Nastavení BIOSu díl 7. - Hardware Monitor Setup

  • 77
Procesor je srdcem počítače. O jeho správný chod se stará rychlost sběrnice a násobič. Volby v menu Hardware znají zejména zkušení overclockeři, kteří pomocí různých konfigurací dokáží přetočit procesor na neuvěřitelné frekvence. Chcete patřit mezi ně?
  • Nastavení BIOSu díl 1. - Jak pracuje a jaké má funkce
  • Nastavení BIOSu díl 2. - Jak a proč aktualizovat na novější verzi
  • Nastavení BIOSu díl 3. - Jak na standard a advanced BIOS features
  • Nastavení BIOSu díl 4. - Komunikace čipové sady
  • Nastavení BIOSu díl 5. - Snížení nepotřebného napětí: Power management
  • Nastavení BIOSu díl 6. - PnP a komunikace integrovaného rozhraní
  • Nastavení BIOSu díl 7. - Hardware Monitor Setup
  • Jak jsme naznačili v minulém díle našeho mini seriálu o Nastavení BIOSu, dnes se již naposledy budeme věnovat konfiguraci voleb v BIOSu. V minulých šesti dílech jsme si popsali nastavení všech funkcí základní desky, kromě jedné jediné. Tu jsme si nechali až na samý závěr, protože její nastavení má největší vliv na výkon celého systému. Jde o konfiguraci procesoru a pamětí. V druhé polovině článku se budeme věnovat položkám, které neobsahují žádné podmenu, ale pro správný chod BIOSu jsou velmi důležité.

    1. Hardware Monitor Setupjak již napovídá samotný název, jde o menu určené pro ladiče výkonu procesoru, doplněné o další systémové informace.

    Hardawre Monitor Setup

    Pokud nechcete přiliš experimentovat.

    Spread Spectrum – hodinový generátor. Při pulsu systémového generátoru dochází k překročení limitních hodnot elektromagnetického vyzařování. Jakákoliv volba v tomto nastavení bude redukovat extrémní hodnoty na nižší, čímž dojde ke snížení elektromagnetického vyzařování. Potlačením maximálních hodnot docílíte minimálního rušení ostatních komponent a přístrojů blízko počítače. Pokud jste váš procesor přetaktovali či o tom uvažujete, toto nastavení úplně vypněte. Jinak zkuste experimentovat. Změny zaznamenáte především při poslechu disku nebo při reprodukci hudby.

    CPU FSB CLK – rychlost sběrnice. Udává rychlost taktu sběrnice procesoru, v našem případě 100, 133 MHz. Zvolte podle druhu procesoru, kde je rychlost FSB vyražena.

    CPU FSB/PCI Overclocking – přetaktování FSB. Zde můžete měnit rychlost sběrnice po jednom MHz, většinou v rozmezí od 134 do 164 MHz. Automaticky se touto změnou zvedne rychlost na PCI slotech. Normálním uživatelům doporučujeme ponechat na Auto. Rychlost sběrnice se detekuje automaticky a nemůže dojít ke zničení procesoru. Zkušení overclockeři mohou zkusit experimentovat s nastavením, ale jen na vlastní nebezpečí!!!

    CPU Ratio – násobič procesoru. Všechny procesory mají vnitřní násobič (multiplier), který udává spolu s FSB celkovou rychlost procesoru. V tomto menu je možné měnit násobič v rozmezí od 6 do 15. V praxi to vypadá asi takhle: zvolíte rychlost sběrnice (FSB) na např. 133 MHz a k tomu násobič 10x, logicky tedy dostanete 133*10= 1330, což je výsledná frekvence procesoru. Méně zkušeným uživatelům opět doporučujeme ponechat nastavení na Auto, čímž dojde k upravení násobiče podle procesoru.

    CPU Vcore – napětí procesoru. Tato volba udává maximální možné napětí pro procesor. Volba Auto si bude hlídat nominální napětí, aby nedošlo ke zničení procesoru nadměrným ohřevem. Pro přetaktování procesoru, je samozřejmě nutné zvednout napětí na co nejvyšší možnou hranici.

    DDR Voltage – napětí na pamětích. Abyste donutili své paměti pracovat efektivněji, můžete zkusit zvýšit jejich nominální napětí. Pamětem by to nemělo ublížit.

    CPU Fan Detection – detekce ventilátoru. Povoluje nebo zakazuje detekování ventilátoru v operačním systému. Doporučujeme povolit pro sledování otáček a nastavení rychlosti ve speciálních programech.

    Chassis Intrusion – detekuje, zda je skříň otevřená či zavřená. S příslušným softwarem dokáže zaslat informaci o neoprávněném otevření case počítače.

    CPU Temperature – udává aktuální teplotu procesoru.

    System Temperatrure – udává aktuální teplotu celého systému.

    CPU Fan Speed – ukazuje rychlost otáček na ventilátoru procesoru.

    System Fan Speed – ukazuje rychlost otáček jakéhokoliv dalšího připojeného ventilátoru (v tomto případě na systémovém konektoru).

    Power Fan Speed – ukazuje rychlost otáček jakéhokoliv dalšího připojeného ventilátoru.

    Vcore, VTT, VIO, +5.0V, +12.0V, -12.0V, -5.0V, Baterry, +5V SB – napětí monitorované na všech vstupních napájecích vývodech v systému. Dokáže podat informaci o napětí v baterce, která zálohuje CMOS paměť.

    Hardawre Monitor Setup

    Tak tomu se říká HARDCORE overclock:
    procesor AMD 1.2 GHz, jede na frekvenci 2296 MHz.

    2. Další položky po vstupu do BIOSu

    V minulých dílech jsme si probrali volby, které obsahují další podmenu:

  • Standard CMOS Features
  • Advanced BIOS Features
  • Chipset Features Setup nebo Advanced Chipset Feautures
  • Power management
  • PNP/PCI Configuration, Integrated Peripherals
  • B.I.O.S

    Kromě těchto položek, najdete v BIOSu ještě další následující:

    High System Performance – touto volbou nahrajete nejvyšší možný výkon nastavený výrobcem. Pozor! Může se stát, že některé komponenty toto nastavení nezvládnou a počítač nenaběhne. Nezbude vám tedy nic jiného než otevřít case a ručně, pomocí propojky, smazat nastavení uložené v paměti CMOS. Pokud vlastníte značkové komponenty, neměl by nastat žádný větší problém. Doporučujeme vyzkoušet.

    Load Optimized Defaults – podobná volba, jako v předchozím případě. Největší rozdíl je pouze v odlišném způsobu konfigurace. V praxi to pak znamená asi toto: pokud se vám nepodaří nakonfigurovat BIOS tak, jak byste si přáli, tímto nahráním dojde k obnovení továrního nastavení.

    Supervisor Password – změna nebo nastavení hesla pro přístup do voleb BIOSu. Takto znemožníte jakýkoliv zásah nebo změnu ve volbách BIOSu.

    User Password – možnost nastavení hesla při každém startu počítače. Po provedení testu POST budete vyzváni k zadání hesla pro další pokračování startu PC. Heslo doporučujeme zvolit tak, abyste ho nezapomněli. Bez jeho zadání nedojde ke startu operačního systému. Ovšem mějte na paměti, že existují universální hesla, která zpřístupní nastavení komukoliv. Heslo jde také odstranit vymazáním obsahu paměti CMOS.

    IDE HDD Auto Detection – automaticky nadetekuje vaše pevné disky a další mechaniky, připojené na řadiče v počítači. U starších BIOSů budete vyzváni k potvrzení nastavení disku. Není tedy nutná úplná ruční konfigurace.

    Save & Exit Setup – provedené změny v BIOSu je třeba zapsat do paměti CMOS, aby nedošlo ke ztrátě provedených změn. Tuto volbu potvrďte, pokud jste si opravdu jisti tím, co jste nastavili.

    Exit Without Saving – naopak tato volba slouží k opuštění nastavení BIOSu bez jakékoliv změny. Nedojde tedy k zapsání informace do paměti CMOS.

    U starších základních desek se můžete setkat ještě s nastavením následující položky:

    HDD Low Format – nízkoúrovňové formátování pevného disku. Formátování HDD přímo z BIOSu, jde o jeden z nejlepších způsobů nastavení disku.

    Linky na některé zahraniční specializované weby zabývající se touto tématikou:

    http://www.rojakpot.com/Speed_Demonz/BIOS_Guide/BIOS_Guide_Index.htm http://burks.bton.ac.uk/burks/pcinfo/hardware/bios_sg/bios_sg.htm http://www.sysopt.com/articles.html

    Doufáme, že jsme vám alespoň částečně dokázali poradit s nastavením nejdůležitější součásti počítače, kterou BIOS bezesporu je. Seriál byl demonstrován na základní desce MSI KT266, ale byly zahrnuty i volby, které se u této desky (zatím) neobjevily. Nezbývá nám nic víc, než popřát mnoho úspěchů při ladění vašeho motherboardu…