Naklonujte si svoji CD-ROM mechaniku!

  • 2
Také vás unavuje neustálé přendavání CD-ROMů? Co si udělat obraz cédéček na pevném disku a svoji mechaniku simulovat? Ta opravdová mechanika se vám neopotřebuje. Média se vám nebudou povalovat na stole a místností se nebude rozhléhat otravné bzučení mechaniky.

Program Virtual CD je určen k simulaci CD-ROM mechaniky v počítači. CD se jednoduše zkopíruje do FCD souboru a následně přiřadí k libovolné virtuální mechanice, která je vytvořena. Není tedy nutná přítomnost média v mechanice. Program umožňuje také komprimaci, takže šestisetmegabajtové CD lze „zmenšit“ na 400 MB.

Instalace

Virtual CD - průběh kopírováníProgram o velikosti 4,37 MB lze stáhnout z internetu, či naší rubriky Stahuj. Nainstalovat program lze na operačních systémech od Windows 95. Připravovaná nová verze by již měla být kompatibilní se systémem Windows XP. Po instalaci na pevný disk zabere program zhruba pět megabajtů prostoru.
K dispozici jsou tři jazykové verze Virtual CD – německá, anglická a francouzská. Pokud nejste v přízni ani s jedním ze tří nabízených jazyků, můžete si program dohráním zhruba čtyřsetkilobajtového souboru počeštit. Až na pár pravopisných chybek je překlad proveden obstojně.

Spuštění

Kdo usedá k programu poprvé, jistě ocení přehledného průvodce. Ten nabízí vytvoření virtuálního CD, spuštění správce či editoru, prohledání všech disků na přítomnost CD či změnu počtu virtuálních jednotek.

Funkce

Virtual CD - virtuální CD-ROM mechanikyVytváření virtuálního CD je přehledné, uživatel je „za ručičku“ proveden od samého počátku krok za krokem. Jako první je samozřejmě nutné vybrat zdrojové CD, které je základem. To se nachází v mechanice uživatele. Následně se zadá také cesta k novému virtuálnímu CD. Nastavit lze také metodu kopírování či druh komprese. Právě ten může velikost datového CD zmenšit až o 200 megabajtů. V tabulce je uvedeno dostupné místo na pevném disku a prostor, který vytvořené CD obsadí. Posledním krokem je pojmenování výsledného CD a zvolení virtuální jednotky, ve které bude médium simulováno.
Proces překopírování dat netrvá dlouho, záleží ovšem na rychlosti mechaniky. Se starou – osmirychlostní – bude asi čas i na oběd. Dnešním standardem je ovšem zhruba padesátinásobná rychlost. Při ní se CD překopíruje během několika minut.
Virtuálních jednotek si uživatel může navolit až 22. Kdykoli lze každé z nich přiřadit jakékoli CD. Počet „mechanik“ bude také záležet na kapacitě pevného disku.

Virtual CD - příklad kompreseSprávce virtuálních CD je jakýmsi rozcestníkem programu, ze kterého se vše ovládá. Na levé straně je umístěn seznam jednotlivých „mechanik“.
Jednotlivá CD jsou přehledně znázorněna v dalším okně. Kromě názvu je zde uveden typ média, výchozí jednotka, velikost CD či datum vytvoření.

K nahlédnutí je také poměrně přehledný log soubor, ve kterém se uchovávají všechny informace o procesech, jež program provedl. Uživatel se zde může zpětně dozvědět, jaké že CD vlastně kopíroval, jeho formát, počet datových stop, celkovou dobu kopírování či druh komrese a její poměr.

Jistě potěšitelným faktem je podpora databáze CDDB, z níž lze u většiny cédéček získat jména skladeb či interpretů. Pokud uživatel není v této službě zaregistrován, může tak během připojení se na internet, které je pro načtení informací o CD podmínkou, učinit. Poté se již Virtual CD - informace o CDaudio CD načítají vždy automaticky.

Lze takto uložit všechna CD?

Testovali jsme jedno hudební a čtyři datová CD. Se všemi si program poradil, a to i při komprimaci. Některé herní CD-ROMy jsou ovšem chráněny natolik, že si s nimi ani tento program neporadí. Právě proto je zde záruční“ lhůta, díky níž si uživatel produkt může bezplatně vyzkoušet.

Vyplatí se program koupit?

Na odzkoušení je k dispozici plně funkční třicetidenní sharewarová verze. Po jejím vypršení je nutné se zaregistrovat. Cena programu je v přepočtu zhruba 1500 korun. Tedy poměrně dost, v porovnání s programem Phantom, který sice nabízí méně funkcí a jehož vývoj byl již zastaven, avšak je zdarma.
Program navíc využijí spíše jen fanoušci her, jejichž „gamesy“ se na jedno CD nevešly a s věčným přehazováním médií je jen starost. Audio CD lze jednoduše zkomprimovat do formátů, které při zachování téměř identického zvuku zabírají na pevném disku místa až desetkrát méně než klasické audio stopy.
Pokud si tedy chcete dopřát veškerý komfort programu Virtual CD, hraní her je vaší doménou a přítomnost CD v mechanice nutností, je aplikace právě pro vás.

Na spadnutí je zcela nová verze programu, která již má podporovat DVD média a údajně nabídne zabezpečení již vytvořených CD či DVD heslem.