Nastavení BIOSu díl 4. - Komunikace čipové sady

Každá čipová sada má své specifické vlastnosti, na bezproblémovém chodu se značnou mírou podílí nastavení menu s názvem Chipset Features Setup. Pokud se vám podaří sladit čipset základní desky s okolní komunikací, máte vyhráno.
  • Nastavení BIOSu díl 1. - Jak pracuje a jaké má funkce
  • Nastavení BIOSu díl 2. - Jak a proč aktualizovat na novější verzi
  • Nastavení BIOSu díl 3. - Jak na standard a advanced BIOS features
  • Nastavení BIOSu díl 4. - Komunikace čipové sady
  • Nastavení BIOSu díl 5. - Snížení nepotřebného napětí: Power management
  • Nastavení BIOSu díl 6. - PnP a komunikace integrovaného rozhraní
  • Nastavení BIOSu díl 7. - Hardware Monitor Setup
  • Dnes vás vítáme již u čtvrtého dílu článku o nastavení BIOSu. O čem jsme psali minule, si můžete připomenout kliknutím na linky uvedené pod nadpisem tohoto článku. Tento seriál může posloužit domácím kutilům jako příručka k nastavení voleb v BIOSu. Jedním z největších problémů je nastavení komunikace čipové sady s okolím. Čipset základní desky je velice důležitá součást motherboardu a na jeho nastavení ve většině případů stojí výkon celého systému. Jsou zde přednastaveny hodnoty pro automatickou komunikaci s pamětmi, AGP a PCI sloty. Volby v menu Chipset Feautures většinou umožňují nastavení některých speciálních vlastností konkrétní čipové sady. Proto se obsah nabídky může značně lišit kus od kusu.

    Chipset Features Setup nebo Advanced Chipset Feautures – komunikace čipové sady

    B.I.O.S.

    Nevyladěné nastavení čipové sady

    Configure SDRAM Timing by – přístupová doba k operační paměti. Povolením této volby zpřístupníte třetí a čtvrtý řádek nastavení časování pamětí. Pokud si chcete vyladit paměti na maximálně možný výkon, určitě nastavte na Enable, naopak pokud nechcete experimentovat, nechte Disable.

    SDRAM Frequency – nastaví rychlost pamětí. Volba HCLK automaticky nastaví frekvenci podle procesoru, SPD zjistí maximální rychlost pro danou paměť. HCLK+33 přidá, –33 ubere 33 Mhz na rychlosti pamětí.

    Následující dvě volby jsou přístupné jen za předpokladu povolení Configure SDRAM Timing by:

    1. SDRAM CAS# Latency – volba nastavuje počet cyklů tvořících prodlevu mezi reakcí modulů při čtení. Platí, že čím nižší hodnota, tím rychlejší přístup do pamětí. Pokud máte paměti s 2.5 nebo 3 Latency, zkuste nastavit na 2, při problémech s operačním systémem vraťte na hodnotu udanou výrobcem pamětí.

    2. SDRAM Bank Interleave – prokládané zpracování paměťových bank. Pokud je funkce vypnuta, paměti zapisují lineárně a tím dochází k zpomalení, nelze totiž zároveň přistupovat k okolním buňkám. Zkuste nastavit na 4-way. Tím dochází k zápisu nebo čtení čtyřcestně, ale paměti to nemusí zvládnout, při nestabilitě ponechte raději Disable.

    SDRAM 1T Command – synchronizace pamětí s taktem sběrnice. U rychlejších pamětí než je FSB procesoru nemá prakticky význam. Každopádně můžete vyzkoušet, jaký bude mít nastavení vliv na výkonu systému.

    AGP Mode – rychlost komunikace základní desky s AGP slotem pro grafickou kartu. Nastavte nejvyšší možnou hodnotu jakou zvládá vaše grafická karta (1x,2x,4x,8x), pokud nevíte, nechte na Auto.

    AGP Comp. Driving – povolení řízení chybovosti AGP slotu. Nechte na Auto, pokud chcete experimentovat s nastavením nastavte Enable a tím zpřístupníte následující řádek.

    Manual AGP Comp. Driving – ruční nastavení korekce chybovosti. Jen pro velmi zkušené uživatele!

    AGP Fast Write – toto pole povoluje rychlé zapisování. Umožňuje procesoru posílat data přímo do video karty, tedy bez nutnosti průchodu operační paměti. Pokud máte grafickou kartu s podporou AGP 4x a vyšší, zvolte Enable.

    AGP Read Synchronization – synchronizace dat na AGP slotu. Pokud podporuje grafická karta, povolte, v opačném případě raději zakažte.

    AGP Aperture Size – velikost paměťových adres, které jsou rezervovány pro AGP v paměti. Platí pravidlo, že čím více MB vyhrazené v paměti, tím rychleji je možné zobrazit textury uložené v paměti. Doporučujeme nastavit hodnotu na poloviční velikost celkové operační paměti. Pokud máte 128 MB, nastavte hodnotu na 64 MB.

    AGP Master 1 W/S Write a Read – volba povoluje zápis nebo čtení dvou cyklů na AGP. Při zapnutí dojde ke zrychlení komunikace grafické karty.

    Search for MDA Resources – pokud máte v systému více jak jednu grafickou kartu, povolte tuto volbu.

    PCI Delay Transaction – čipová sada má vestavěný 32-bitový zásobník pro zápis, umožňující odkládaní transakcí. Enable zvolte je tehdy, pokud potřebujete zajistit shodu se specifikací PCI verze 2.1, jinak vždy Disable.

    BIOS Protection - motherboardy jsou tímto způsobem chráněny proti počítačovým virům a hackerům, kteří by mohli napadnout váš systém. Některé viry dokážou BIOS nenávratně smazat, proto raději vždy mějte nastaveno na Enable, čímž zakážete jakýmkoliv programům zápis do této oblasti. Disable volte jen při flashování BIOSu na novou verzi.

    B.I.O.S.

    Tak takhle nějak by to mělo vypadat

    U ostatních základních desek se můžete setkat ještě s nastavení následujících položek:

    Auto Configuration – přednastavené optimální hodnoty paměti pro danou čipovou sadu. Pokud nechcete experimentovat s nastavením a jeho výkonem, nechte na Auto a čipová sada bude optimálně nakonfigurována.

    SDRAM RAS-to-CASE delay (Precharge Time) – určuje počet přístupů do paměti, mezi nimiž se provádí obnova paměťových modulů. Čím méně přístupů do paměti, tím je počítač rychlejší. Naopak, není-li nastaven dostatečný čas, obnova nemusí být úplná a SDRAM nemusí být schopna udržet data.

    DRAM Integrity Mode – podle typu pamětí zvolte buď moduly s korekcí chyb ECC nebo bez. Paměti s ECC (Error Checking and Correction) kódem umožňují jednobitovou opravu chyb a více bitovou detekci chyb při současném mírném zpomalení systému. Volba NON-ECC nedetekuje případné chyby ani je nebude opravovat, naopak ECC je bude detekovat a automaticky opravovat. EC-Only: chyby jsou detekovány, ale ne opravovány. Pro maximální výkon systému zvolte NON-ECC. Pro bezproblémový chod volte ECC, při kterém ale dojde ke zpomalení celého systému.

    S nastavením čipové sady doporučujeme experimentovat a jednotlivé výsledky ověřit v testovacích programech jakými jsou Sisoft Sandra či 3DMark. Jedině tak zjistíte, jaké nejlepší nastavení je vhodné pro vaše komponenty. A co na to Power management a PNP (Plug and Play)? To se dozvíte příště.


    Témata: BIOS, hacker, PCI, Virus