Mozilla: Odinstalujete Internet Explorer?

  • 8
Nová verze alternativního prohližeče je tu. Jaká je? Co lze očekávat od browseru, do jehož vývoje může zasáhnout prakticky každý? Je Mozilla propadák, či si vede vedle Internet Exploreru více než obstojně?

Projekt Mozilla vznikl poté, co společnost Netscape uvolnila zdrojový kód svého internetového prohlížeče Netscape Navigator. Této příležitosti se chytla nevýdělečná organizace Mozilla.org, která se zařekla, že vytvoří ještě lepší browser, než kterým právě Netscape je. Mozilla se stala bezplatným a otevřeným produktem. Pojem „otevřený“ znamená, že k vývoji tohoto prohlížeče může přispět prakticky každý. Někdo vývojem, jiný lokalizací do češtiny… Velmi povedené české stránky s popisem programu i nastavení jsou k nalezení na adrese CZilla.org.

Instalace

Ze stránky výrobce či naší rubriky „Stahuj“ je možné stáhnout jeden ze dvou instalačních souborů. První - dvousetkilobajtový stahuje instalační části z internetu. Je vhodný především pro ty, kteří jsou připojeni pevnou linkou. Stáhnout je možné také zhruba desetimegabajtový soubor, který internet k instalaci nevyžaduje.
Instalace proběhne standardním způsobem a na pevném disku program zabere něco přes dvacet megabajtů.
Doporučeno pro provoz je Pentium od frekvence 233 MHz výše a 64 MB paměti RAM.
Univerzalita programu se projeví při požadavcích na operační systém. V podstatě je jedno, kam Mozilla - okno prohlížečeMozillu nainstalujete. Je kompatibilní s Windows, Mac OS i Linuxem.

Verze za verzí…

Aktuální (beta) verzí je program s označením 0.9.5. Každým pátým týdnem je vypuštěna vždy verze o stupínek novější. Finální by se, pokud vše půjde jak má, měla objevit 5. 4. 2002. 
Velmi kvalitní je překlad programu. Lokalizace nové verze sice na stránkách Mozilla.cz zastoupena ještě není, čeština v nové Mozille je však pouze otázkou času. Pokud by byly s překladem přece jen problémy, je na stránkách formulář, pomocí něhož lze na chybku upozornit, případně navrhnout překlad lepší.

Rychlost a stabilita programu

Ve spuštení i v rychlosti načítání stránek Mozilla Internet Explorer předčí. Na tyto vlastnosti se vývojáři ovšem zaměřili až s posledními verzemi. Ty předchozí byly hlavně v duchu kompletního přepisování původního kódu Netscape Navigatoru.
Ovšem k čemu by byl internetový prohlížeč bez dostatečné stability? I na té se zapracovalo. Prohlížeč během intenzivního testování ani jednou „nezhavaroval“. Tato betaverze se již zdá býti, na rozdíl od verzí předchozích, opravdu stabilní.

Zobrazování stránek a znaků

Na rozdíl od prohlížeče Opera, který stránky zobrazuje ne úplně korektně, je Mozilla i v tomto ohledu téměř bezproblémová. Ovšem nikoli stoprocentně. Na testovanou verzi programu ještě pár stránek vyzrálo, kupřikladu na stránkách eBanky Mozilla nezobrazila levý pruh pomocí kterého se do banky „vstupuje“.
Program však stránky v drtivé většině případů zobrazuje tak, jak je uživatel zvyklý z konkurenčních programu IE nebo Netscape.
S českými znaky si program poradil také na jedničku. Kdo někdy instaloval Operu a následné Mozilla - adresářjazykové sady, aby byla čeština k přečtení, jistě ví, o čem je řeč.

Změna vzhledu

Již v předchozích verzích bylo možné využít ke změně vzhledu skinů/kabátků. Ty dokáží program opravdu obměnit a uživatel si jej může upravit k obrazu svému.

Další součásti Mozilly

Kromě prohlížeče ukrývá Mozilla také e-mailového klienta, jednoduchý WYSIWIG (What You See Is What You Get) HTML editor, adresář a IRC chatovací nástroj.
Klient pro odesílání a příjem pošty je poměrně povedený. A to nejen vzhledově, ale též funkčně. Podpora SMTP, POP3 či IMAP serverů samozřejmě nechybí. Možná je také správa několika kont najednou.
Webové stránky lze tvořit již zmiňovaným způsobem WYSIWYG – v překladu „Co vidíš, to dostaneš“. Takovýto nástroj je vhodný především pro začínající uživatele. Kdykoli je možné přepnutím se do jiného okna podívat na zdrojový kód stránek.
Adresář slouží především pro správu kontaktů a e-mailových adres. Spolupracuje s e-mailovým klientem, jméno stačí mít zadané zde, a automaticky se objeví také v adresáři poštovním. Co uživatel ocení, je kompatibilita s dalšími e-mailovými klienty jakými jsou Outlook Express či Eudora.
Přihlásit se k diskuzím provozovaným na serverech IRC umožní chatový klient. Pokud tedy Mozilla - e-mailový klientuživatel zná adresu daného serveru, nic nebrání ve výměně informací.

Možnost nastavení

Nastavením se Mozilla zabývá poměrně do hloubky. Program si uživatel může nastavit prakticky ke své úplné spokojenosti. Pokud nechcete zobrazovat obrázky či animace, stačí si pohrát s nastavením a je vystaráno. Nastavit lze také povolení či zamezení cookies - ty ukládají navštívené stránky. Nová verze přinesla kromě jiného funkci záložkového prohlížeče, v jeho okně je nyní možné zobrazovat několik stránek zároveň a navzájem mezi nimi přepínat.

Rekapitulace

Pokud vše dobře půjde, počátkem dubna následujícího roku se uživatelé dočkají konečné, finální verze. Mušky programu by již měly být odstraněny, a projekt Mozilla bude mít velké šance stát se vyhledávaným prohlížečem. Především častá inovace programu díky jeho „otevřené“ licenci a přizpůsobivost uživateli z Mozilly dělá velmi kvalitní produkt. Pokud tedy často nadáváte na svůj browser, nejspíš Mozillu ještě nemáte nainstalovánu.