Přímo ze vzduchu bychom během pěti až deseti let měli dostávat konektivitu rychlejší, než dnes nabízí většina pevných připojení. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Po vypnutí 2G, 3G a 4G sítí zůstane supersíť, která nás přestane zajímat

  • 208
Paříž (Od zpravodaje Technet.cz) - Přenosové rychlosti až 10 GBit/s, odezva 1 ms a až milion připojených zařízení na 1 km². Takové parametry bude mít podle Huawei 5G, jednotná datová síť budoucnosti, která pojme vše: mobilní zábavu, virtuální realitu, chytrá města i veškerý průmysl. Současné 2G, 3G a 4G sítě jí postupně uvolní místo.

Během debaty u tradičně hranatého kulatého stolu na konferenci Huawei Innovation Days nám Qiu Heng, vedoucí marketingu bezdrátových sítí společnosti Huawei, opakovaně zdůraznil, že 5G síť nebude evolucí 3G a 4G sítí, ale síť po všech stránkách zcela nová. I proto, že majoritní skupinou připojených zařízení nebudou chytré telefony.

„5G sítě rozvrátí nejen současné obchodní modely, ale převrátí naruby i celá průmyslová odvětví,“ píše ve studii The Mobile Industrial Revolution analytická společnost Forbes Insights. 5G bude podle Henga jedinou, univerzální a vše pokrývající datovou sítí. Bude zajišťovat vysokorychlostní konektivitu osobní a zábavní elektroniky, komunikaci a řízení průmyslových strojů i propojení prvků takzvaného internetu věcí.

Qiu Heng, vedoucí marketingu bezdrátových sítí společnosti Huawei, na konferenci Huawei Innovation Day

Zatímco multimediální služby si i ve vysoké kvalitě vystačí s datovými toky do 30 Mbit/s, systémy virtuální reality budou vyžadovat toky přesahující 4 Gbit/s. U řízení průmyslových strojů bude pro změnu klíčová doba odezvy. Zatímco při streamování videa nebude díky vyrovnávacím pamětem problém ani při desítkách milisekund, pro komunikaci strojů bude potřeba latence řádově nižší, nejlépe blížící se té jedné milisekundě.

Naopak komponenty internetu věcí a kupříkladu chytrých měst žádné velké přenosové rychlosti nepotřebují, protože zpravidla odesílají jen maličké dávky dat (údaj o teplotě, poloze, rychlosti, provozním čase, zaplnění atd.), ale přenos musí být energeticky nenáročný. Mnohá tato zařízení by měla na jednu baterii fungovat měsíce i roky.

Budoucí 5G síť má podle Huawei všem těmto scénářům vyhovět.

Tlačenice ve frekvenčním spektru

5G zatím nemá hotovou specifikaci, ale první sítě by podle čínského telekomunikačního giganta měly být v provozu již v roce 2020. A v roce 2025 očekávají 100 miliard připojených zařízení.

Podle D’Avina ze společnosti Ericsson proběhne první velká zkouška 5G sítě během Olympiády v Soulu v roce 2018. První test 5G sítě v lokálním měřítku probíhá právě v těchto dnech (29. - 30. června) pod taktovkou společnosti Nokia Networks na konferenci 5G World v Londýně.

Huawei předpokládá, že „hlavní provoz“ bude realizován v pásmech pod hranicí 6 GHz, kde se dnes nachází většina „komerčního provozu“, tedy například wi-fi, bluetooth, DVB-T, DAB, GSM, 3G, 4G. Při přechodu se počítá s postupným vypínáním 2G, 3G a 4G sítí tak, aby se uvolnily z hlediska pokrytí nejlukrativnější frekvence. Vzhledem k morální a někdy i fyzické životnosti chytrých telefonů by měl být pozvolný přechod na novou síť nenásilný.

Internet věcí a s tím související datové sítě mají proměnit mnohá průmyslová odvětví.

Část spektra je vyklízena již dnes, což přímo ovlivní i pozemní digitální televizní vysílání, které přijde o část dříve přidělených kmitočtů: DVB-T proto bude nahrazeno efektivnější technologií DVB-T2 (více zde a zde).

Zároveň se pro některé aplikace zvažují i frekvence mezi 28 - 73 GHz, které jsou vhodné pro nejrychlejší datové přenosy, ale mají omezený dosah i průchodnost materiály.

Takahiro Nakamura, ředitel japonského telekomunikační společnosti Docomo, na veletrhu 5G World prohlásil, že rozhodnutí o pro 5G sítě vyhrazených frekvencích by mělo padnout již letos, alespoň pokud má být reálné spuštění sítí v roce 2020. Za slibné označil frekvence 3,4 - 3,8 Ghz a 28 GHz. Docomo provádí s partnery série ověřovacích testů vysílání, s Ericssonem na 15 GHz, se Samsungem na 28 GHz a s Nokií na 73 GHz.

S přechodem na 5G sítě se však podle Qiu Henga nemusí spěchat, nejprve je potřeba vytvořit dostatečně silnou infrastrukturu, která výkonnostní potenciál budoucí sítě využije. Velký potenciál pro nárůst rychlosti a propustnosti mají podle Henga i 4G sítě, ale záleží na infrastruktuře. I ta se začíná proměňovat. Spoustu jednoúčelových hardwarových síťových prvků nahrazuje takzvaný „software-defined networking“, což znamená, že část jejich funkce přeberou na serverech běžící aplikace. Výhodou je zejména vysoká flexibilita a snadná upgradovatelnost těchto služeb. Huawei dokonce hovoří o „cloudifikaci“ telekomunikační infrastruktury.

Než přijde 5G

Internet věcí však na 5G síť čekat nebude. I v České republice jsou již v provozu sítě LoRa (tuto síť jsme využili i v projektu Stratocaching) a SigFox, které právě splňují onu nezbytnou energetickou nenáročnost.

Huawei naopak prosazuje technologii Narrow Band IOT, také specializovanou síť pro internet věcí, kterou lze na rozdíl od konkurenčních technologií provozovat na stávající infrastruktuře mobilních datových sítí, protože odpovídá standardům 3GPP. Jinými slovy by šla bez vysokých nákladů spustit téměř okamžitě.