MP3 týden: Boj proti DMCA končí

Profesor Felten vzdal boj proti kontroverznímu zákonu Digital Millennium Copyright Act, RIAA se omluvila. Tažení Philipsu proti ochraně CD přináší první plody. Je pro vaše data nebezpečné používat P2P síť MusicCity? Vyvíjí se nástupce populárního přehrávače Sonique. Apple a Moog získají Grammy.

Profesor Felten končí

Nikoliv, nekončí se svou prací na univerzitě, ale Felten a jeho vědecký tým, který se postavil proti RIAA a loni v srpnu konečně zveřejnil výsledky svého snažení při odstraňování digitálních vodoznaků v nahrávkách, ukončil boj proti kontroverznímu zákonu Digital Millennium Copyright Act. RIAA hrozila použitím DMCA proti Feltenovi v případě, že zveřejní detaily hacknutí vodoznaků SDMI. Podle přísného výkladu zákona by se jednalo o publikování postupu práce, který by mohl být zneužit k porušování autorských práv. Felten prostřednictvím organizace Electronic Frontier Foundation (EFF), která bojuje za svobodu slova nejen na internetu, RIAA zažaloval a DMCA ostře napadnul. Federální soud v New Jersey však od projednávání případu upustil z několika důvodů: RIAA připustila, že profesorovi poslala výhružný dopis, později jej však s omluvou vzala zpět a poté, co od US vlády vzešel impuls, že se DMCA nevztahuje na vědecký výzkum, celou situaci označila za nedorozumění. Felten se rozhodl nepodat proti rozhodnutí soudu odvolání. EFF je však stále ve střehu, připravena pomoci v podobných případech omezování projevu.

Tažení Philipsu proti ochraně CD: první ovoce

První plody přináší snažení Philipsu donutit nahrávací společnosti k odstranění "ochrany", přesněji řečeno zmršených Audio CD. Bohužel zatím převážně pouze na straně nezávislých labelů, které s ochranou víceméně jen experimentovaly u několika málo titulů. Zástupce labelu Fahrenheit Entertainment oznámil, že se zabezpečením nahrávek končí poté, co zaznamenali ohromné množství reklamací, a dokonce i soudní žalobu pro podvod, jehož se dopustili umístěním loga CD na vadný disk. Universal začíná distribuovat nové desky s velkým upozorněním na zadní straně a zárukou vrácení peněz. Všichni se těší na soudní při Philipsu s labely 'Velké pětky'. Je však nepravděpodobné, že by se nahrávací společnosti vzdaly technologie, do níž investovaly ohromné prostředky - raději oželí logo Audio CD.

Má Morpheus díru nebo ne?

Skupina bezpečnostních expertů, která si přála zůstat v anonymitě, oznámila zpravodajskému serveru BBC News Online, že v P2P klientu Morpheus je vážná chyba. Ta podle zprávy umožňuje generovat seznam uživatelů právě připojených k síti, zcela nerušeně brouzdat jejich harddisky a stahovat jakékoliv soubory, tedy nejen ty v nasdíleném adresáři. Morpheus, respektive společnost StreamCast se zuřivě brání s tím, že se jedná o kampaň s cílem poškodit její mezi uživateli velice zvučné jméno. Podezřelé je prý už jen to, že bezpečnostní díru oznámily anonymní osoby, pak podobné prohlášení přišlo od jistého Paul Sarsfield, jenž uvedl, že je zaměstnancem firmy. StreamCast však nikoho takového nezaměstnává a sdělovacím médiím se nikdo od nich k tomuto problému vůbec nevyjádřil. Společnost pouze na svých stránkách uvádí, že nikdy v historii programu, jenž byl uveden v dubnu 2001, se v něm žádná bezpečnostní chyba nevyskytla - což se nepovedlo ani Microsoftu ;o)

Chystá se Sonique 2

Verze 1, jak bude vypadat dvojka?Přehrávač Sonique, který si i ve stínu WinAmpu získal slušnou popularitu, se pomalu chystá na uvedení software nové generace. Zatímco hudební fandové prohánění své MP3ky přes verze 1.x, produkční tým už rok pracuje na vývoji 'dvojky'. Ta bude používat zcela nové graphické rozhraní 'Mantis' spolu s jazykem MML (Mantis Markup Language). Toto spojení dá uživatelům zcela volnou ruku při tvorbě vlastních skinů a bude ve finální verzi dostupné i vývojářům dalších aplikací. Sonique 2 je nyní ve fázi interní alpha, takže zatím není dostupný veřejnosti. O datu vydání ještě nebylo rozhodnuto, ani není jisté, zda se za nový přehrávač nebude platit...

Apple a Moog získají Grammy

Inženýrská divize americké National Academy of Recording Arts & Sciences vybrala držitele letošních cen Grammy za nejvýznamnější technický přínos hudbě. Oceněnými se stanou společnost Apple Computer a výrobce syntezátorů Robert Moog. Podle prezidenta akademie Michaela Greena má Apple obrovský podíl na vybavování nahrávacích studií nejmodernějšími počítačovými technologiemi a významné změně v postupech tvorby a záznamu hudby. Robert Moog obdrží cenu za rozvoj analogových elektronických nástrojů, které napomohly rozvoji elektronické hudby v 80. a 90. letech. Ceny budou předány na výročním večeru 26. února v Los Angeles.