NASA ve vesmíru rozkládá nafukovací stan

  • 33
Jak by mohla vypadat budoucnost bydlení lidí ve vesmíru ukazuje americká vesmírná agentura NASA ve spolupráci se společností Bigelow.

Ve čtvrtek probíhá vůbec první instalaci nafukovacího modulu na ISS. Na Mezinárodní vesmírné stanici se nafukuje zařízení BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), které nejvíce připomíná balón. Je to však obytný modul, který zde projde řadou testů.

Firma Bigelow, která modul vyrobila, by v případě úspěchu mohla pokračovat v dalších plánech. Jejich výsledkem může být nafukovací hotel na orbitě nebo třeba bydlení pro astronauty na Měsíci nebo Marsu. Jednou z hlavních výhod takového zařízení je úspora prostoru, protože složený modul zabere v raketě méně místa.

Modul Beam během instalace na ISS, 16. dubna 2016. Zatím je stále ve složeném (nenafouknutém) stavu.

Zařízení odletělo k ISS na začátku letošního dubna, kdy jej vynesla raketa společnosti SpaceX. Posléze byl BEAM napojen na modul Tranquility známý také jako Uzel 3 (Node 3). Zajistil to Jeffrey Williams, který naprosto přesně obsluhoval kanadské manipulační rameno Canadarm2. Nejprve vytáhl modul z nákladního prostoru v lodi Dragon a pak jej opatrně přemístil na určené místo na Nodu-3.

Ve čtvrtek jste mohli sledovat přímý přenos z rozbalené modulu na oběžné dráze. I ten řídil Williams. Po několika hodinách NASA rozbalování přerušila a následně začala vyhodnocovat údaje. Podle informací NASA je natlakování pro rozbalovaní o něco vyšší než se předpokládalo. Pokud ale bude vše v pořádku, další rozbalování má pokračovat v pátek.

26.května 2016 v 14:37, příspěvek archivován: 26.května 2016 v 14:45

Expansion of #BEAM stopped for today; will resume tomorrow after ground teams review data: https://t.co/KX5g7zfYQe https://t.co/h86BknpfiR

Než bude zařízení plně připraveno k provozu, bude potřeba naplnit 16 m³ vzduchem. Objem modulu se zvýší více než čtyřnásobně z původního válce o rozměrech 2,36 × 2,16 metru se zvětší na 3,23 × 4,01 m.

Jak jsme psali již dříve, v nafukovacím BEAMu ani po naplnění nikdo nebude trvale bydlet. Počítá se s tím, že posádka ISS do modulu čtyřikrát až šestkrát za rok vstoupí, aby odebrala vzorky vzduchu a změřila teplotu a radiaci. Poprvé se tak má stát druhého června.

Úkolem současného testu bude vyzkoušet tepelnou, konstrukční, mechanickou a další odolnost, stejně jako zjistit těsnost modulu v dlouhodobém horizontu. Test má probíhat dva roky a poté bude patrně modul odpojen a vyslán do atmosféry, kde shoří.

8. dubna 2016

Aktualizováno: Doplnili jsme údaje o čtvrtečním přerušení rozbalování.