Hráč baseballu měl zastřelit fyzika přímo na přednášce. Stačilo pár slov

Morris „Moe“ Berg by byl „jen“ úspěšným hráčem baseballu, kdyby po ukončení kariéry nenastoupil kariéru novou. Tentokrát u americké výzvědné služby. Ve válečné Evropě vyslýchal fyziky, kteří mohli spolupracovat s Němci na atomové bombě. Na začátku března by oslavil 115. narozeniny.

Morris Moe Berg | foto: Wikimedia Commons

Až do roku 1941 byl Morris „Moe“ Berg jen úspěšným hráčem a trenérem baseballu. Narodil se 2. března 1902. Za svou kariéru se osvědčil zejména na postu zadáka (catcher). Zahrál si i za slavné Boston Red Sox, které po ukončení aktivní hráčské kariéry v letech 1940 a 1941 trénoval. Ovšem už o rok později pracoval pro armádu, monitoroval zdraví jednotek v Jižní Americe a v Karibiku. V roce 1943 vstupuje do služeb Americké výzvědné služby OSS (Office of Strategic Services), která se dnes jmenuje CIA Special Activities Division.

Američané tehdy řešili zásadní otázku: Jak blízko mají Němci k výrobě atomové bomby? Berg má v tomto rébusu hrát zajímavou roli.

Uran z Jáchymova pro německou bombu?

Mohou mít Němci dostatek surovin na výrobu atomových bomb? Štěpný materiál se dá získat z thoria či uranu. Thorium se hlavně těží v Brazílii a Indii, odkud ho Němci před válkou nakupovali pouze pro běžnou civilní spotřebu. Zůstává tedy uran. Avšak – jak uvádí generál Leslie Groves, vojenský šéf amerického atomového projektu Manhattan – „protože jsme z vlastní zkušenosti věděli, jak rozsáhlé musí být závody na zpracování uranu 235, byli jsme přesvědčeni, že kdyby podobné továrny existovaly v Německu, už by byly zjištěny“.

Další výhodná cesta k získání štěpného materiálu pro atomové pumy se pak nabízela ve formě výroby plutonia. Němci mohli tento nový prvek získávat z uranové rudy vytěžené v Belgickém Kongu – jejich značné zásoby byly už z předválečné doby uložené kousek od Bruselu. Samozřejmě, kromě toho mohou uran dobývat v okolí Jáchymova v okupovaném Československu.

Třebaže mají být na tomto místě podle tehdejších představ poměrně skromné zásoby, Groves uvádí, že „britská výzvědná služba sledovala činnost těchto dolů už delší dobu a od července 1944 začala periodicky pozorovat okolí Jáchymova pomocí leteckých snímků. Když porovnala rozměry hald vedle šachet v různých časových obdobích, pak s přihlédnutím ke známé koncentraci rudy v hornině zjistila průměrnou produkci dolů. Výsledky těchto pozorování neodhalily žádné příznaky zvýšené aktivity.“

Americká výzvědná služba OSS (Office of Strategic Services) nakonec jednoho agenta (nebyl samozřejmě jediný) ve fyzice trochu vyškolila a poslala ho do Evropy, aby zjistil, jak na tom Němci se sháněním materiálu pro atomovou bombu jsou. Jmenoval se Morris „Moe“ Berg, krycí jméno „Remus“. Svou výškou 185 centimetrů všude viditelným a přitom zkušeným vyzvědačem. Tento syn ruské židovské rodiny, která emigrovala do USA, umí tucet cizích jazyků včetně němčiny, francouzštiny, italštiny a japonštiny.

Co vědí italští fyzikové?

V polovině třicátých let Berg jako baseballová hvězda projezdil Japonsko, přičemž fotografoval důležité objekty – jeho snímky posloužily za války k výběru cílů pro bombardování Japonska a například i k naplánování leteckého náletu na Tokio v dubnu 1942 (akce je známá pod názvem Doolittle Raid). V roce 1943 seskočil padákem v Jugoslávii k partyzánům. Po návratu o několik měsíců později ho vysadili do Norska, kde s místními odbojáři posuzoval možnost útoku na továrnu Norsk Hydro, kde se vyráběla těžká voda důležitá pro německý atomový výzkum.

V zimě 1943–1944 studoval v New Yorku moderní fyziku, aby se v ní trochu orientoval. Začátkem května 1944 odlétá dvaačtyřicetiletý vyzvědač do Londýna a odtud do Říma, osvobozeného od Němců.

Dne 4. června 1944 dobývají Spojenci Řím. O dva dny později, právě když se vyloďují Spojenci v Normandii, vyslýchá Berg italské fyziky, zvláště Edoarda Amaldiho a Giana Carlo Wicka. Na průzkum má pouze šest dnů, pak se musí vrátit do Londýna.

Fyzici z římské univerzity však nemají o německém atomovém projektu ani tušení. Navíc jim od léta 1943 chybí s německými kolegy jakýkoliv písemný styk. Kupodivu vědí, že pro štěpení uranu je důležitá těžká voda. Spojencům dávají svou korespondenci s Němci, která umožňuje zpřesnit místa pobytu některých z nich.

Koncem roku 1944 se Berg v rámci projektu „Larson“ vmísil mezi italské vědce, kteří plují lodí do USA. Opět hovoří s Amaldim a Wickem, ze kterých se nenápadně snaží tahat další podrobnosti o jejich znalostech německých atomových výzkumů. Z těchto debat sepisuje každý večer záznamy a rádiem je odesílá do Washingtonu. Třebaže Italové mluví dost v náznacích, o „atomové bombě“ se nezmiňují.

Zastřelit šéfa německého projektu?

Švýcarský fyzik profesor Scherrer pozval Wernera Heisenberga koncem roku 1944 na přednášky do Švýcarska. Heisenberg, nejlepší fyzik v nacistickém Německu, vedl tamní projekt vývoje atomové bomby. Vedení OSS za ním posílá Berga.

Vyzbrojen pistolí přichází Berg 18. prosince do přednáškového sálu v Curychu. „Dostal za úkol, aby Heisenbergovu lekci bedlivě sledoval, a kdyby se přesvědčil, že se Němci přiblížili k atomové bombě, měl ho zastřelit ještě na auditoriu,“ napsal Jeffrey T. Richelson v knize Spying on the Bomb. „Myšlenka odstranit Heisenberga buď vraždou, nebo zajetím nebyla nová. V roce 1942 navrhli uprchlí vědci Hans Bethe a Victor Weisskopf jeho únos, ale Groves a Robert Furman (šéf zahraniční rozvědky v rámci Projektu Manhattan) tento názor až do konce roku 1944 nezastávali.

Šéf OSS William Donovan poslal Furmanovi Carla Eiflera, stotřicetikilogramového pořízka, absolventa Losangeleské policejní akademie a tajného celního inspektora. Když se ho Furman zeptal, jestli by mohl zbavit Německo Heisenbergova mozku, odpověděl, že ano, a začal akci plánovat.“

Podle Eiflerova plánu měl Heisenberg odletět z Německa, ve Švýcarsku nastoupit do letadla a potom seskočit padákem do Středozemního moře, kde by na něj čekala ponorka.

Tenhle Eiflerův nápad vypadal dost bláznivě. Mnohem jednodušší by bylo zastřelit německého fyzika při přednášce.

Agent „Remus“ si v posluchárně sedá vedle německých vědců Hahna a von Weiszäckera. Kdybych oddělal Heisenberga, musel bych se zbavit i těchto dvou mozků německého atomového výzkumu, uvědomuje si.

Heisenberg mluví ke dvacítce profesorů a studentů o elementárních částicích hmoty, tedy na ryze vědecké téma, naprosto nepolitické a nevojenské. „Třebaže předcházející zimu Berg fyziku studoval, ve skutečnosti vůbec netušil, o čem Heisenberg hovoří,“ poznamenal Richelson. Vyzvědač však každopádně nemá důvod vytáhnout pistoli.

Podruhé se Berg setkává s Heisenbergem na večeři, kterou pořádá Scherrer. „Válka je prohraná,“ prohodil německý teoretik. Tahle slova amerického agenta přesvědčují, že nemá smysl hosta likvidovat. Klidně se s ním baví a potom se spolu procházejí šeřícím se městem.

Po válce se Berg chtěl ke špionáži vrátit, ale CIA už neměla zájem. Žádné zaměstnání si nenašel, živila ho jeho pověst. Napsal memoáry The Catcher Was a Spy. Žil u svého bratra, později u sestry. Nikdy se neoženil. Zemřel v roce 1972, bylo mu sedmdesát let. Vyšlo o něm několik knih. Letos o něm vznikl dokumentární film a hraný snímek by se měl do kin dostat v roce 2018.

Jmenovat se bude The Catcher was a Spy (volně přeloženo: Zadák byl špionem). V únoru se natáčelo i v Praze. Snímek vzniká v režii Bena Lewina. Scénář napsal Robert Rodat (Zachraňte vojína Ryana). Berga hraje Paul Rudd (40 let panic, Přátelé). Dále se objeví Sienna Miller (Americký sniper), Guy Pearce (Smrt čeká všude) a Jeff Daniels (Blbý a blbější, Marťan)

Článek obsahuje úryvky z knihy Atomoví vyzvědači vydané v roce 2007.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 57 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Z letadla vypouštějí chemikálii do mraků. Takto v Emirátech vládnou dešti

v diskusi je 12 příspěvků

19. března 2024  10:40

Spojené arabské emiráty ve spolupráci s americkým Národním výzkumem atmosféry již třetí dekádu...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 20 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 57 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...