Napster propustil všechny zaměstnance a definitivně končí

  • 8
Organizaci RIAA se podařilo přesvědčit soud, aby zakázal prodej Napsteru koncernu Bertlesmann. Definitivně tak pohřbila populární P2P systém a po dvou letech sporů si připsala konečné vítězství. Co konci předcházelo?

Ačkoliv Napster je již více než rok uzavřen okolnímu světu a na povrch z hlubin společnosti pronikaly pouze kusé informace o aktuálním dění, veřejnost stále věřila, že se průkopníkům sdílení dat na internetu podaří skloubit zájmy hudebního průmyslu s P2P architekturou. Zprávy v médiích hovořily o testovacím provozu nové sítě, kde je možné legálně sdílet hudbu v oficiálních digitálních kopiích. Kvůli průtahům ze strany nahrávacích společností, které se zdráhaly poskytnout na svou hudbu licence, se jednání táhla tak dlouho, až musel Napster vyhlásit bankrot a požádat o ochranu před věřiteli.

Mediální koncern Bertelsmann, jenž do té doby do Napsteru investoval desítky milionů dolarů, plánoval vyřešit svízelnou situaci tím, že by odkoupil zbytek společnosti. Za dalších 8 milionů by tak získal značku, technologie, veškerý hmotný majetek a zbylý podíl v akciích. Napster se však dostal do nucené správy a majetek měl být nakonec rozprodán v aukci, jíž se koncern hodlal zúčastnit.

Napster Bye Bye 

Plány na vzkříšení P2P služby však dostaly povážlivou trhlinu, když v srpnu opustil Bertelsmann dlouholetý ředitel Thomas Middelhoff. Právě on byl velkým zastáncem nových internetových technologií, do nichž se horečně investovalo, a v Napsteru viděl budoucnost digitální hudby. Po Middelhoffově odchodu převzal vedení Gunter Thielen, jenž přichystal utlumení webových aktivit, nicméně odkoupení Napsteru zůstalo na pořadu dne.

Přiblížil se termín aukce. O Napster neprojevil zájem nikdo jiný než Bertelsmann, a tak se zdálo, že transakci už nic nebrání. Jak se všichni mýlili! Případ byl ostře sledovaný zástupci zábavního průmyslu, konkrétně copyrightových organizací RIAA a NMPA. Ti prodej soudně napadli a jako důkaz o nelegálnosti obchodu předali justici interní e-mailovou korespondenci mezi CEO Napsteru Konradem Hilbersem a Bertelsmannem. Soudce následně prodej zakázal.

Napster Bye Bye

Napster tak přišel o poslední naději na lepší budoucnost. Společnost v reakci na rozhodnutí soudu propustila zbývajících 42 zaměstnanců, včetně odborníků na internetové technologie, samotného zakladatele firmy Shawna Fanninga nevyjímaje. Z webových stránek zmizelo nadšené oznámení, že pod Bertelsmannem půjde všechno lépe, a nahradilo jej strohé sdělení: "Napster was here..." Odkaz z nápisu dovede návštěvníka k neumělému grafickému dílu s pomyslným hrobem internetového revolucionáře. Takhle tedy vypadá konec. RIAA konečně zvítězila. Z pohledu současných P2P systému to ale bylo vítězství naprosto zbytečné, Napster je odstaven více než rok. RIAA patrně raději zabránila možnému převratu v distribuci hudby, jaký by zbrusu nový Napster přinesl.