2D brýle na bezproblémové sledování 3D filmů

2D brýle na bezproblémové sledování 3D filmů

Na bolest hlavy při 3D filmu v kině fungují 2D brýle

  • 40
Ne každý má v oblibě trojrozměrné filmové trháky. Pokud jdete do kina na 3D film, ale chcete sledovat jen jeho dvourozměrnou podobu, můžete přijít s pirátskou páskou. Anebo si pořídit 2D brýle, které do obou očí pouštějí obraz pro levé oko.

Ještě před několika lety byl kód 3D v názvu filmu revolučním tahákem do kina na neobvyklou podívanou. Dnes už je trojrozměrný snad každý animák a některé hrané filmy. Problém máte, když se chcete podívat na 3D film, ale přitom nesnesete dlouhodobé sledování trojrozměrného bijáku.

S řešením chtějí přijít 2D brýle, slibující "3D bez bolesti". A taky bez třetího rozměru. Princip je až banálně prostý - obě oči dostanou stejný filtr, a obě tedy vidí jen obraz určený pro levé oko.

2D brýle pouštějí do obou očí stejný obraz, na rozdíl od 3D brýlí, které pouštějí do každého oka jiný obraz, nebo obyčejných brýlí, které neblokují nic

"Když jsem šel s manželkou na film Tron: Legacy, chtěla vidět jen dvourozměrnou verzi, já ale prahnul po 3D. Řekla mi, že ji z trojrozměrných filmů v kině bolí hlava, což jsem nevěděl," popisuje Hank Green, autor stránek 2D-glasses.com. "A tak jsem vytáhl nářadí a ze dvou nevrácených 3D brýlí udělal jedny brýle pro sledování trojrozměrného filmu dvourozměrně."

Už druhý týden dostal Green deset "objednávek" na tyto smontované brýle. "Bylo nepraktické krást materiál z kin, a tak jsem se místo toho rozhodl začít regulérně vyrábět 2D brýle pro všechny."

Nezávisle na Greenovi přinesl podobné brýle i Philips. Nabízí totiž sledování dvou různých obrazů v rámci jedné obrazovky, a k tomu potřebuje dvoje brýle, z nichž každé zobrazují stejný obraz pro obě oči. Dva lidé tak mohou sledovat zcela různé filmy, neboť každý má brýle, které blokují obrázky pro toho druhého.