Mnoho uživatelů nemění své heslo nikdy, či bývá velmi triviální

  • 26
Podle nejnovějšího průzkumu více než polovina uživatelů počítače své heslo pro přístup k poště či počítači nemění nikdy. Většina lidí navíc využívá taková hesla, která lze poměrně jednoduše prolomit. Jakým způsobem tvoříte hesla vy?

Více než polovina uživatelů počítače své heslo pro přístup k poště či počítači nemění nikdy. Většina lidí navíc využívá taková hesla, která lze poměrně jednoduše prolomit. K takovému průzkumu došel průzkum e-commerce redakce BBC.

V průzkumu "Jak tvoříte hesla?" bylo dotázáno 1000 uživatelů PC. Mezi nejčastější hesla patří ve více než 40 procentech jméno potomka či partnera. S 12 procenty se umístilo datum narození a devět procent všech hesel tvoří jméno fotbalového týmu. Mezi nejčastější inspiraci při tvorbě hesel patří také oblíbená kapela nebo osobnost, jméno psa či dokonce vlastní jméno, případně příjmení.

Z průzkumu je rovněž patrno, že si lidé příliš nelámají hlavu, kam více případných hesel uložit. Jednoduše je nechají napsaná na papíře vedle monitoru.

Jak případnému získání hesla neoprávněnou osobou zabránit? Stačí dodržovat pár pravidel. Tím základním je nevystavovat heslo na odiv, a v případě, že jich je víc, mít je třeba uzamčená na bezpečném místě. Pokud nemáte přílišnou inspiraci při tvorbě hesel, lze využít služeb některých z generátorů tomu určených. Jejich nevýhodou je nepříliš smysluplná kombinace písmenek a čísel - tento nedostatek by mohlo řešit právě uložení napsaného hesla na bezpečné místo.

Další možností je využití celé věty či více slov za sebou jako hesla. Kupříkladu spojení všech jmen členů rodiny jen tak nikoho nenapadne.

Obecně nejlepší metodou je kombinace číslic a písmen. Zvolí se písmeno a některé jeho znaky jsou nahrazeny - kupříkladu slovo "computer" může po zašifrování vypadat takto - "co13pu19er". Každé třetí písmeno bylo nahrazeno číslem vyjadřujícím odpovídající pořadí v abecedě.

Na trhu existuje rovněž několik hardwarových pomocníků pro správu hesel. Jedním ze zařízení je testovaný Personal Card System (recenze zde). Hesla jsou v tomto případě ukládána na čipovou kartu, která je zabezpečena PINem, známým především z platebních karet. Karta funguje spolu se čtečkou, která po správném zadání kódu aktivuje všechna hesla a uživatel se již o nic nemusí starat. Nevýhodou hardwarového zabezpečení je jeho cena - ta se pohybuje v řádu tisíců.