mp3PRO - hardwarové dekodéry na spadnutí

  • 31
O potenciálu nového formátu mp3PRO, který se zdá být zdatným nástupcem MP3, není pochyb. Jeho prosazení kromě jiného donedávna bránila neexistence HW dekodérů. Tato skutečnost již díky podpoře předních výrobců integrovaných obvodů neplatí a masivnímu nástupu mp3PRO již nic nebrání.

Navzdory obrovské popularitě kompresního audio formátu MP3 vše nasvědčuje tomu, že jeho dny jsou s největší pravděpodobností sečteny a jeho pozici pozvolna přebírá vylepšený nástupce mp3PRO. V porovnání s formátem MP3 nabízí dokonalejší kompresi přinášející znatelně lepší zvukovou kvalitu při podstatně nižších rychlostech datového toku a jeho významnou výhodou oproti konkurentům je zpětná kompatibilita právě s formátem MP3.

Od svého představení veřejnosti v polovině června letošního roku získává nepřetržitě na popularitě. Po softwarové stránce nepředstavuje jeho plnohodnotná podpora žádný problém. Pro nejpopulárnější softwarové přehrávače se začínají objevovat doplňkové plug-in moduly přidávající podporu mp3PRO. Hardwarové mp3PRO dekodéry pro použití ve stolních a přenosných přehrávačích digitálních audio souborů momentálně k dispozici nejsou. Tato situace se však v brzké době zcela určitě změní, neboť popularita nového formátu neunikla pozornosti výrobců aktivních polovodičových součástek a jako první ohlásila jeho licencování společnost Texas Instruments, v krátké době následována firmou STMicroelectronics.

Získaná licence umožní firmě Texas Instruments připravit softwarový upgrade podporující mp3PRO pro vlastní přeprogramovatelné DSP procesory. Uživatelé hardwarových přehrávačů s těmito DSP procesory (například Thomson RCA LYRA) budou moci plně využívat výhod nového formátu pouhou výměnou firmware přehrávače. Podle předběžného vyjádření Texas Instruments by měla být nová verze firmwaru podporující formát mp3PRO k dispozici do konce letošního roku.

Poněkud odlišná je situace u firmy STMicroelectronics, která teprve vlastní mp3PRO dekodér vyvíjí. Při vývoji využívá jádro vlastního 24bitového DSP procesoru MMDSP+ a práce na dekódovacím algoritmu probíhají za plné podpory Coding Technologies - autorů formátu mp3PRO. MMDSP+ procesor je navržený především pro výpočetně náročné zpracování audio dat a používá se například při dekódování komprimovaných hudebních nahrávek, rozeznávání řeči, potlačování nežádoucích akustických odrazů a podobně. Použití jeho optimalizovaného jádra zaručí mp3PRO dekodéru kromě jiného minimální spotřebu, která u přenosných přehrávačů prodlouží životnost baterií.

V současné době existuje dekodér pouze ve zkušební verzi s algoritmem uloženým v externí RAM paměti a společnost STMicroelectronics jedná s výrobci přehrávačů o případných možnostech úpravy finální verze podle jejich potřeby. Podrobné technické informace nebyly doposud zveřejněny, ale předpokládá se, že dekodér v konečné verzi bude obsahovat především DSP jádro MMDSP+, paměť pro uložení programu, D/A převodník a další funkce. Počet potřebných externích součástek bude redukován na minimum. STMicroelectronics předpokládají uvedení prvních dekodérů na trh na počátku roku 2002.

Lze předpokládat, že příkladu Texas Instruments a STMicroelectronics budou v krátké době následovat i další výrobci. Netřeba dodávat, že snadná dostupnost hardwarových dekodérů bude hrát důležitou roli při prosazování mp3PRO formátu na silně konkurenčním poli kompresních audio formátů. I přes jeho nesporné kvality a výhody oproti standardu MP3 pouze čas ukáže, jak jej přijmou uživatelé a příznivci komprimovaných digitálních hudebních nahrávek.


Témata: MP3, Texas