Ukázka několika jídel pro astronauty přímo z ISS. Na obrázku jsou: meruňková šťáva, plechovka s jehněčím a zeleninou, stříbrný balíček lasagní, balení chleba a vzadu se krčí balíček sušeného ovoce.

Ukázka několika jídel pro astronauty přímo z ISS. Na obrázku jsou: meruňková šťáva, plechovka s jehněčím a zeleninou, stříbrný balíček lasagní, balení chleba a vzadu se krčí balíček sušeného ovoce. | foto: NASA

NASA hledá ochutnávače jídel v rámci přípravy letu k Marsu

  • 83
NASA hledá dobrovolníky a nabízí čtyřměsíční pobyt na Havaji. Má to jeden háček: jejich jídelníček bude velmi omezený. Budou muset vydržet na stravě obvykle určené pro astronauty.

Zní to jako sen každého malého kluka, ale skutečnost je jiná. Strava pro astronauty se může velmi rychle přejíst. Výběr potravin, které můžete vyvést v dehydratované podobě na delší pobyty, není příliš dlouhý. Posádka vesmírných lodí pak může snadno podlehnout únavě z opakující se stravy a jíst méně, než by potřebovala. Ale to je nepřípustné, protože cynicky řečeno, posádky vesmírných lodí musí být neustále v top kondici, aby se využil drahý čas ve vesmíru.

Jednoduchou odpovědí na tento problém by samozřejmě mohla být obměna jídelníčku vlastními kulinářskými experimenty. Ale za prvé na ně ve vesmíru není mnoho času (jak jsme už říkali, čas jsou peníze), za druhé kosmonauti nejsou kuchaři a za třetí vaření ve vesmíru není technicky nic jednoduchého. Vlastně je to velmi komplikované, jak se můžete přesvědčit třeba zde v blogu astronautky Sandry Magnusové, která na ISS prováděla kuchařské experimenty, jejichž nezbytnou součásti byla i lepicí páska.

NASA by proto raději byly připravená a své posádky na (zatím jen hypotetické) delší cesty do vesmíru posílala vybavené i v tomto ohledu. Pomoci by měl i program nazvaný HI-SEAS.

V jeho rámci se šest dobrovolníků, které NASA vybírá na internetu, nechá uzavřít ve vymezeném prostoru na lávovém poli na souostroví Havaj. Není to kvůli přírodním krásám. Vybrané místo má z hlediska experimentátorů tu výhodu (a z hlediska jeho účastníků nevýhodu), že se tu nedá najít téměř žádné jídlo. Dobrovolníci tedy budou odkázaní jen na připravené zásoby.

Testeři budou muset být oblečeni v imitaci skafandrů, jíst to, co astronauti, sledovat a měřit příjem potravy a také vlastnoručně zkoušet vařit za použití omezeného výběru ingrediencí. Jediný rozdíl proti stravovací situaci skutečných astronautů je v tom, že v zemské gravitaci je vaření podstatně snazší než ve vesmíru, a tak se počítá i s tím, že účastníci havajského pokusu budou aktivně zkoušet nové chuťové kombinace.

Kuchařské zkušenosti ovšem nejsou podmínkou pro účast na experimentu, i když zkušenost s "vařením doma" je údajně výhodou. Klíčové je mít alespoň bakalářský titul z technického oboru a "ochota a schopnost jíst širokou škálu jídel". Nikde není psáno, že by účastníci pokusu museli být Američané (musí ovšem plynule mluvit a psát anglicky), zbývá už proto dodat jediné: přihlásit se můžete na této stránce.

A pokud celý experiment vydržíte, cílová odměna je 5 000 dolarů (plus 500 dolarů za předchozí seminář). NASA také hradí alespoň všechny cestovní a další výdaje. Tak tedy dobrou chuť!