Publikum v posluchárně CERN při přednášce týmu z experimentu OPERA

Publikum v posluchárně CERN při přednášce týmu z experimentu OPERA | foto: Kathy Grim

Naděje na zázrak trvá. Částice rychlejší než světlo sklidily potlesk

  • 236
Výsledky měření evropských vědců o objevu částic rychlejších než světlo prošly první úspěšnou zkouškou. Autoři je představili odbornému publiku ve středisku CERN a sklidili bouřlivý potlesk.

Dario Autiero měl řadu důvodů se pátečního odpoledne bát. Ve čtyři hodiny odpoledne našeho času nastoupil před k prasknutí nabitou posluchárnu ve výzkumném středisku CERN, měl před sebou těžkou práci. Musel přesvědčit kolegy z oboru, že neudělali žádnou hloupou chybu a skutečně přišli s výsledky, které mohou naprosto zásadním způsobem změnit moderní fyziku.

Detektor v italském Gran Sassu totiž údajně objevil částice, které se pohybují nadsvětelnou rychlostí. Něčeho takového by žádná hmotná částice (a neutrino má hmotnost, byť jen nepatrnou) neměla být schopna. Více o objevu, který by mohl vést k výrazné změně ve fyzice najdete zde.

Kde najít podrobnosti

Záznam celé přednásky můžete najít na stránkách organizace CERN na této stránce.

Pro úplnost dodávám i odkaz na tiskovou zprávu CERN (zde). A také zprávu vědců z experimentu Opera pro jejich kolegy, která je na serveru arXiv dostupná z této stránky.

Když se prezentace vědců rozběhla, ukázalo se, že alespoň pro dnešek tým Opery žádnou velkou porážku neutrpí. "Je jasné, že to je seriózní výsledek a tým nikdy neudělal žádnou banální chybu," říká Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd a jedním dechem dodává: "Což neznamená, že není špatně." 

Seminář neodpověděl (a ani nemohl) na všechny otázky, které se kolem práce vznášejí. Auteriovi se však podařilo vyvrátit většinu těch nejtriviálnějších pochybností. Například to, že vědci nepočítali s rotací Země či zpomalením GPS signálu používaného k měření času v atmosféře.

Odborníci ale například budou potřebovat čas k ověření, že statistické metody, které tým používá, lze skutečně použít k dostatečně přesnému určení času a především místa vzniku měřených částic.

Také jsme se nedozvěděli, jak si vysvětlují fakt, že dosavadní měření neutrin žádná "nadsvětelná" nezachytila. Týká se to především měření neutrin z výbuchu supernov, která k nám dorazila přesně na čas - tedy rychlostí světla. (Jen pro zajímavost: Rozdíl může být způsoben tím, že měla mnohem nižší energii než neutrina měřená Operou. Ale protože závislost mezi energií částice a její rychlostí experiment nedokázal odhalit, je to pouze spekulace, kterou musí ověřit či vyvrátit další pokusy.)

Zatím tedy rozhodně není jasné, jestli jsme opravdu vstoupili na fyzikální terru incognitu, nebo ne. Ale už víme, že tvrzení o nadsvětelných částicích se musí brát vážně. Letošní vědecký podzim bude nečekaně rušný.


Témata: CERN, GPS