MP3 novinky a zajímavosti 2001 - 7. týden

Co bude dál s Napsterem? Nabídne komerční model jen omezenou nabídku z kolekce BMG? A v jakém formátu? IFPI zasahuje proti hudebnímu pirátství. Bližší informace naleznete v dnešním vydání zajímavostí a novinek ze světa digitální hudby.

Co dál - Napster nebo Bertelsmannster?
Rozhodnutí odvolacího soudu minulé pondělí potvrdilo předběžné opatření, které Napsteru nařizuje odstavit svou službu, díky níž protékaly sítí miliony pirátských digitálních kopií copyrightovaných skladeb. Případ se nyní vrací k soudkyni Marilyn Patelové. Hudební společnosti požadují za každou nelegální kopii v Napsteru odškodné ve výši 100.000 USD, což může pro společnost znamenat pokutu v řádu miliard dolarů. Napster se však stále snaží s hudebním průmyslem dohodnout. Jeho zástupci argumentují tím, že po zprovoznění komerčního modelu poplynou z předplatného do pokladen hudebních firem i umělcům astronomické částky. V souvislosti s partnerstvím Napsteru a BMG padá otázka omezené nabídky digitální hudby. K tomu Shawn Fanning, zakladatel Napsteru, dodává: "Účelem komerčního modelu Napsteru rozhodně není poskytnout uživatelům jen malé procento hudby od jednoho vydavatele. Současná podoba služby je pro její uživatele zajímavá právě proto, že odtud mohou stáhnout hudbu, kterou nelze najít nikde jinde. Omezením nabídky by Napster ztratil svou přitažlivost." Jeho slova potvrzuje Andreas Schmidt z Bertelsmannova oddělení eCommerce: "Nebudeme knihovna hudby podobně jako MP3.com. Hodláme zachovat úplné a volné sdílení souborů mezi uživateli a na tomto základu budujeme předplatitelskou službu, která bude podporována hudebním průmyslem."

Zabezpečená verze MP3 na Napsteru?
V rozporu s předchozím prohlášením Andrease Schmidta a Shawna Fanninga je zpráva o tom, že Napster pracuje na mutaci formátu MP3 pro použití v novém modelu své služby pro sdílení souborů. Nový formát má silně omezit možnosti manipulace s digitálními skladbami. Soubory stažené v tomto formátu z Napsteru nebude možné nahrávat do přenosných MP3 přehrávačů, skladovat je na virtuálních harddiscích na internetových serverech, posílat je mailem a hlavně, vypalovat na CD. Je ale možné, že tento zabezpečený formát bude použit jen pro skladby oficiálně nabízené nahrávacími společnostmi a v systému bude jinak zachováno volné sdílení souborů.

Zátah na MP3ky v Belgii
Belgická policie tvrdě zakročila proti hudebním pirátům. V prosinci loňského roku a letos v lednu podnikla razii související s vyšetřováním serveru MP3Blast.com, k němuž dala podnět belgická pobočka IFPI (Mezinárodní federace fonografického průmyslu). Policisté monitorovali downloady z tohoto serveru a sledováním přenosu vystopovali osoby, které z těchto stránek nelegálně získávaly hudební soubory. V jejich bytech pak provedli prohlídky a zabavili počítače s důkazním materiálem. Z trestné činnosti hodlají obvinit desítky osob. Mluvčí IFPI v Belgii oznámil, že zátah byl veden proti jedincům, kteří byli obeznámeni s tím, že si počínají v rozporu se zákonem, nicméně v nelegálních downloadech pokračovali. Belgická policie se nyní hodlá zaměřit na uživatele Napsteru.

Downloady hudby a videa legální v Evropské unii?
Ve světle předchozí zprávy se jeví velmi překvapivě oznámení z nezávislého zdroje, které zatím nebylo možno ověřit z oficiálních pramenů, a pravděpodobně se jedná o novinářskou kachnu. Podle něj parlament Evropské unie minulý týden v hlasování rozhodl povolit stahování digitální hudby a videa, třebaže uživatel nemá jejich origiální nosič. Tento návrh bude nyní postoupen vyšší instanci a pokud jej schválí rada ministrů EU, přibyde v legislativě členských zemí nový zákon. Přijetí tohoto zákona by tak potvrdilo jedno z pravidel, které se traduje na internetu, podle nějž je distribuce copyrightem chráněných souborů nelegální, ale nikoliv jejich stahování pro osobní potřebu. Ovšem skutečnost bude patrně poněkud odlišná...

Hudební průmysl monitoruje internet
Nahrávací firmy chystají další mor na hudební piráty. IFPI, která zastupuje všechny světové nahrávací společnosti, testuje nový softwarový nástroj, který by měl automaticky ve výměnných sítích hledat nelegální soubory a sledovat uživatele, kteří takový materiál nabízejí. Zástupce belgické pobočky IFPI (jak vidno, Belgie se stává baštou lovců pirátů) označil software za "search engine", který umí vystopovat identitu osob, které neautorizované kopie hudebních skladeb do sítí vypouštějí. Dosud byla takováto práce velmi náročná, protože veškeré sledování pohybu skladeb musela být prováděna manuálně. IFPI chce automatický software uvést do provozu nejpozději do čtrnácti dnů a poskytne jej svým pobočkám v zemích po celém světě.