Nahrávejte natvrdo: test DVD rekordérů s pevným diskem

I po strmém pádu cen „holých“ DVD rekordérů je z jejich pozic stále víc vytlačují kombinované DVD+HDD rekordéry, které nabízejí výrazně vyšší uživatelský komfort.

DVDHDD-titulka | foto: TLP

A protože i jejich ceny už klesly na velice přijatelnou úroveň (u většiny modelů z tohoto přehledu pod 15 000 Kč), plně nazrál čas k výměně domácí „videostráže“ z véháeskové na kombinovanou dévédéčkově-harddiskovou.

Článek vám přinášíme ve spolupráci s časopisem Stereo a Video.

Text je rozdělen do dvou částí:

Podívejte se, co umí osmička modelů, jejichž schopnosti i neduhy jsou popsány v následujícím textu. 

Grundig GDR 5550 HDD
doporučená cena: 10 990 Kč

S&VtestDVD-GRUNDIG

Grundig, jenž využívá čipovou sadu Philips, standardně podporuje plusové i minusové disky kromě dvouvrstvých a formátu -RW(VR). Pro nahrávání má sedm režimů HQ, SP, SP+, LP, EP, SLP, SEP pro 1 až 8 hodin záznamu na jedno DVD. Z nich je třeba zvlášť zmínit „mezirežim“ SP+ pro dvaapůlhodinový záznam, což je doba, do níž se vejde většina celovečerních filmů. Trvají-li déle než dvě hodiny, pak se při základním režimu SP nevtěsnají na jeden disk a při dlouhohrajícím LP se už většinou zbytečně snižuje kvalita jejich obrazu. U modelů, které neposkytují variabilní záznamový režim, jsou proto obdobné „mezirežimy“ vítaným východiskem. Neméně zajímavý je rovněž režim LiveMemory, při němž se zvolený televizní program automaticky nahrává v uzavřené až dvouhodinové smyčce. Na pevném disku a na DVD+RW poskytuje Grundig jen nejzákladnější střihové funkce, jako je rozdělení záznamu či vypuštění jeho určité části, zato přehrává skoro vše (odmítá jen DVDRAM a DVD-R DL). Poradí si i se záznamy v DivX (3.11/4.x/5.x/6.x) včetně cz titulků, s audiosoubory MP3, WMA a obrazovými soubory JPEG na CD, případně i na externím USB disku či paměťové kartě. V jeho výbavě totiž nechybí ani vstup pro externí USB zařízení, z nichž umí kopírovat soubory MP3, WMA a JPEG na pevný disk i přímo na DVD a tak například rovnou zálohovat snímky z digitálního fotoaparátu na DVD, tedy bez počítačového mezičlánku. Velice praktická je rovněž aplikace Yes DVD pro vytváření poměrně pokročilých DVD s obrázkovým menu a přehledem kapitol přímo v rekordéru. V této aplikaci lze připravit dokonce i jejich přebal.

            Navzdory více než padesátce tlačítek nevelké dálky je ovládání rekordéru poměrně jednoduché (dálkou je však třeba mířit přímo na něj), jedinou výjimkou je absence programování samočinného záznamu kódem ShowView. Kromě něj postrádá i vstup RGB a výstup HDMI. V hodnocené kolekci zaujal Grundig nízkým poklesem rozlišení a ostrosti obrazu v režimu LP; nahrávky v něm jsou v těchto parametrech téměř srovnatelné se záznamy v režimu SP.


Proč si ho koupit?

Na obsluhu nenáročná kombinace potěší nejen technicky méně zdatné uživatele, ale díky přípojce USB a dobré podpoře souborů MP3 a WMA je zajímavou volbou i pro milovníky hudby a uživatele přenosných přístrojů s tímto rozhraním.

JVC DR-MH300S
doporučená cena: 12 990 Kč

S&VtestDVD-JVC

Rekordér nahrává pouze na disky -R/RW a RAM, plusové jen čte a dvouvrstvé oficiálně nepodporuje. Pro záznam předkládá čtyři pevné režimy XP, SP, LP a EP a variabilní režim FR s ručním i automatickým nastavením po 63 skocích. Zatímco pevné režimy zajistí jednu až šest hodin nahrávky na DVD, variabilní ji dovoluje ještě o dvě hodiny prodloužit. Tuto nabídku pak završuje unikátní režim pro přepis nahrávek z DV videokamer na pevný disk v originální podobě (tedy ve formátu DV a tím i méně komprimované než v režimu XP). V ní je lze také zpracovávat a následně přepsat zpátky na kazetu, takže na dévédéčkovou kompresi se „poníží“ jen při vypalování na disk. Nahrávky na HDD, DVD-RAM a DVD-RW(VR) umožňuje upravovat prakticky neomezeně, na všech třech nosičích ve stejném rozsahu. Kopírovat záznamy z pevného disku lze i na nejnovější vysokorychlostní disky 16x, ale maximálně čtyřnásobnou rychlostí. Nadstandardně je řešen také záznam televizních pořadů, při zápisu na HDD a DVD-RAM je k dispozici i funkce Live Memory, která zvolený kanál automaticky nahrává ve smyčce individuálně nastavitelné od 30 minut do 3 hodin, takže se uživatel může kdykoli vracet v čase. Praktická je možnost přímého spřaženého ovládání připojeného satelitního nebo DVB-T přijímače přibaleným externím infračerveným vysílačem, jenž se umístí před jeho čidlo, stejně jako možnost nastavit automatický přepis starší samočinně pořizované pravidelné nahrávky novou, např. předchozí zpravodajské relace či minulého dílu seriálu. Orientaci při časovém nahrávání cizích stanic usnadňuje systém Guide Plus+, dokonalejší přehled o záznamech poskytuje obsáhlá knihovna, do níž lze uložit informace až o 600 discích nebo 2000 titulech. Příjemnou doplňkovou funkcí je i 1,5x zrychlené přehrávání se zvukem.

            JVC je velmi dobrá, rychle reagující kombinace s kompletní paletou přípojek včetně HDMI, jíž k úplné dokonalosti chybí jen lepší lokalizace (zejména české menu a automatické pojmenovávání samočinně zaznamenaných pořadů) a podpora dvouvrstvých DVD a záznamů DivX.


Proč si ho koupit?

Skvěle vybavený model s četnými nadstandardními funkcemi a velmi dobrou kvalitou obrazu vysoce ocení jak pasivní uživatelé, spokojující se jen s nahráváním televizních pořadů, tak aktivní tvůrci, zejména pak majitelé DV kamer, jimž zprostředkuje dokonalé zpracování záznamů.

Panasonic DMR-EH55
doporučená cena: 12 995 Kč

DVDHDD-Panasonic

Protože Panasonic naučil svou letošní modelovou řadu podporovat kromě plusových formátů i dvouvrstvé DVD+/-R DL, poradí si jeho kombinace až na jednu výjimku se všemi zapisovatelnými DVD. Onou výjimkou je DVD-RW ve verzi VR, které pouze čte. Dokonce jako jediná z přehledu přehrává také DVD-Audio, ovšem pouze dvoukanálově. Na výběr jsou čtyři pevné záznamové režimy XP, SP, LP a EP pro 1 až 8 hodin nahrávky na jedno DVD i flexibilní režim, který se volí podle volného místa na disku. Rovněž jako jediná ze sestavy je osazena čtečkou karet SD/MMC pro přehrávání obrázků JPEG i TIFF a videa MPEG2 (video se ovšem musí nejprve zkopírovat na pevný disk). Soubory MP3, JPEG a TIFF reprodukuje také z CD a DVD-R/RAM, nově si poradí rovněž se záznamy DivX (3.11, 4x, 5x) na CD i DVD-R včetně titulků. Připomeňme, že Matsushita/Panasonic byla jedním z posledních velkých výrobců, kteří váhali s podporou DivX, neboť ho nechtěla zavést dřív, než bude záruka normalizace českých znaků, a tím i jejich bezchybné reprodukce. Kombinace poskytuje tradičně vysoký komfort při nahrávání televizních pořadů včetně možnosti automatického přepisu starých nahrávek novými, přičemž jako jedna ze dvou v této sestavě je také sama pojmenovává podle informací z teletextu. Záznam podle VPS kódu funguje přesně. Bezproblémový je i pohyb v přehledném menu, rychlostí odezvy na povely patří Panasonic mezi hodnocenými rekordéry k nejsvižnějším. Snadná a pohodová je i editace nahrávek. Možnosti zpracování záznamů na pevném disku a na DVD-RAM jsou už tradičně velmi rozsáhlé, nahrávky stříhá s přesností na jedno políčko, což uspokojí i velmi náročné tvůrce. Editovat lze rovněž statické snímky na kartě, včetně jejich třídění do alb a vytváření tiskových souborů.

            Panasonic se opírá o výborný kodér/dekodér. Díky němu je jeho obraz velmi kvalitní i při nižších záznamových režimech. Pochvalu si zaslouží i jeho přehledné ovládání dálkou s dostatečně velkým akčním rádiusem. Pomineme-li absenci DVB-T tuneru, je tedy jediným patrným smítkem na jeho kráse chybějící HDMI výstup. Ten nalezneme až u vyššího modelu DMR-EH65 s 250GB diskem.


Proč si ho koupit?

Univerzální kombinace, podporující všechny formáty DVD, s velmi dobře řešeným rychlým ovládáním a vysoce kvalitním záznamem, která nabízí skoro vše, co se od výrobku této kategorie očekává. Určitě vás nezklame.

Pioneer DVR-540HX
doporučená cena: 16 490 Kč

DVDHDD-Pioneer 

Přímý nástupce loňského modelu DVR-530H (S&V 12/05), kterého jsme letmo představili už v Předpremiéře (S&V 7/06), má jako jediný z této sestavy DVB-T tuner. Protože na rozdíl od svých předchůdců podporuje už i DVD-RAM a DVD+R DL, svede nahrávat na všechny dosavadní formáty dévédéček. Pro nahrávání předkládá šest základních režimů XP, SP, LP, EP, SLP, SEP (pro 1 až 10 hodin záznamu na DVD) a manuální volbu MN (ve 32 krocích), umožňující pořídit primární nahrávku v té nejlepší kompresi vzhledem k její délce a volnému místu. Obdobně dovoluje zařadit při kopírování nahrávek z pevného disku na DVD režim Fine Recording, který volí takovou kompresi, aby se na něj přesně vešly. K dispozici je i kompletní nabídka střihových funkcí (na HDD, DVD-RW(VR) a RAM) a v této kolekci bezkonkurenční paleta obrazových korekcí, mj. i šumu odděleně v jasové a barevné složce, sytosti barev, gammy apod., které se mohou uložit do tří vlastních nastavení. Kromě nich lze volit také ze tří nastavení pro různé typy zobrazovačů. Přístroj si poradí s obrázky JPEG z CD; z cédéček přehrává spolehlivě i soubory MP3, WMA a DviX, přičemž z audiosouborů umožňuje vytvářet na pevném disku knihovnu Digital Jubox (100 skladeb zabere přibližně 1 GB). Ale zřejmě vzhledem k přítomnosti DVB-T tuneru jako jediný z naší osmy postrádá DV vstup. Vkrádá se tak otázka, jak je asi jeho DVB-T tuner zapojen a jak je signál z něj konvertován. Tuner funguje spolehlivě, slabší je to už s jeho integrací - jeho menu se liší od menu přístroje, dořešeno není ani zapojení Elektronického programového průvodce do automatického nahrávaní. Tyto slabiny by měl výrobce co nejdřív odstranit. Nahrávání z analogového tuneru včetně řízení samočinného záznamu podle kódu VPS je bezproblémové. Obdobně jako u JVC lze využít externí infračervený vysílač pro přímé ovládání připojených přístrojů. Nové dálkové ovládání sice nyní zpřehledňuje přístup k často užívaným funkcím, ale přesunutí zbylých tlačítek pod jeho kryt nebylo šťastným krokem.

            Co se nezměnilo ve srovnání s loňským modelem, jsou jednak tradičně rozsáhlé střihové funkce, jednak - rovněž tradičně - vysoká kvalita obrazu zejména při vyšších nahrávacích režimech.


Proč si ho koupit?

Pioneer nabízí příjem pozemního digitálního vysílání, univerzální podporu dévédéčkových formátů, tradičně obsáhlou výbavu a rovněž tradičně vysokou kvalitu záznamu i reprodukce. Co chtít víc?

Samsung DVD-HR735
doporučená cena: 13 490 Kč

DVDHDD-Samsung

Společnost Samsung často vnáší nové impulsy do zaběhnutých kolejí. Ačkoli to platí i o jejích DVD+HDD rekordérech, hodnocený model patří k těm standardně pojatým. Už při prvém zapnutí zaujme dobrým uzpůsobením pro naše podmínky - české menu a lokalizace není v této přístrojové skupině dosud samozřejmostí. Žel názvy pořadů z teletextu nenačítá a uzpůsoben není ani pro programování kódem ShowView. Jeho DVD mechanika sice nahrává pouze na DVD-R/RW(V i VR), zato přehrává všechny formáty disků včetně DVD-RAM a dvouvrstvých +/-R DL. Na výběr jsou čtyři pevné nahrávací režimy XP, SP, LP a ELP pro 1 až 8 hodin záznamu na jedno DVD a flexibilní režim, který při samočinném nahrávání automaticky volí nejvhodnější datový tok podle volného místa na disku. Uživatel má k dispozici standardní editační funkce, avšak upravené záznamy, např. i jen s vystřiženou reklamou, už nelze kopírovat na disk zvýšenou, ale jen reálnou rychlostí. Vysoce nadstandardní je nabídka zrychlených chodů, takové množství (6) ani rychlosti (až 128x) nenajdeme u žádného jiného hodnoceného modelu. Kombinace je velmi vstřícná i k ostatním záznamům. Spolehlivě přehrává snímky JPEG, audiosoubory MP3 a WMA i videozáznamy DivX (3.11/4.x/5.x) a MPEG4 včetně českých titulků, a to nejen z CD/R/RW, ale také, což není zatím běžné, z DVDR/RW/RAM. Navíc umožňuje tyto soubory snadno zkopírovat na pevný disk, a tak si na něm vytvořit třeba obsáhlé fotoalbum či fonotéku. Přínosem je rovněž digitální výstup HDMI, na který na přání přivádí (stejně jako na analogový výstup YUV) i neprokládaný obraz, ale jen s 576 řádky. Jeho případný převod na vyšší rozlišení 720 nebo 1080 řádek tak musí obstarat až připojený HD televizor či videoprojektor.

            Ovládání přístroje je poměrně nenáročné, avšak tlačítka jeho elegantní dálky by mohla být větší. Na povely reaguje rychle, harddisková část znatelně svižněji než dévédéčková. A kvalita záznamu? Při vyšších režimech velmi dobrá, při nižších s větším sklonem k digitálním artefaktům. Přeměnu obrazu v neprokládaný však bývá lepší svěřit spolupracujícímu zařízení.


Proč si ho koupit?

Kombinaci s příjemným, rychlým ovládáním a standardně dobrou kvalitou záznamu ocení zejména ti, kdo vystačí s běžnými nahrávacími funkcemi, ale požadují kompletní rejstřík reprodukčních funkcí s podporou všech formátů disků.

Sony RDR-HX820
doporučená cena: 13 990 Kč

DVDHDD-Sony

Rekordéry Sony přišly jako prvé s obojetnou podporou plusových a minusových disků, hodnocený model zvládá už i zápis na dvouvrstvá DVD+R DL. DVD-R DL stejně jako DVD-RAM zatím jen čte. Jeho tvůrci ho vybavili osmi nahrávacími režimy pro 1 až 8 hodin záznamu na jedno DVD, zahrnujícími i mezistupně pro devadesátiminutovou (HSP), dvaapůlhodinovou (LSP) a tříhodinovou (ESP) nahrávku. Variabilní nahrávací režim sice chybí, ale místo něj přidali režim HQ+, který využívá při zápisu na pevný disk datový tok 15 Mbit/s, tj. 1,5x větší, než má DVD. Pokud se takový vysoce kvalitní záznam následně přepíše na DVD tzv. dvouprůchodovým překódováním, minimalizujícím ztráty, je výsledkem prvotřídní obraz, lepší než při klasickém postupu. Podmínkou je ovšem dobrá úroveň vstupního signálu. Zajímavostí je možnost sledovat během vysokorychlostního kopírování na DVD jiný záznam z pevného disku, což zatím nenabízí žádný další výrobce. (Při kopírování reálnou rychlostí je tato funkce běžná.) Střihové funkce na HDD a DVD-RW(VR) jsou kompletní, spolehlivé. Při záznamu i reprodukci lze ručně aktivovat redukci šumu i upravovat všechny základní parametry obrazu, tj. jas, kontrast a sytost barev. Při přehrávání je dokonce možné částečně zkorigovat narušený souběh obrazu a zvuku. Sony si poradí i se soubory MP3 z CD, JPEG a DivX z CD i z DVD. Jeho předností je automatické přebírání názvů samočinně nahraných pořadů z teletextu stejně jako samočinné pojmenování naladěných stanic, s nímž měly kromě něj a Panasonicu ostatní modely většinou problém, zejména u Primy.

            Dálkový ovladač je přehledný, obsluha přístroje snadná, bez nejasností, na povely však odpovídá poněkud pomaleji. Určitě by si zasloužil rychlejší řídicí procesor a bohatší menu pro finalizování disků, současné předkládá pouze jediný podklad. Kvalita obrazu a zvuku uspokojí při nejvyšších režimech i velmi náročné diváky, od režimu ESP je už znát větší pokles rozlišení i celkové ostrosti.


Proč si ho koupit?

Sony, který si poradí takřka se všemi DVD, zaujme jednoduchým ovládáním i vysokou kvalitou záznamu a velice kvalitním HDMI výstupem. Díky dvouprůchodovému záznamu je ideální zejména pro archivaci filmů nahraných z televizního vysílání.

Thomson DTH-8654
doporučená cena: 12 990 Kč

DVDHDD-Thomson

Model, postavený na bázi obvodů Philips, podporuje disky z plusového i minusového tábora, ale zatím bez dvouvrstvých a bez „střihové“ verze DVD-RW(VR). Pro nahrávání nabízí šest pevných režimů pro 1 až 8 hodin záznamu na jedno DVD, variabilní režim částečně supluje mezihodnota pro tříhodinovou nahrávku. Rekordér umí programovat samočinný záznam pořadů a automaticky je pojmenovávat podle informací z TV Guide, ale protože tento systém naše stanice nepodporují, při nahrávání z nich zůstane ležet ladem. Obsluhující tak musí záznamy programovat a pojmenovávat ručně, zkrácené programování kódem ShowView chybí. Využívat může příjemnou funkci kontinuálního záznamu zvoleného televizního programu v rozsahu 30, 60 či 120 minut, která dovoluje se v tomto časovém rozpětí kdykoli vracet zpět, a obdobně jako u kombinace JVC také praktickou knihovnu pro až 400 titulů. V ní lze vyhledávat záznamy na discích podle druhu (video, hudba, zvuk) i data pořízení. Na pevném disku a na DVD+RW zajišťuje Thomson jen základní střihové funkce, jako je rozdělení záznamu, vypuštění určité části či úprava začátku. Zato v roli přehrávače přečte skoro vše, odmítne jen DVD-RAM a DVD-RW(VR). Poradí si i s DivX (3.11/4.x/5.x/6.x) včetně cz titulků, audiosoubory MP3, WMA i obrázky JPEG (s maximálním rozlišením 5 Mpix) z CD, respektive z USB disku či paměťových karet. Mezi jeho přípojkami totiž najdeme i rozhraní USB, přes které lze tyto soubory také kopírovat na pevný disk i zpět. Kompletní jsou rovněž videovýstupy, tedy včetně HDMI, na vstupu chybí propojení RGB.

            Na povely jednoduchého dálkového ovladače s firemním navigačním tlačítkem Navikey, které vede uživatele rovnou do patřičné složky menu, reaguje DVD mechanika okamžitě. Pevný disk je už o něco pomalejší, navíc volbě jeho funkcí vesměs předchází listování a schvalování v menu. Obdobně jako u většiny konkurentů je kvalita záznamů v prvých dvou režimech velmi dobrá, obraz má vysoké rozlišení a ostrost, a od třetího režimu už je průměrná s viditelně nižším rozlišením a tím i horší drobnokresbou.


Proč si ho koupit?

Celkem snadnou obsluhou i poskytovanými záznamovými a reprodukčními funkcemi potěší hlavně běžné, technicky méně zdatné uživatele; podporou MP3, WMA a JPEG souborů uspokojí i milovníky hudby a vlastníky přenosných přehrávačů s USB rozhraním.

Yamada DVR-9300HX
doporučená cena: 7 338 Kč

DVDHDD-Yamada

U nás zatím nepříliš známé jméno Yamada patří nepoměrně známější značce Umax. Její relativně jednoduchá kombinace DVR-9300, která je pod stejným označením k dostání také s pevnými disky s jinou kapacitou, např. 80, 250 a 320 GB, podporuje záznam jen na běžné plusové disky, ale přehrávat svede i minusové. S dvouvrstvými disky a s DVD-RAM se ovšem nekamarádí. Co postrádá na univerzálnosti, částečně vynahrazuje některými doplňkovými funkcemi. Pro nahrávání předkládá pět pevných režimů HQ, SP, LP, EP, SLP pro jednu až šest hodin záznamu na běžné dévédéčko. Automatické nahrávání přitom dovoluje programovat i prostřednictvím kódu ShowView s využitím „hlídacího“ kódu VPS/PDC, což u „neznačkových“ výrobků této cenové třídy nebývá samozřejmostí. Totéž platí také o české mutaci menu a plném přizpůsobení tuneru pro naše podmínky. Nechybí standardní funkce TimeShift pro nahrávání aktuálního pořadu a jeho sledování se zpožděním. Editační funkce se však omezují jen na běžné mazání záznamů. Kromě standardních DVD čte Yamada rovněž videosoubory DivX (3.11/4.x/5.x/6.x/XviD) včetně cz titulků (ale bez naší diakritiky) a problémy jí nečiní ani audiosoubory MP3 a obrázky JPEG z CD. Jako jediná v přehledu má integrován dekodér Dolby Digital 5.1 s nastavitelnou úrovní jednotlivých kanálů, takže se může přímo spojit se zesilovačem, případně speciální firemní reprosestavou.

            Obsluha přístroje je nekomplikovaná, dálkovým ovladačem je však třeba mířit přímo na něj, jinak povely nezaregistruje. Na pokyny reaguje průměrně rychle, standardní je i kvalita záznamů. Při nejvyšších dvou režimech má obraz solidní rozlišení, ostrou kresbu, při režimu LP a nižším je jeho ostrost už jen průměrná (zejména u signálu z tuneru), přibývá šum, především v jeho jasové složce, a částečně i digitální rušení.


Proč si ho koupit?

Ačkoli je Yamada bezkonkurenčně nejlevnější model v našem přehledu, nabízí všechny základní funkce, které se u přístroje této cenové kategorie očekávají. Svým konceptem uspokojí hlavně pasivní uživatele, kteří vystačí jen s nahráváním, archivací a reprodukcí záznamů a pouze s analogovým propojením s televizorem či videoprojektorem.

Celkové výsledky 

S&V tabulka HDD rec

Text je rozdělen do dvou částí:


Tento článek vám přináší STEREO&VIDEO - největší český časopis o spotřební elektronice. Obsah aktuálního čísla naleznete ZDE


Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...