Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Modernizace ruských vozů metra skončila. Poslední vlak pojede do Motola

aktualizováno 
Poslední souprava ruských vozů pražského metra prošla modernizací a bude nasazena v Praze na prodloužené trase A. Je poskládaná z vozů čtyř různých vlaků. Dva čelní vznikly dokonce rekonstrukcí původně obyčejných vložených vozů.

Modernizovaná souprava bude jezdit na prodloužené lince A | foto: DP Praha

Modernizovaná souprave 81-71M je z poslední, třináctikusové série pro právě budovanou prodlouženou trasu A do Motola.

"Souprava je poslední, celkově devětatřicátou rekonstruovanou typu 81-71," sdělil redakci Pavel Fojtík, vedoucí archivu DP Praha. "Její dnešní čelní vozy s evidenčními čísly 3903 a 3904 byly původně vložené uprostřed souprav. Řídících vozů byl nedostatek, protože byly mnohé vyřazeny a zlikvidovány," upřesnil historik.

Metro - tabulka

Historie jednotlivých vozů poslední modernizované soupravy (TBZ - technicko-bezpečnostní zkoušky)

Dnes už se modernizované soupravy nerozdělují na jednotlivé vagóny, ale počítá se s nimi jako s jedním kompaktním celkem.

Fotoreportáž

přerod obstarožních vozů v moderní soupravy

Modernizované vlaky prošly před nasazením do běžného provozu řadou kontrolních jízd a předepsanými zkouškami. Nyní je souprava využívána v běžném provozu na trase A a počítá se s ní na prodloužené trase této linky, po jejím dokončení.

Část technicko-bezpečnostních zkoušek se u všech uvedených souprav prováděla na zkušební trati na Kačerově. Zkoušky probíhaly v nočních hodinách, konkrétně od 01:00 do zahájení pravidelného provozu.

modernizace metra

Vnitřek vozu před osazením interiéru. Záběru dominují osvětlovací kanály a otvory pro okna s kaleným bezpečnostním sklem.

modernizace metra

modernizace metra

Vagóny modernizovaného metra se v továrně potkaly s novými lokomotivami.

modernizace metra

Různé fáze pokračujících prací na modernizaci poslední vlakové soupravy.

Historie vozů 81-71 a 81-71M v pražském metru

Cesta metra

z Plzně do Prahy

modernizace metra - předávka v Plzni

Předávka modernizované soupravy v Plzni.

modernizace metra - zst. Beroun

Souprava v železniční zastávce Beroun.

modernizace metra - zst. Krč

Souprava v železniční stanici Krč.

modernizace metra - předávka ve Zličíně

Předávka modernizované soupravy ve Zličíně.

Soupravy typu 81-71 se začaly objevovat v systému pražského metra v roce 1976, kdy postupně nahrazovaly starší vozy Ečs. Ty disponovaly zastaralou provozní výbavou, měly řadu technických nedostatků a nedostatečnou výkonnost trakčních motorů.

Celkem Dopravní podnik od roku 1976 převzal 204 kusů tohoto typu vozů v čelním provedení a 303 vozů vložených.

V roce 1990, kdy se počítalo s provozním nasazením poslední dodávky, sílila potřeba co nejrychleji nalézt výrobce nových vozidel.

Ten by nejen doplňoval stavy vlaků v závislosti na plánovaném prodlužování jednotlivých linek metra, ale zároveň postupně nahrazoval technicky velmi zastaralý vozový park.

Na základě výběrového řízení byl nakonec vybrán tuzemský renomovaný výrobce kolejových vozidel - pražská ČKD, divize Dopravní systémy.

ČKD ale záhy postihují existenční problémy a dodávky nových souprav začínaly váznout. Dopravní podnik se proto narychlo obrací na plzeňské Škodovy závody s poptávkou možnosti celkové rekonstrukce stávajících ruských vozů 81-71.

Škodovka se ujímá příležitosti a mezi lety 1995 až 1996 vyvíjí prototypový vlak 81-71M, složený z modernizovaných vozů evidenčních čísel 3138, 3268, 3211, 3250, 3150.

V letech 1999-2001 proběhlo úspěšné testování v rámci pravidelného provozu linky C, a mohla se tak naplno rozběhnout sériová modernizace.

Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.