Narovnejte kácející se linie na fotografiích architektury (Tutorial pro ZME 6)

  • 10
Historické a jinak architektonicky zajímavé stavby patří k oblíbeným námětům fotografií nejen z dovolené. Velmi často se však stává, že vinnou několika faktorů kostely a hrady na fotografii jakoby padají (kácejí se). Dnes vám poradíme jak tento nepříjemný efekt odstranit pomocí programu Zoner Media Explorer 6.

V následujících týdnech vám přineseme několik podrobných návodů jak si jednoduše upravit, vylepšit a případně i vyretušovat vaše fotografie z dovolené, rodinných událostí apod. Veškeré popsané úpravy budou provádeny pomocí programu Zoner Media Explorer od společnosti Zoner software. 

Tento náš nový seriál volně navazuje na sérii článků Začínáme s digitálním fotoaparátem, ve kterých naleznete základní informace o záludnostech digitální fotografie.

Články ze seriálu "Začínáme s digitálním fotoaparátem"

Dnes vám poradíme jak odstranit z fotografií nepříjemný efekt kácejících se linií.

Profesionální fotografie architektury se pořizují speciálními fotoaparáty nebo objektivy, které dokáží vyrovnat svislé linie. Ale i s běžným fotoaparátem a programem Zoner Media Explorer 6 lez dosáhnout velmi profesionálního výsledku.

Padající kostel

tutorial_linie

Na fotografii pořízené z podhledu vidíte, že se svislé linie ustupují a celé průčelí kostela se jakoby kácí. Běžný fotografický přístroj zachytí budovu v této perspektivě, na rozdíl od lidského oka a mozku, které tuto „závadu“ zkorigují, takže člověk vidí budovu rovnou. Během fotografování lze svislice vyrovnat buď použitím přístroje s nastavitelnou zadní stěnou a nastavitelným objektivem, nebo použitím takzvaného shift objektivu. Rovné svislice průčelí budovy lze též nafotit ze stanoviště u kterého střed objektivu odpovídá středu budovy.

Krok 1

tutorial_linie

Náprava je velice snadná s pomocí nástroje Úprava kolinearity, který je součástí programu ZME 6. Fotografii si otevřete v okně Editor, které slouží k úpravám obrázků. Po kliknutí na ikonu tutorial_liniev na liště s nástroji, nebo po stisknutí písmene „C“, se na fotografii zobrazí 2 svislá pravítka. Pomocí myši tato pravítka přiložte k liniím, které mají být narovnány. Velmi záleží na přesnosti - během práce s pravítku lze fotografii zvětšovat či zmenšovat.

Krok 2

tutorial_linie 

Kliknutím na tlačítko použít, nebo stisknutím pravého tlačítka myši se obraz srovná. Pokud zaškrtnete volbu „Automatický ořez“ fotografie se ořízne na maximální využitelnou plochu po vyrovnání, které způsobí deformaci formátu (viz obrázek).

screenshot (JK) 

Po srovnání linií bez automatického ořezu vznikla prázdná místa do kterých je možno naklonovat oblohu či stromy. Klonování, kterému se budeme věnovat v některém z dalších pokračování, je retušovací proces, při kterém se do určitého místa přenese jiná část obrazu. Automatický ořez nelze použít v případě, že na vyrovnání není dostatek prostoru okolo budovy a automatický ořez by odstranil i některou její část.

Krok 3

tutorial_linie 

Vzhledem k tomu, že během vyrovnání dojde k přepočítání obrazu, je vhodné fotografii následně doostřit. K tomu se nejlépe hodí funkce Maskování neostrosti, kterou naleznete v menu Upravit - Vylepšit obraz - Maskování neostrosti.

Výsledek

tutorial_linie 

Výsledná fotografie nyní působí profesionálním dojmem a nemusíte se jí stydět ukázat ani velmi náročným divákům.

Recenze a informace o programech Zoner naleznete na našich stránkách zde:

  

Článek vznikl ve spolupráci se společností ZONER software, s.r.o.