Kevin Mitnick při přednášce v Praze

Kevin Mitnick při přednášce v Praze

KVIK: Slavný hacker hlídá volby. Facebook má problém se stoletými

  • 17
Jeden z nejznámějších hackerů světa Kevin Mitnick hlídal volební počítače v Ekvádoru. Facebook řeší chybu s věkem u lidí nad 100 let. Americký autorský svaz si stěžuje na Google. KVIK - vaše krátké zprávy.

Může to vypadat, jako když kozla uděláte zahradníkem, ale možná je to správný krok, když napraveného hříšníka povoláte do služeb práva. Jeho nová role, respektive jeho společnosti Mitnick Security Consulting, je v kontrole počítačového systému, který měl na starosti ekvádorské volby.

Tamní prezident Rafael Correa si ho podle serveru Parity News vybral, protože se bál, že by hackeři mohli ovlivnit prezidentské volby, které se odehrály v neděli a v nichž potřetí zvítězil.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Je trochu pikantní, že systém hlídala americká firma, ačkoliv se Correa obával právě Spojených států a jejich tajných služeb, že budou chtít volbu manipulovat. Možná si myslí, že díky Mitnickovým problémům s americkými úřady ho právě on ochrání nejlépe.

Mitnick je asi nejznámější hacker světa. Díky své znalosti sítí a informačních technologií a především notné dávce umění v oblasti sociálního inženýrství dokázal vniknout do mnoha zabezpečených systémů a sítí velkých korporací.

Jeho počínání ukončila až FBI, když ho roku 1995 poslala na pět let do vězení

Facebook si nerozuměl se stoletými

Na Facebooku nesmí být nikdo starší než 99 let. Takhle si alespoň mohla připadat jedna americká seniorka, které je 104 let, ale Facebook to nechtěl akceptovat.

Marguerite Josephová z Grosse Pointe Shores v americkém Michiganu chtěla prostřednictvím Facebooku zůstat v kontaktu se svými kanadskými příbuznými. Když jí však před dvěma lety chtěla vnučka účet správně nastavit, při zadání data narození 1908 Facebook tvrdošíjně trval na hodnotě 1928.

"Pokaždé, když jsem se snažila změnit nastavení na správný rok, Facebook vždy ukázal neznámou chybovou hlášku a vrátil stav na rok, který nebyl správný, " řekla serveru clickondetroit.com vnučka.

I přes žádost o nápravu se však dlouho nic nedělo. Až nyní sociální síť chybu přiznala.

"Nedávno jsme objevili chybu, která některým uživatelům Facebooku neumožňovala zadat datum narození před rokem 1910. Pracujeme na opravě a omlouváme se za způsobené nepříjemnosti," píše zástupce Facebooku v prohlášení zveřejněném na clickondetroit.com.

Google prý nebojuje dost proti pirátům

Americký autorský svaz RIAA si myslí, že Google neplní dobře svůj závazek potírání pirátství. Svaz si pravidelně na Google stěžuje, že nebojuje dostatečně proti pirátství a nyní připravil analýzu, která by to měla dokazovat.

V ní tvrdí, že Google toho příliš v boji proti pirátství neudělal od doby, co se před šesti měsíci dohodl, že bude v této oblasti aktivní. Google tehdy například slíbil, že bude penalizovat ve vyhledávání stránky, na které budou stížnosti ohledně porušování autorských práv.

"O šest měsíců později jsme zjistili, že tato politika Googlu nemá prokazatelný vliv na snížení hodnocení (ratingu) stránek s velkým množstvím pirátského obsahu," napsal svaz ve svém vysvědčení.