MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 11. týden

Aktuální situace Napsteru, který blokuje více než 100.000 skladeb, budík přehrávající MP3 a pouliční automat na komprimovanou hudbu, to vás čeká v dnešním vydání novinek a zajímavostí ze světa MP3.

Napster: zablokováno přes sto tisíc souborů
Napster po několika odkladech začal uvádět rozhodnutí soudu v realitu. Nahrávací společnosti dodaly Napsteru seznam 135.000 skladeb, které ještě donedávna populární výměnná služba postupně blokuje. První den se uživatelé Napsteru nedopátrali téměř třiceti tisíc písní a počet skladeb, které v systému již není možné sdílet, se každým dnem zvyšuje. Napster ovšem kritizoval Sony Music za to, že firma k polovině z 96.000 titulů nedodala také názvy souborů. Na pomoc hudebním firmám přispěchala speciální databáze Gracenote, která Napsteru dodá také modifikované názvy skladeb a jmen interpretů u copyrightovaných souborů. Například by již neměly jít vyhledat skladby zpěvačky Madonny při zadání dotazů na "Madona" nebo "Maddona".
Internetová analytická společnost Webnoize v pátek oznámila, že pohyb souborů v Napsteru klesl od středy, kdy byl filtr zapojen, o téměř 60%. Jak bude blokovaných souborů přibývat, předpokládá se další odliv uživatelů z centrálních k nezávislým OpenNap serverům a jiným výměnným službám jako Gnutella, iMesh či AudioGalaxy. Také anketa na našem serveru napovídá, že s Napsterem do budoucna už mnoho uživatelů nepočítá, přestože avizovaná cena $5 za all-you-can-eat downloady narozdíl od ostatních online prodejců a níže zmiňovaného pouličního automatu není vůbec vysoká.

Nechte se budit oblíbenou MP3kou
Jedinečný budík se chystá uvést na trh japonská společnost Idea International. Přístroj napájený třemi tužkovými bateriemi se jmenuje Sound Capture a s počítačem jej pojí paralelní kabel, plánuje se ale také USB verze. Budík si umí z harddisku stáhnout soubory ve formátech MP3, WAV a pracuje také s vlastní firemní kompresí. Pokud je v nastaveném čase buzení propojen s počítačem, umí také spustit hudební CD v CD-ROM mechanice. Chtěli byste takovou novinku? Pak si připravte 56 dolarů, tedy zhruba 2.200 Kč.

Kvůli Napsteru musí přepracovat album
Minulý týden jsme informovali o případu skupiny Dave Matthews Band, která umně využila Napsteru k propagaci svého alba, jehož se po oficiálním uvedení v obchodech prodalo takřka okamžitě 750.000 kopií. Opačný problém má zpěvák Usher Raymonds. V Napsteru se objevily skladby z jeho nové desky, která měla vyjít koncem února, a kvůli tomu se Usher rozhodl album předělat. Říká: "Chci svým fanouškům nabídnout nové písně a ne něco, co už jednou slyšeli." Všechny skladby, které bylo možné stáhnout, byly z desky vypuštěny a producenti pracují na nových. Takový přístup k celé situaci je pochopitelně špatný a album se pěkně prodraží. Dave Matthews Band jasně dokázal, že Napster je jen skvělá reklama...

Digitální hudba na ulici
Po Japonsku se už i v Americe testuje ojedinělý projekt - společnost Etc Music testuje pouliční automaty na hudbu! Obsluha stánku MusicTeller je velice podobná bankomatu, jen místo hotovosti obdržíte muziku přímo do svého přenosného přehrávače. Není to ale tak jednoduché, abyste se mohli připojit ke službě Etc Music, musíte si od autorizovaného distributora koupit přehrávač Rio 600 nebo Nike PSA. S ním obdržíte čipovou kartu pro hudební automat přednabitou na deset dolarů, kterou lze dobíjet podobně jako předplacenou kartu v mobilním telefonu. MusicTeller se obsluhuje velmi jednoduše, stačí vložit kartu a vybrat si z nabídky skladeb. Pak už jen připojit přehrávač USB kabelem, do nějž se soubory stáhnou a přenesou se také do online úložného prostoru na MyPlay.com, odkud jsou kdykoliv k dispozici. Není to ovšem vůbec levná záležitost, jedna skladba stojí neuvěřitelné $2! Hudební průmysl se stále snaží digitální downloady postavit na stejnou úroveň klasickým CD nosičům, což je obrovský nesmysl a fatální omyl, který masovému využití této služby určitě nepomůže...