako Google Data Liberation Front), které dbají na to, aby se naše data nestala rukojmím velkých poskytovatelů služeb, je jasné, že mít data na serverech někoho jiného vytváří jisté závislostní pouto. Když máte data u sebe na disku, můžete je otevřít kdy chcete a čím chcete. U cloud aplikací to bude trochu složitější, alespoň zpočátku, než mezi sebou začnou jejich poskytovatele lépe spolupracovat.

Vše pod jedním jménem a heslem - stále znám mnoho lidí, kteří dostávají kopřivku z centrálního ukládání hesel jinde než ve vlastní hlavě. Můžeme je označit za paranoiky, pravdou ale je, že mít všechna svá data dostupná on-line pod svým jménem a heslem, to už je pořádné bezpečnostní riziko. Stačí, aby si nějaká internetová kavárna přehrála záznam z nějakých lepších bezpečnostních kamer a hned bude mít k dispozici takových jmen a hesel, že se v těch soukromých datech utopí. Dobře vyvážit bezpečí a pohodlí bude v případě cloud aplikaci velmi důležité, ale také velmi obtížné.

Hry - on-line aplikace zvládnou, s dostatečně rychlým připojením, kde co. I hry. Ale zanícení hráči stejně dají přednost výkonnému PC před slabým "thin clientem" nebo netbookem. Rozdíl v grafice a herních zážitcích je totiž více než patrný. Východisko se samozřejmě nabízí, a to v podobě herních konzolí, firmy Nitendo, Sony i Microsoft už jsou ostatně na tento přesun hráčské komunity celé natěšené.

Souboj on-line a off-line světa

Aplikace, ke kterým přistupujeme skrze prohlížeč, nejsou ničím novým. Podle investic a plánů velkých firem se může zdát, že půjde o něco víc než jen hračky pro nadšence. Pokud najdou dobrý ekonomický model a nabídnou zajímavé služby, mají reálnou šanci ukousnout si pořádný podíl na trhu.

Je to paradoxní, když si uvědomíme, že se výkon počítačů vytrvale zvětšoval a zvětšoval, aby nakonec sloužil k vykonávání nějakých "pomocných" skriptů v prohlížeči webových stránek. Je ale jasné, že off-line aplikace (a koncept výkonného PC vůbec) se nevzdají bez boje. Na svojí straně mají vývojáře, profesionály, domácí uživatele i tvůrce interaktivního multimediálního obsahu.

Figurky jsou rozestavěny. Jak souboj dopadne, o tom mluví jen ty firmy, které se již na jednu stranu zcela přiklonily. Většina firem i uživatelů ale zatím vše sleduje, případně hraje na obě strany, na radikální kroky mají dostatek času.

Obě strany se každopádně budou muset pořádně předvést, a tak budeme svědky "převratných supermobilních aplikací" i "tak vysokého rozlišení, že vám oči budou přecházet". Bude to možná docela zajímavá jízda. Jak dopadne, to bude záležet i na tom, jak rychle pojedeme, kolik hrbolů potkáme, a jak pevně si budeme držet své peněženky.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...