Letadlo Tu-104A v muzeu Kbely

Letadlo Tu-104A v muzeu Kbely | foto: Zdeněk Svobodník - www.1lsp.cz

Muzeum Kbely představí největší letoun

  • 19
Kabinu kosmické lodi, v níž se vrátil z vesmíru Vladimír Remek či nový největší exponát muzea - dopravní letoun Tu-104A, mohou obdivovat návštěvníci Leteckého muzea ve Kbelích.

Milovníci letadel zde mohou také překročit magickou hranici času a při prohlídce historických hangárů obdivovat nejen unikátní stroje, ale i figuríny oblečené do dobových uniforem a doplňků. Ty potom dohromady z každého vystavovaného letounu vytvářejí jedinečný dobový obraz.

„Je to dnes naprosto běžný a moderní způsob expozic, který vychází ze stylu britského vojenského muzejnictví, a to je nejlepší na světě,“ vysvětluje netradiční pojetí výstavy ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

A jak je vidět, návštěvníkům se toto pojetí líbí. „Musel jsem obdivovat to množství letadel, která tu jsou k vidění a moc se mi líbil způsob, jakým je celá výstava udělaná,“ pochvaluje si Pavel Krejčí. O tom, že není sám, svědčí i třicet tisíc návštěvníků, kteří muzeum loni navštívili. „Naše muzeum se navíc rozsahem svých sbírek řadí mezi čtyři největší letecká muzea na světě. Vlastníme téměř tři sta letadel,“ upozornil Knížek.

Každý rok jeden exponát

Návštěvníci jich však mohou ve čtyřech krytých halách a ve venkovní expozici obdivovat jen sto padesát. Kromě vojenských, sportovních, ale i cvičných letounů jsou tu k vidění i vrtulníky, kluzáky či aerotaxi.

Každý rok se navíc expozice rozrůstá o jeden nový, či nově zrekonstruovaný letoun. Letos je jím největší exponát muzea - první proudový dopravní letoun v Československu typu Tu-104A, který byl do služby zaveden přesně před padesáti lety.

„Letos máme navíc i novou expozici, kde vystavujeme dopravní a transportní letouny,“ uvedl včera Miroslav Khol z kbelského muzea.

Všechny novinky si návštěvníci budou moci v muzeu zdarma po celý rok prohlédnout už dnes od 10 hodin v rámci slavnostního zahájení nové sezony.

Novinky však nejsou to jediné, čím se může muzeum pochlubit. Vlastní i takové unikáty, jako je jedno i dvoumístná verze prvního tryskového letounu bojově nasazeného ve 2. světové válce Messerschmitt Me 262A.

„To je světový unikát, kterým se nemůže pochlubit žádné jiné muzeum na světě. Ale Letecké muzeum Kbely má i další letadla, která existují v jenom jediném kuse na světě,“ upozorňuje šéf Historické letky Republiky československé Milan Mikulecký.

Další raritou je i kompletní sbírka letadel československé výroby z první republiky, což je opět jediná sbírka na světě.

Letecké muzeum Kbely vzniklo v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského.

„Začínali jsme v jednom hangáru a v současné době už máme čtyři s venkovní expozicí. Přesto je to stále málo,“ upozorňuje Knížek. To by se však mělo změnit a muzeum by v budoucnu mohlo získat další prostory.

Letadla ve Kbelích

  • Adresa: Letecké muzeum Kbely, Mladoboleslavská ulice, Praha 9
  • Vstupné: zdarma po celou sezonu
  • Otevřeno: květen až říjen úterý-neděle 10.00-18.00
  • Celkem letadel: 275 z toho vystavených: 110
  • Nejvzácnější letouny: Me 262A, Iljušin Il-2m3 Šturmovik, Jakovlev Jak-17, Avie S-92 a CS-92
  • Novinky: letadlo Tu-104A, nová venkovní expozice, upravená expozice stíhacích letadel, nový obchod se suvenýry

,