Čeští soutěžící na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF: Tomáš Svoboda, Charlota Blunárová, Erika Gedeonová, Filip Naiser, Tereza Agáta Veselá, Tomáš Peták, Marek Kovář.

Čeští soutěžící na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF: Tomáš Svoboda, Charlota Blunárová, Erika Gedeonová, Filip Naiser, Tereza Agáta Veselá, Tomáš Peták, Marek Kovář. | foto: Eva Hníková

Mladí čeští vědci získali ve světové soutěži hned tři hlavní ceny

  • 21
Nadějní studenti českých středních škol získali v prestižním mezinárodním klání mladých vědeckých naději Intel ISEF tři hlavní ocenění. Jednu druhou, jednu třetí a jednu čtvrtou cenu. Mezinárodního veletrhu vědy a inženýrství se zúčastnilo více než 1500 studentů z 65 zemí z celého světa.

Nejprestižnější ocenění získal student Filip Naiser z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli, vyhrál druhou cenu v kategorii počítačových věd. V Los Angeles se velkému zájmu poroty i veřejnosti těšil jeho software, který umožňuje ovládání počítače bez klávesnice a myši.

"Stačí pouhý pohyb oči," vysvětloval a předváděl Filip Naiser četným zájemcům, kteří obléhali jeho stánek, své levné a jednoduché řešení. Kromě programu mu totiž stačí pouze počítačová webkamera upevněná na kšiltovku. Jeho pomůcka může v budoucnu posloužit mnoha tělesně postiženým lidem. Cena je spojena s odměnou 1 500 dolarů.

Filip Naiser u svého projektu

Ocel pro reaktory a přenosný rentgen

Další, třetí cenu získala dvojice studentů z pražského Gymnázia Karla Sládkovského - Marek Kovář a Tomáš Pěťák. Porota ocenila jejich projekt, který se zabýval zkoumáním vlastnosti oceli z hlediska využití pro tlakovodní a reaktorové nádoby v jaderných elektrárnách. Jejich týmový projekt získal rovněž zvláštní cenu Společnosti pro experimentální mechaniku, obě ocenění činí 1 250 dolarů.

Funkční prototyp přenosného rentgenu a CT skeneru představil v Los Angeles Tomáš Svoboda. Zpracoval jej jako student Střední průmyslové školy elektrotechnické v Brně a získal čtvrté místo oceněné 500 dolary.

Použil rentgenový zářič z vyřazeného zubařského rentgenu a digitální kameru, která poskytuje snímky ve vysokém rozlišení, celé zařízení pak Tomáš Svoboda propojil s mikroprocesorem. Autor napsal navíc program pro osobní počítač, ze získaných snímků tak lze získat též CT snímky jako ze skutečného počítačového tomografu.

"Přístroj lze využít k detekci skrytých vad materiálu, ale také k veterinárnímu vyšetření menších zvířat," říká Tomáš Svoboda, který by rád svůj jednoduchý a levný přístroj dovedl až do profesionální podoby, kterou by mohly využívat menší firmy a laboratoře.

Astma, dětský mobil a neplodnost

Zvláštní cenu získala také studentka Erika Gedeonová za práci Nové způsoby v diagnostice astmatu. Její projekt, který zpracovala ještě jako studentka Sportovního gymnasia v Kladně, se zabýval vývojem neinvazivní diagnostické metody, která je založena na zjišťování určitých látek z dechu. Její práci ocenila Americká společnost pro klinickou chemii.

Finále soutěže pro nejlepší středoškoláky se zúčastnila také Tereza Agáta Veselá s projektem zabývajícím se tématem mužské neplodnosti a Charlota Blunarová se svým modelem dětského mobilního telefonu.

Nejvyšší ocenění, cenu Gordona Moorea ve výši 75 tisíc dolarů, získali Matthew Feddersen a Blake Marggraff z kalifornského Lafayette, kteří se zabývali vývojem účinné a levné alternativy léčby rakoviny.

Všichni studenti, kteří se ve své kategorii umístili do čtvrtého místa, mohou počítat s bezplatným stipendiem na nejlepších amerických univerzitách.

Mezinárodní vědeckotechnický veletrh organizuje Společnost pro vědu a společnost již od roku 1950.