V roce 2015 jsme dosáhli na Pluto, chystáme se na Mars, vzpomíná NASA

  • 1
Video americké vesmírné agentury NASA shrnuje úspěchy v roce 2015 i některé plány do budoucna, především cestu na Mars. NASA se ale zabývá i výzkumem na oběžné dráze nebo satelitním měřením pozemského klimatu.

V roce 2015 se americké vesmírné agentuře dařilo. V říjnu vzbudila rozruch senzačním nálezem: „Za určitých podmínek se na Marsu nacházela voda v tekutém stavu“. Další poznatky z Marsu pomohly vysvětlit, jak přišel o atmosféru nebo zda se zde mohl nalézat život.

NASA také ukázala své plány, jak na Mars dopravit živou posádku už ve 30. letech našeho století, a hledá nové astronauty. Filmy jako „Marťan“, se kterým NASA pomáhala, ostatně velkou měrou přispěly k novému nadšení veřejnosti.

V březnu NASA otestovala nové verze raketových motorů, které pomohou raketě Orion dostat se dále než doposud. Další testy proběhly na modifikovaných motorech z raketoplánů, které se mají stát součástí zatím nejsilnější rakety.

Sonda New Horizons se poprvé dostala k Plutu. Vědcům sonda stále posílá nové obrázky a podrobná měření tohoto vzdáleného světa. Sonda Cassini udělala zatím nejbližší průlet u Saturnova měsíce Enceladus.

Hubblův teleskop letos oslavil 25 let činnosti - a i po čtvrtstoletí je jedinečným zdrojem fotografií a informací o hlubokém vesmíru a jeho historii.

Také na oběžné dráze to žilo. V listopadu lidé oslavili 15 let nepřetržité přítomnosti ve vesmíru. Mezinárodní vesmírná stanice je nyní zásobována i komerčními partnery NASA, kteří testují nové úspornější metody návratu raket po startu.

Činnost bližší Zemi

NASA se ale nezabývá jen vesmírem, ale i studiem života na Zemi. Satelity zásobují vědce informacemi o naší měnící se planetě. Letos tak vznikla třeba nová mapa koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého, mapa větrných proudů ovlivňujících globální klima nebo ucelený obraz o srážkách ve světě, což vylepšuje možnosti předpovědi počasí.

Studenti si mohli vyzkoušet, co to znamená navrhnout a sestrojit funkční satelit a vypustit jej do vesmíru. Jiní se zúčastnili soutěže o návrh nejlepšího samostatného robota-sběrače.

NASA, tedy vlastně její předchůdkyně NACA zaměřená na aeronautiku, oslavila letos sté výročí. I NASA se stále věnuje létání, letos třeba otestovala nový typ křídla s menším odporem vzduchu i nové vylepšováky na ukázkovém letounu ecoDemonstrator. Série crashtestů pomohla nasbírat data pro zlepšení letové bezpečnosti.