Moderní televizory DVB-T samozřejmě umí

Moderní televizory DVB-T samozřejmě umí | foto: Philips

Morava a Slezsko v noci vypne analog, na digitální TV už bude 99,6 % Česka

  • 256
Nastává historický okamžik. Digitálním signálem z Multiplexu 1 bude od čtvrteční půlnoci pokryto 99,6 % obyvatel Česka. K digitálnímu třesku dojde i na posledních velkých vysílačích na Pradědu, v Šumperku a v Brně.

Do takzvané analogové tmy se ponoří velká část Moravy a Slezska. V praxi to znamená, že bude ukončeno analogové televizní vysílání z několika hlavních vysílačů. Diváci v jejich dosahu budou muset sáhnout po přijímači digitální televize (takzvaném set-top boxu) nebo televizoru, který je již tímto přijímačem vybaven (což je naprostá většina dnešních televizorů). Alespoň jeden z takzvaných multiplexů DVB-T tak bude přijímat už 99,6 % obyvatel Česka.

Kde analogové vysílání končí

Jak na to?

Testy, rady, postřehy o DVB-T

Analogová Nova i ČT1 na Pradědu skončí až v říjnu, ČT2 však již v pátek. Analogově bude dál vysílat ČT1 a Prima až do listopadu z vysílače Olomouc Radíkov. V Brně teď skončí analogové ČT1, ČT2, Prima i Nova (vypne se vysílač Barvičova a Hády). Analogově bude možné tyto programy zachytit v okolí Brna již pouze z vysílače Kojál (ČT2, Nova) nebo Hodonín Babí lom (ČT1, Prima). A to až do června 2011.

Zejména ukončení analogového vysílání z Pradědu (nejvyšší hory Jeseníků) není zanedbatelné, protože pokrývá značnou část Moravy a Slezska. Dle osobních zkušeností redakce je dokonce v některých částech okresu Karviná mnohem kvalitnější, než z mnohem bližších vysílačů z Ostravy či Lysé hory.

Co najdete v DVB-T

televize i rozhlas

Multiplex 1:

ČT1, ČT2, ČT4, ČT24 a vysílání Českého rozhlasu

Multiplex 2:
TV Nova, Nova Cinema, TV Prima, Prima Cool a TV Barrandov. V rozhlasové části lze naladit stanici Proglas.

Třetí a čtvrtý multiplex zatím není plně obsazen. Ve třetím tedy zatím oficiálně vysílají zpravodajská Z1 a lokálně zaměřená Public TV. Hudební TV Óčko je součástí multiplexu 4.

Po uvedených změnách bude například analogová ČT2 dostupná méně než experimentální digitální vysílání Multiplexu 4. (Podrobný postup pátečního vypínání analogového vysílání čtěte zde.)

Jde to i bez DVB-T

Pokud přechod na pozemní digitální televizní vysílání (DVB-T) nechcete řešit, pak máte několik možností: satelitní příjem, kabelovou televizi nebo IPTV. V některých případech může jít o výhodnější řešení. Například tam, kde je pozemní signál slabý nebo v případě, že vyžadujete širší programovou nabídku (viz článek Nenechte si vnutit DVB-T. Stovky programů můžete chytat i jinak).

,