Morpheus 3 Beta - bastl pro síť Gnutella přeplněný spywarem (recenze)

  • 5
Kdysi slavný klient Morpheus se blíží k další životní metě. Jeho třetí generace používá nové rychlejší jádro, které však paradoxně přináší několik výrazných omezení. Korunu všemu nasazuje neuvěřitelně velká instalace plná špionských aplikací.

Aplikace Morpheus prošla od svého vzniku bouřlivým vývojem. Nejprve se v první verzi stala průkopníkem P2P protokolu FastTrack. Když se nad ním začala stahovat mračna soudních sporů, přestěhoval se klient ve své druhé inkarnaci k síti Gnutella. Tam si vysloužil tvrdou kritiku za to, že obsahoval nelegálně převzatý kód PD programu Gnucleus, a uživatelé se ani nedočkali mnoha ohlášených vlastností. Třetí verze Morphea pomalu míří na internet a nám se podařilo získat testovací betaverzi. Na co se tedy můžeme těšit? A máme se vůbec na co těšit?

Pozor, špion!
Hned na počátku může uživatele odradit podezřelý, neopodstatněně velký instalační archiv. Je to s podivem, protože Morpheus třetí generace využívá kompaktní jádro GnucDNA od autorů programu Gnucleus. Samo o sobě zabírá jen nějakých 400 kB, otázkou tedy je, co je ukryto ve zbytku instalace. Vyčistili jsme počítač od veškerého neřádstva a jali se Morphea nainstalovat.

Ad-aware hlásí: čisto!

Firewall hned po spuštění installeru zakřičel, že se aplikace pokouší připojit na adresu v doméně reallyfastnet.com, která v browseru vůbec neodpovídá.

'MORPHEUS_3.0.0.9.EXE' from your computer wants to connect to 66-109-33-5.ip.reallyfastnet.com [66.109.33.5], port 80.

Po zablokování adresy pokračovala instalace dál. Úvodní obrazovka nenasvědčovala žádným nepravostem, druhá už byla zajímavější. Obsahovala licenční ujednání pro přibalené aplikace IPInsight, MySearch Bar a WURLD Media. IPInsight sbírá data o geografické poloze uživatele, rychlosti linky apod., podle nichž může dotyčný získávat přesně cílenou reklamu. Brrr! My Search Bar nám pomůže vyhledávat výrazy a data s nejznámějšími roboty (Google, Altavista apod.), nu a třetím "dárečkem" je BuyerSport Shopping Community Software. Licenční ujednání jsou klasicky neuvěřitelně dlouhá a nesrozumitelná. Celkově vyznívají asi tak, že máme smůlu, a pokud tyto systémy nechceme využívat, musíme celý balík zase odinstalovat.

Licenční ujednání - dlouhá a nudná

I přesto, že jsme chtěli nechat Internet Explorer při instalaci otevřený a tuto volbu jsme také v installeru odklikli, program všechna okna drze zavřel. Na výše zmíněnou adresu se následně zkoušel připojit i modul msc.exe, pokoušejíce se zjistit detaily našeho připojení k internetu. StreamCast Networks nám pogratulovali, že jsme šťastnými majiteli programu Morpheus 3.0, ale ani jsme jej nestačili spustit. ActiveX komponent Mediaforge, o němž dříve nebylo ani vidu, ani slechu (možná jsme licenční ujednání nepřečetli dostatečně pozorně), si postěžoval, že jakýsi skript XMirage vzhledem k jazykovému nastavení OS nemusí fungovat. Aniž bychom provedli jakoukoliv další akci, už se na IP adresu 66.216.73.160 připojoval modul sentry.exe, součást aplikace IPInsight nakopírovaná do kořenového adresáře Windows! Po zamezení přístupu jsme si konečně vydechli - alespoň na chvíli.

Gratulujeme, právě jste si do počítače pustil 

spoustu spyware

Už běží!
Po spuštění se Morpheus 3 připojí do sítě Gnutella pod náhodným uživatelským jménem a natahá si ze serverů veškeré stránky. Přitom se svým serverům hlásí bundlovaný spyware, odesílá data a přijímá reklamu. Firewall křičel každou chvíli, ovšem protože Gnutella nemá žádný centrální server a uzly jsou tvořeny jednotlivými počítači, museli jsme jej nastavit, aby akceptoval všechna připojení. Že se programy skutečně snaží servírovat nabídky podle geografické polohy, o tom nás přesvědčily reklamní bannery - Holandsko už je trochu blíž než USA. Velice zajímavá je možnost využít online antivirové centrum Mcafee.com. Na partnerském serveru si lze zahrát hry s ostatními uživateli a o problémech s Morpheem 3 informuje dedikované diskusní fórum.

Vyhledávání - nulové možnosti

Vypadá jinak - a něco chybí...
GUI Morphea je razantně přepracované a díky novému jádru mnohem rychlejší. Trochu připomíná prostředí Mac OS X. Rádobyprostorová tlačítka na hlavní listě ale nejsou dvakrát pohledná. Velkým zklamáním je upuštění od rozšířených možností vyhledávání souborů podle metadat - např. obsahu ID3 tagů, typu souborů, velikosti atd. Je tu jen jedno strohé okno a tlačítko Search, což je na dnešní dobu opravdu málo. Alespoň umí detekování souborů podle HASH klíčů. Přehrávač videa a hudby se nachází zcela bokem pod ikonou cédéčka a nevypadá zas tak špatně. Prostřednictvím rozhraní CintoA se umí připojit na web MusicCity a přehrávat hudbu nezávislých umělců, kteří na serveru publikují svá díla. Zcela se vytratil dříve hojně propagovaný Morpheus Instant Messenger, ale máme přece ICQ.

Morpheus Player

Mažeme...
Při odinstalování Morphea zůstaly některé spyware komponenty v počítači. IPInsight má vlastní uninstaller, s ostatními si poradil Ad-aware. Před úplným smazáním programu bylo třeba vyplnit tabulku naší spokojenosti s programem. Zvlášť zajímavá je poslední otázka: Jak je program konkurenceschopný ve vztahu k ostatním P2P aplikacím? Na stupnici od jedné do pěti od nás dostal jedničku - nejhorší známku.

I po odinstalování něco zůstalo

Krok zpět
Třetí verzi Morphea nelze označit jinak než cestu do pravěku sdílení dat. Čekal jsem vymoženosti protokolu Gnutella druhé generace, ale kdysi skvělá P2P aplikace toho nabízí žalostně málo. Je to takové nic obalené hromadou spyware, které ale paradoxně využívá překvapivě mnoho uživatelů. Instalaci však nedoporučujeme - pokud jste příznivci decentralizované Gnutelly, alternativních klientů je přehršle. StreamCast Networks pomalu mizí v propadlišti dějin a Morpheus s nimi.