Nastavte si možnosti výkonu ve Windows XP

  • 82
I na starších počítačích mohou Windows XP běhat jako z „praku“. Stěžujete-li si na to, že váš systém je pomalý, zkuste provést několik úprav, které povedou nejen k vyššímu výkonu systému a programového vybavení, ale i k lepší stabilitě.

Mezi uživateli se najde stále velká řada těch, kteří pracují na starších počítačích. Mnozí z nich jsou tak nedobrovolně odkázáni používat starší verze operačních systémů Windows. Přicházejí tak například o řadu vymožeností, které s sebou přinesla právě XPéčka. Ale to lze změnit. V některých případech dokonce není zapotřebí ani hardwarový upgrade.

Zkoušeli jste nainstalovat Windows XP na svůj počítač? Víte, že minimální konfigurace, doporučená samotným velkým Billem Gatesem, je přesně taková, kterou disponujete i vy, ale i přesto se „woknům“ pracovat moc nechce? Pak zkuste snížit grafické nároky systému a tím rozšířit úzké hrdlo.

Procesor s taktem 300 MHz, operační paměť 128 MB a 1.5 GB volného místa na pevném disku - tak tyto hardwarové požadavky jsou kladeny na všechny verze Windows XP (Home, Professional). Dalo by se tak s klidným svědomím říci, že všechny počítače vyrobené po roce 1998 splňují tato přísná kritéria. Může tomu tak být, ale jen za určitých podmínek. Počítač musí být hlavně v perfektním stavu, žádná část hardware nesmí vykazovat známky nekompatibility a pevný disk musí být zcela prázdný. V čerstvě nainstalovaném operačním systému musí navíc jeho administrátor udělat pár úprav: především snížit grafickou stránku Windows, optimalizovat běžící procesy a omezit možnosti samotného systému odkládat desítky MB dat (více v tomto článku), kdykoliv se mu to zamane.
 
Změnou způsobu, jakým počítač přiřazuje prostředky procesoru k programům v popředí a na pozadí, lze docílit, že i na pomalých počítačích se systémem Windows XP bude práce příjemnou záležitostí, nikoliv utrpením. Jak na to?

Vytáhněte z Windows XP maximum
Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku Tento počítač. Z kontextového menu vyberte položku Vlastnosti. Přepněte se na kartu s názvem Upřesnit. V části okna pojmenované Výkon klikněte na tlačítko Nastavení.

Možnosti výkonu

Nyní se otevřelo nové okno, ve kterém lze upravit vlastnosti systému. První záložka s názvem Vizuální efekty slouží ke změně již zmíněných grafických nároků systému. Windows poskytuje možnost všechna tato nastavení zapnout a dosáhnout perfektního vzhledu, nebo je vypnout a docílit tak maximálního výkonu počítače. Na výběr máte hned z několika předdefinovaných možností:

Možnosti výkonu

Systém Windows zvolí nejlepší nastavení pro tento počítač – jde o navrácení k výchozím hodnotám, které byly nastaveny automaticky po instalaci systému.

Optimalizovat pro vzhled – zapne všechny vizuální efekty. Na pomalých PC se zapnutí projeví velkým snížením výkonu.

Optimalizovat pro výkon – majitelům starších PC doporučujeme zvolit tuto volbu. Přijdou sice o nějaké efekty (vyhlazování, stíny pod nabídkami atd), ale zase jim naroste celkový výkon, což se pozitivně projeví ve většině aplikací.

Vlastní – zkušenější majitelé si pak mohou zaškrtnutím této volby nadefinovat vlastní vizuální efekty. V seznamu pak stačí kliknout na konkrétní boxík, čímž efekt vyberete nebo zaškrtnutí zrušíte.

Pod druhou kartou s názvem Úpravy se skrývají další, neméně důležité vlastnosti systému, které ovlivňují jeho plynulý chod. Proto i jim věnujte velkou pozornost.

Plánování procesoru
Systém Windows přiděluje prostředky na základě svého nastavení a spravuje zařízení odpovídajícím způsobem. Výkonnost systému však můžete zlepšit při jiném využití procesoru. Lze tak jednoduše přidělit více prostředků procesoru buď programům na popředí nebo na pozadí. Přepnutím na Programy získáte vyšší výkon (vždy jen u aktivního okna). Takto lze dosáhnout rychlejší odezvy programu. Služby na pozadí zase rozdělí všechny dostupné prostředky CPU všem procesům rovným dílem, nezávisle na tom, zda-li jsou v popředí.

Možnosti výkonu

Využití paměti
Využíváte-li počítač především jako pracovní stanici, ne jako server, vždy přidělte programům větší část paměti. Zvolte tedy Optimalizovat výkon pro: Programy. Práce bude svižnější a bude nastavena výchozí mezipaměť systému. U serveru naopak nastavte - Mezipaměť systému. Tím rezervujete větší část paměti pro serverové operace.

Virtuální paměť
Má-li počítač nedostatek paměti, využije Windows prostor na pevném disku k simulaci systémové paměti RAM. Tato paměť je známá jako virtuální paměť a často se označuje jako stránkovací soubor. Výchozí velikost virtuální paměti (pagefile.sys), vytvořené během instalace, je 1.5 velikosti RAM vašeho počítače. Tlačítkem Změnit vyvoláte okno s nastavením pro jednotlivé přítomné disky. Nejste-li zrovna velkým expertem, doporučujeme nechat hodnoty tak, jak je nastavil OS.

Možnosti výkonu