Movie Organizer: Pořádek ve vaší filmotéce

  • 4
Aplikací pro evidenci videokazet, DVD a podobných médií existuje mnoho, ale jen málo z nich obsahuje takové možnosti jako program Movie Organizer, a je navíc zcela zdarma!

Pokud vaše filmotéka obsahuje již několik desítek či stovek videokazet, přestává být „papírová“ evidence na štítcích či formou zápisu v knize přehledná. Máte-li doma osobní počítač, je škoda jej nevyužít. Jednou z aplikací určených pro evidenci videokazet a filmů je program Movie Organizer.

Instalace
Instalační soubor, který lze získat na domovských stránkách produktu, má velikost o něco málo větší než 11 MB, což je na podobný typ aplikace poměrně mnoho. Samotný program pak zabírá na pevném disku necelých 9 MB. V průběhu rychlé instalace má uživatel možnost změnit prakticky jen adresář. Při prvním spuštění lze v rámci dialogového okna zvolit jazyk, ve kterém bude aplikace s uživatelem komunikovat, s tím, že později lze toto nastavení měnit. Na výběr je však pouze mezi anglickým, švédským a italským jazykem.

Jak to pracuje
Movie
Program Movie Organizer disponuje jednoduchým a přehledným uživatelským rozhraním, které prakticky tvoří dvě okna. První z nich obsahuje seznam titulů uložených v databázi, druhé pak informace o vybraném titulu. V rámci druhého okna je možné přepínat mezi sedmi záložkami, které obsahují základní a rozšířené údaje k danému filmu a rozhraní pro „Movie Organizer Online Database“ – rozsáhlou internetovou databázi audiovizuálních děl. Aplikace umožňuje i výstup a vstup dat v jiném než vlastním formátu. Data je možné exportovat ve formátech XML a CSV. Import dat je možný pouze ve formátu CSV.

Jednotlivé záložky slouží k záznamu a editaci dat o konkrétním titulu. První z nich je určena pro základní údaje o filmu – tj. název, médium, na kterém je uložen, délku snímku, kategorii, informace o tvůrcích a hercích, rok výroby, formáty apod. Druhá záložka obsahuje detailní technickou specifikaci o médiu, na kterém je film uložen, a o parametrech záznamu. Na tomto místě je možné označit např. i původ záznamu, rychlost, se kterou byl pořízen, a televizní normu, pro kterou je určen. Třetí záložka slouží k zaznamenání hodnocení filmu z hlediska kvality, a to nejen obsahu a zvuku. Pro případ, že uživatel častěji zapůjčuje více médií s filmy, je zde čtvrtá záložka, v rámci které je možné uložit informaci o tom, kdy a komu byl produkt zapůjčen. Pátá záložka je určena k záznamu informací typu umístění média (místnost, skříň, police), barevnosti filmu či pořizovací ceny. Pro záznam textové informace k titulu je možné využít prostor v rámci šesté záložky. Zde však platí omezení, kdy tento záznam nesmí přesáhnout jeden tisíc znaků. Poslední záložka obsahuje již výše zmíněné rozhraní pro „Movie Organizer Online Database“.

Obsahy položek, jako jsou např. herci, obrazové formáty, regiony pro DVD a další, lze snadno vytvářet i editovat mimo vlastní záznam konkrétního titulu. V položce základního nastavení je pak také možné určit obsah některých nastavení, která pak budou považována za implicitní. Konkrétně jde např. o nastavení televizní normy (PAL a SECAM) či implicitního média (VHS, DVD, LaserDisc apod.). Po nastavení filtru je možné v přehledu titulů zobrazovat např. jen zapůjčené tituly či tituly, které je nutné znovu nahrát.

Závěr
Movie Organizer je databázová aplikace umožňující přehlednou a komplexní evidenci obsahu filmotéky uživatele, která zároveň umožňuje přímé propojení s „Movie Organizer Online Database“. Program patří do kategorie freeware, a je tedy dostupný zcela zdarma. V této souvislosti je nutné ocenit fakt, že uživatel není obtěžován jakoukoliv reklamou – např. ve formě zobrazování reklamních proužků.