Na webu kvete obchod s „trofejemi“ z německých hrobů

  • 5
Německý Spolek pro péči o válečné hroby bije na poplach: rozmáhá se podle něj plenění hrobů německých vojáků v zahraničí. Podle deníku Bild jsou hroby vykrádány hlavně v Rusku a „trofeje“ z nich získané, identifikační známky, prsteny, ale také ocelové helmy i lebky, se prodávají na internetu.
„Stále více ruských hledačů pokladů se vydává na lov s detektorem kovů a s rýčem,“ řekl deníku René Gottschling ze Saska, který už léta pomáhá německém Spolku pro péči o válečné hroby zjišťovat osudy padlých německých vojáků.

Identifikační známku lze na internetu vydražit až za 40 eur, tedy asi 1200 korun, tu se znakem SS za více než 100 eur (přes 3000 korun). Mimořádně žádané jsou prý ocelové helmy, zvláště s důlky po střelách a s lebkou. Za takové lze získat několik set eur.

„Především v USA je dost úchylných sběratelů, kteří si něco takového koupí. Vyplenění vojenských hrobů ničí poslední možnost identifikace. Vlastně je to poslední smrt německých vojáků - stali se surovinou, předmětem nestydatého obchodu,“ míní Gottschling.

Německo oficiálně pohřešuje více než milion vojáků, kteří během druhé světové války padli na zahraničních frontách. Jejich osudy se snaží zjistit německá ústředna pro informace o příslušnících armády, nástupce Informačního střediska německé armády (WASt), jež vedlo podrobné údaje o pohybu německých vojáků během druhé světové války.

Před několika lety na popud Spolku pro péči o válečné hroby navázala ústředna kontakt s internetovým aukčním portálem eBay, který má podle spolku sám zájem na potlačení obchodu s identifikačními známkami a dalšími podobnými předměty pochybného původu. Způsob nabytí identifikačních známek lze však mnohdy těžko zjistit, mnozí prodejci tvrdí, že je získali legálně, a proto je těžké obchod potlačit. Spolek chce proto požádat německou vládu, aby na země, v nichž k plenění hrobů dochází, apelovala, aby této praxi zabránily.