Astronuté na ISS se dočkají častější výměny prádla.

Astronuté na ISS se dočkají častější výměny prádla.

NASA shání pračku pro kosmonauty, aby nemuseli pálit spodní prádlo

  • 16
Astronauti na ISS musejí nosit spodní prádlo, dokud to jde. Pak je vyhodí a vezmou si nové. Nemají totiž pračku, což se NASA chystá změnit.

Výzkumné centrum UMPQUA Research z amerického státu Oregon navrhlo pračku pro vesmírné mise. Kombinuje vzduch, páru a následně čisté oblečení usuší mikrovlnným zářením.

Pračka je vyrobena tak, aby vyčistila špinavé prádlo uložené v uzavřeném plastovém obalu.

"Vyvinuli jsme systém vodních trysek uvnitř plastového pytle s oblečením, s vodou a bez vzduchu," řekl zpravodajům Innovation News Daily William Michalek, vedoucí projektu ve společnosti UMPQUA. "Trysky protlačují mýdlový roztok oblečením tam a zpátky přes všechna vlákna."

Voda se do plastového sáčku zavádí přes připojené hadičky poté, co je odsán vzduch. Když je čištění hotovo, dostane se oblečení v pytli do větší komory s mikrovlnným generátorem, kde je sušeno. V konečné fázi se používají vzduchové trysky, aby prádlo bylo měkčí.

Vesmírná pračka a sušička určená pro práci v nulové gravitaci

Astronauti si tak zanedlouho vymění prádlo při vesmírných misích častěji než dosud. I proto mají obytné prostory vesmírné stanice svůj specifický odér.

Zároveň se ušetří na neustálých dodávkách nového prádla. Použité posílají lidé na palubě ISS ke spálení v atmosféře Země.

Když NASA poptávala zařízení na čištění prádla, dala si do podmínek, že musí maximálně šetřit vodou a být energeticky úsporné. Voda i energie jsou totiž na stanici velice cenné. Voda v tekutém stavu může v nulové gravitaci poškodit přístroje a elektroniku i při malém úniku.

Systém čistění prádla, vyvinutý centrem UMPQUA, by měl oba požadavky splnit. Vedle ISS může být použit i při jiných delších vesmírných misích, hodí se i pro námořní lodě a v odlehlých oblastech.

"Při dlouhodobé misi na Mars nelze využívat zásobování. Buď poletí astronauti nazí, nebo si povezou pračku," řekl Michalek.

NASA vybrala koncept pračky od společností UMPQUA jako součást svého programu Small Business Innovative Research, kde mohou žadatelé získat až 125 000 dolarů (cca 2 320 000 Kč).

Výzkumné centrum UMPQUA se již dlouhou dobu zabývá výzkumem přípravy pitné vody, čistěním vzduchu, dezinfekcí a sterilizací. Vlastní řadu patentů a s NASA již spolupracuje například na systému efektivní likvidace fekálií.

Vesmírný záchod

Není to přitom tak dlouho, co NASA poptávala nový záchod pro ISS. Měl mimo jiné splňovat podmínku, aby z lidské moči získal vodu a byl uzpůsoben pro používání na ISS.

Voda však neslouží k pití, ale je pomocí elektrického proudu rozložena kyslík a vodík. Zatímco vodík je jako nepotřebný vypouštěn ven, kyslík je používán pro dýchání v kabinách stanice. (Více o hledání vesmírného záchodu se dočtete v tomto článku.)