Toshiba STOR-E TV+

Toshiba STOR-E TV+ | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Multimediální přehrávač Toshiba s výborným displejem nakrmí televizor i zesilovač

  • 57
Toshiba STOR.E TV+ má jednu podstatnou věc, která chybí mnohým mediacentrům. Displej. Díky němu si pustíte muziku, aniž byste zapnuli televizor. Bohužel má i další věc, která by mediacentru chybět naopak měla. Hlučné chlazení.

Přehraje vše, co po něm chcete. Seriály v XviD a DivX, filmy v plném HD rozlišení ve formátu x.264, mluvené slovo v MP3, muziku ve FLAC, fotky v JPG. Neušklíbne se ani nad zkopírovaným obsahem DVD nebo Blu-ray disku. A pokud do USB portu připojíte optickou mechaniku, mávnutím proutku je z něho DVD přehrávač. Blu-ray disky však Toshiba z nějakého důvodu odmítla číst z připojené Blu-ray mechaniky.

závěrečné shrnutí na úvod

Toshiba STOR.E TV+ se během testu předvedl jako jednoduchý, ale docela dobře fungující přehrávač. Ukazuje se, že kompatibilita se zvukovými a obrazovými formáty přestává být rozlišovacím kritériem - u videa přihrál vše, u audia většinu. Zcela bez potíží přehrál i titulky z externích souborů. Velkým plusem zařízení je vlastní displej, mínusem vyšší hlučnost.

Na rozdíl od současného trendu, integrování všemožných internetových služeb, neumí STOR.E TV z této oblasti vůbec nic. Ani internetová rádia, ani YouTube. Síťové rozhraní slouží pro připojení k nasdíleným pevným diskům a pro nakrmení integrovaného pevného disku. Podporuje protokoly UPnP a NFS, připojit se umí k síťovým úložištím (NAS) i disku v počítači nebo notebooku.

Čtečka SD/MMC karet a USB port

Vnitřní pevný disk lze naplnit přes síť (NFS sdílení), nebo rychleji přes USB. U testovaného kusu se řadič choval poněkud zvláštně, někdy jel přenos na rozumné rychlosti 25 MB/s, jindy klesal k 12 MB/s a disk se občas samovolně odpojoval. Samotný pevný disk Samsung byl přitom v pořádku, vyzkoušeli jsme ho i na jiném řadiči.

Největší plus: přehledný displej

Nepříjemným mínusem většiny mediacenter byla nutnost pustit televizor i kvůli přehrávání hudby. Většinou totiž neměly displej, případně na něm nezobrazovaly menu přehrávače tak, aby šel přístroj používat bez připojené obrazovky. Samozřejmě existuje pár výjimek, například Popcorn Hour C-200, nebo Dvico Tvix HD M-6600. Jejich recenzi najdete zde.

Displej STOR.E TV je výborný, obsahově kopíruje nabídku zobrazenou na připojeném televizoru. Snadno tak listujete úložnými prostory a vybíráte soubory k poslechu. Během reprodukce zobrazuje ID3 tagy, případně názvy souborů.

Šestice snímků čelního displeje

Určité nepohodlí působí fakt, že posloupnost prvků na obrazovce je z leva do prava, zatímco na displeji seshora dolů. Dálkový ovladač ale samozřejmě netuší, na co koukáte. Když na displeji chcete jít o položku níž, musíte mačkat klávesu doprava. Lze si na to zvyknout, ale příjemné to není.

Je to však jediná slabina. Televizor tak pustíte opravdu jen při sledování filmů.

Přehrávání muziky: drobnosti, které zamrzí

Toshiba si poradí s formáty FLAC, MP3, WMA, AAC, OGG Vorbis a WAV, do plné "palby" tak chybí jen Monkey Audio (ape), Waw Pack a ALAC. Ty jsou však relativně méně používané a není problém je (například ve Foobar2000) překonvertovat do FLAC.Nejde tedy o vážnější nedostatek.

Horší však je, že u FLAC Toshiba nerozumí tagovacím značkám, a tak je potřeba mít skladby pojmenované tak, že název souboru začíná číslem skladby. Tak to sice ve valné většině případů bývá, ale pokud máte soubory pojmenované jinak, přehrávač je seřadí nesmyslně podle abecedy. Názvy můžete samozřejmě vždy opravit ručně.

OSD Toshiba (2)
OSD Toshiba

Ukázky menu přehrávače na obrazovce připojeného televizoru (po rozkliknutí celé fotky)

Poslední povzdech má na vrub ještě další smutný fakt, že přehrávač neumí číst takzvané "cue sheety". V mnoha případech jsou celá alba nahrána jako jeden FLAC soubor a právě "cue sheet" pak přehrávači řekne, kdy začíná která skladba a jak se jmenuje. Pokud je přístroj neumí číst, je celý soubor brán jako jedna skladba. Opět, i to snadno vyřešíte exportem ve Foobaru, ale je to zbytečná komplikace.

Uvedené výtky se týkají především přehrávání FLACů a částečně i jiných "neMP3" souborů, pokud máte audiotéku v MP3, pak se vás nedotknou.

Velké mínus: vyšší hlučnost

Vyšší hlučnost zařízení nemá kupodivu na svědomí pevný disk, ale miniaturní ventilátor. Hlučí bez přestávky a nepříjemně. Chápu, že má pozitivní vliv na životnost pevného disku, ale osobně bych raději viděl rozměrnější přístroj s bezhlučným pasivním chlazením.

Zleva: USB (připojení PC), USB Host (externí disk), 10/100 Mbit LAN, HDMI 1.3, digitální koaxiální audio, CVBS video, stereofonní zvukový výstup, napájení

V základním balení je WiFI dongle pro bezdrátové připojení

Hraje solidně, ale doporučujeme digitální připojení

Přehrávač disponuje stereofonním analogovým výstupem, který se kvalitou hodí k levnějším sestavám, nebo mikrosystémům. V kvalitnějších sestavách využijte digitálních HDMI nebo SPDIF výstupů. Pokud máte kvalitní stereofonní sestavu bez digitálních vstupů, doporučujeme kvalitní externí D/A převodník.

Obraz 1080p záznamů je perfektní, u horších SD videí je znát, že přehrávač nemá žádný upsampling. SD tak na velké obrazovce nevypadá moc dobře.

Technické parametry

  • zvukové formáty: MP3, WMA, WAV, AAC, OGG, FLAC, LPCM, DD, DTS
  • obrazové formáty: MPEG1 (DAT, MPG), MPEG2 (VOB, MPG, TS/M2TS/TP/TRP), MPEG4 (AVI, MP4, MKV), VC-1, H.264 (AVI, MKV, MOV, MP4), RM/RMVB
  • fotografie: JPEG, BMP, PNG, TIF, GIF
  • externí titulky: SSA, SMI, SRT, SUB
  • kapacita pevného disku: 1,5 TB
  • rozměry: 206 × 160 × 46.5 mm
  • hmotnost: 770 g (bez HDD)
  • cena: 5 490 Kč (s DPH)