Dominik Hašek se zlatou olympijskou medailí na hrách v Naganu. (únor 1998)

Dominik Hašek se zlatou olympijskou medailí na hrách v Naganu. (únor 1998) | foto: Herbert Slavík, MF DNES

Nagano zavařilo elektrárnám. Taková noc se už nikdy neopakovala

  • 49
Nečekaný sportovní úspěch hokejového týmu na olympiádě v roce 1998 překvapil i správce české elektrické sítě. Lidé si o přestávkách hromadně v noci vařili "kafe".

Vzpomínáte si, co jste dělali, když Češi vyhráli Nagano? Kdybychom měli odhadovat, tak jste byli doma, seděli u televize a o přestávkách vařili kávu. To nám na vás alespoň řekli energetici.

A rekord televizní...

Kromě rekordů energetických má Nagano i rekord televizní. Neměl sice největší absolutní sledovanost (tedy počet diváků), ale měl nejvyšší sledovanost relativní (jaká část diváků z celkového počtu se dívala právě na tento kanál). 

Na přenos první třetiny se dívalo 98,47 % ze všech probuzených diváků (nebo alespoň těch, kdo se probudili natolik, aby zapnuli televizi). Celkem přitom u televizoru byla zhruba čtvrtina (25,3 %) všech českých diváků.

Když jsme totiž nedávno psali o problémech, které britským energetikům způsobuje oblíbený seriál a záliba Britů v čaji, nejen čtenáři v diskusi, ale i my sami jsme se ptali, zda i u nás zažívá elektrická síť podobné pravidelné nebezpečné chvilky. Správce české elektrické sítě, společnost ČEPS, nás ale "zklamal": Ne, v Čechách tak velké výkyvy pravidelně nebývají.

Na jeden významný výkyv spojený se společenskou událostí si ovšem dispečeři vzpomněli: došlo k němu přesně před 15 lety, 22. února 1998, kdy tým České republiky hrál ve finále hokejového turnaje v Naganu o zlato. V době vysílání zápasu se zatížení české elektrizační soustavy znatelně odklonilo od plánu. Jehož odhad je jinak během ospalých nedělních rán opravdu velmi spolehlivý.

Zatížení přenosové soustavy v neděli 22. února 1998. Na svislé ose je odběr (v megawattech), na vodorovné čas. Modře je předpokládaný odběr, který vychází z dlouholetých zkušeností. Černá linka představuje skutečný odběr. Jasně jsou vidět špičky v přestávkách mezi jednotlivými třetinami.

"Vliv sledování zápasu na celkové spotřebě elektřiny je v grafu patrný především ze třech pravidelných vrcholů," vysvětluje Radim Chrapek, vedoucí dispečerského odboru ČEPS a odhaduje: "Odpovídají přestávkám mezi třetinami, kdy se televizní diváci s největší pravděpodobností zvedli od televizních obrazovek, rozsvítili a uvařili si kávu."

Dnes už ČEPS neví, jak nečekané špičky dispečeři řešili. S největší pravděpodobností si pomohli záložními zdroji, třeba přečerpávacími elektrárnami. Šlo o nečekanou situaci, ale v žádné chvíli nehrozilo, že by došlo k velkému výpadku, říká v podstatě společnost ČEPS. Což je asi jedině dobře: nespokojenost hokejového národa by byla hodně hlasitá.