MP3 novinky a zajímavosti 2000 - 21.týden

Nový Winamp 2.63, Madonna napadla Napster a další zajímavosti v našem přehledu vybraných novinek a zajímavostí ze světa MP3 a multimédií.
Winamp 2.63
Začneme žhavou novinkou, novou verzí nejpopulárnějšího MP3 přehrávače Winamp. Nová verze 2.63 svědčí hlavně o tom, že se jeho tvůrci vrátili ke tradici velmi častých updatů bez zásadních změn. Zda nový Winamp nabízí něco nového, je vidět z přehledu změn:

  • reklamní nabídky při instalaci
  • vylepšená podpora dalších jazykových verzí
  • oprava chyby u velmi rozsáhlých archivů skinů
  • vylepšení možností streamingu audio souborů
  • vylepšený integrovaného internetového miniprohlížeče
  • návrat WMA kodéru

Vesměs se jedná o drobné změny či opravy. Nejdůležitější je návrat pluginu WMA writer, který pracuje jako kodér komprimovaného formátu Microsoftu Windows Media Audio. Můžete s ním převádět všechny přehrávané formáty do WMA. Považovat ovšem za zásadní novinku návrat něčeho, na co byl uživatel zvyklý ve starších verzích, je poněkud nadsazené.
Winamp je jako obvykle možno stáhnou ve dvou verzích - standardní a lite, ve které chybí rozšiřující funkce. Program naleznete na jeho domovských stránkách http://www.winamp.com/ a můžete si jej stáhnout i z našeho serveru.

Madonna napadla Napster
Zpěvačka Madonna se připojila ke hlasům kritizujícím svobodnou výměnu MP3 souborů založenou na jejich sdílení pomocí systému Napster. Důvodem je, že se v Napsteru objevila nevydaná skladba z teprve připravovaného alba. V Napsteru jste samozřejmě mohli již dříve narazit skladby jiných umělců, jejichž oficiální vydání se teprve připravovalo. Pro ty, kteří sledují MP3 scénu, není takový jev ničím novým. Studiové a promo snímky se po Internetu šířily již dříve, než vznikly programy typu Napster. Protest Madonny, která se cítí poškozena šířením skladby, jejíž finální schválená verze není ještě hotova, je pochopitelný. Zapadá však do situace, v níž vrcholí tlak amerických hudebních společností proti Napsteru, a Madonna je bezesporu nejpopulárnější umělec, který se proti Napsteru ozval. O tom, že takový hlas učiní na veřejnost větší dojem, než soudní přelíčení, svědčí neustále propíraná aféra Metallica versus Napster. Zatím není jasné, zda Madonna bude následovat skupinu Metallica a bude se chtít s Napsterem vyrovnat vlastní žalobou. Její vydavatel Warner Bros je samozřejmě členem organizace RIAA, která již soudní při s Napsterem vede.

MP3.com přístupný přes mobilní telefon
Další firmou, která vedle Napsteru budí v poslední době pozornost hlavně kvůli soudním sporům týkajících se autorských práv, je MP3.com. Poslední zajímavá zpráva o tomto průkopníku mezi poskytovateli MP3 na Internetu, se však týká zcela jiné věci. Mezi řadu služeb, jež MP3.com nabízí patří i služby informační. K těm se nyní zařadila první aplikace MP3.comu přístupná přes mobilní telefon wap.mp3.com. S telefony, jež umožňují přístup na Internet přes WAP (Wireless Application Protocol), mohou nyní uživatelé od MP3.comu získávat informace o hudebních vystoupeních. Nová služba zahrnuje i možnost objednávat vstupenky. Podle MP3.comu je to jen pouhý začátek širší strategie služeb MP3.comu zaměřených na bezdrátový Internet.

EMI nabízí hudbu ze svého katalogu ke stažení
Jeden z gigantů hudebního průmyslu EMI se rozhodl od prvního června jako první velká hudební společnost distribuovat na Internetu hudební nahrávky ze svého katalogu, aby si je mohli zájemci za úplatu stáhnout v digitalizované formě . Vzhledem k obrovskému katalogu, jaký firma vlastní bychom mohli očekávat, že se konečně na Internetu otevře možnost získat nahrávky řady populárních umělců legálně. EMI však ve spolupráci se svými smluvními partnery pro začátek zpřístupní pouze sto vybraných alb a ještě menší počet singlů, takže se nedá mluvit o nějaké rozsáhlejší stálé nabídce. Mezi vybranými alby jsou zastoupena známá jména jako Janet Jackson, Pink Floyd, Franka Sinatry, Spice Girls, Tiny Turner ad. Pro příznivce formátu MP3 může být zklamáním, že byl k distribuci vybrán formát Windows Media Audio, který dává možnost zabezpečení proti pirátskému kopírování. Ceny mají být podobné jako u CD, což příliš nedokládá snahu EMI podpořit tento způsob prodeje, jenž je bezesporu levnější než distribuce na CD. Do konce rkoku by měly nabízet hudbu přes Internet všechny velké hudební společnosti, jež tvoří tzv. velkou pětku (BMG, EMI, Sony, Universal, Warner) a vlastní práva na 85% hudebních nahrávek v USA. Jestliže však jejich nabídka zůstane takto omezená, nelze se divit, že lidé budou dále hledat nahrávky z nelegálních zdrojů. Hudební firmy reprezentované organizací RIAA se zatím bohužel zaměřují spíše na represi (viz Napster a MP3.com) než na vytvoření vlastní plnohodnotné alternativy.