Nestresujte se kvůli smazaným datům.

Nestresujte se kvůli smazaným datům. | foto: Profimedia.cz

Návod: Jak obnovit nedopatřením odstraněný soubor

  • 29
Smažete–li ve Windows soubor z pevného disku, máte ještě možnost obnovit ho v Koši. Co však dělat, pokud jste ho vysypali nebo máte nastaveno, aby data do něj neputovala a automaticky se mazala? Nyní je každá rada drahá.

Naštěstí existují programy, které se specializují na obnovu smazaných dat. Možná si říkáte, jak mohou fungovat, přece jednou smazané už není z čeho obnovit. Ano, data odstraněná z disku se sice jeví pro uživatele, jako že tam nejsou, ale zdaleka tomu tak není. Dojde pouze ke smazání informace, kde se na disku nacházejí. Fyzicky tam stále jsou, a pokud nebudou přepsána jinými daty, lze je obnovit. Na to sázejí i programy, které se specializují na jejich obnovu. Použít tak můžete např. Restoration, PC Inspector File Recovery či Recover Files, který vám nyní představíme a naučíme vás s ním pracovat.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Instalační soubor si potom můžete stáhnout přímo zde – Recover Files (1,2 MB). Ten je určen pro operační systémy Windows 95 až Vista. Za jeho používání nemusíte platit, protože je distribuován jako freeware. Instalace není nikterak složitá a stačí se jí doslova proklikat.

Jak to pracuje
Po dokončení instalace a následném spuštění se objeví hlavní a zároveň jediné okno aplikace. To je rozděleno na několik částí. Vlevo se nachází část pro výběr jednotky, ze které budete data obnovovat, a vpravo potom část sloužící k zobrazení souborů, obnově a používání různých filtrů. Recover Files se specializuje na obnovu dat nejen z pevných disků, ale také z paměťových flash karet, USB disků a přenosných HDD. Systém souborů těchto jednotek však musí být FAT16, FAT32, NTFS či NTFS 5.

Recover Files

Program pracuje na jednoduchém principu. Po vybrání disku, odkud se mají data obnovovat, musíte provést analýzu. Následně dojde k zobrazení seznamu smazaných souborů. U nich nechybí informace o názvu souboru, kde se nacházel, jaký má status, velikost, kdy byl vytvořen a kdy smazán. Pro vás je nejdůležitější sloupec Status, který informuje, zda půjde vybraný soubor obnovit. Samotné obnovení je potom otázkou několika vteřin.

Analyzujte smazaná data
Vyberte, respektive zatrhněte, na levé straně jednotku, ze které budete chtít data obnovovat – případně připojte externí disk. Nyní vpravo klikněte na tlačítko Analyze. Program začne vyhledávat smazané soubory a chvilku mu to bude trvat. Průběh můžete sledovat, a to včetně informace, kolik souborů již našel. Zelená barva v ukazateli zobrazuje procenta souborů, které by měly jít obnovit, žlutá pak signalizuje procenta poškozených a červená sděluje procenta souborů, které obnovit nepůjdou. Doba skenování je přímo úměrná počtu smazaných souborů a velikosti jednotky.

Recover Files

Po zobrazení smazaných souborů máte možnost prohlédnout si podrobnosti. Zejména sloupec Status vám prozradí, jak na tom soubor, co se týče obnovení, je. Jestliže je uvedeno Very Good, měl by jít obnovit bez problémů. U těch s poznámkou Good by se to mělo také podařit. Následuje Middle, Bad zde je obnova již nejistá – někdy se to může podařit, jindy ne. Ty, které jsou označeny Overwritten, jsou již přepsány jinými daty, tudíž je obnovit nelze.

Recover Files

Vyhledávání a filtrování
Souborů k obnově se může zobrazit několik stovek. Jak však najdete ten váš? Velmi lehce. Kliknutím na sloupec Filename si můžete nechat soubory setřídit podle jména. Jestliže víte, v jaké složce se nacházel, pak se pomocí tlačítka Folders vlevo dole můžete přepnout do konkrétní složky. Tlačítko Types slouží k zobrazení pouze konkrétních koncovek souborů – např. JPG, DOC, GIF apod.

Recover Files

Poslední možností je použít filtry. Ty naleznete pod seznamem souborů k obnovení. První řádek All or Part of the File Name slouží pro zadání části názvu souboru, druhým si můžete nechat zobrazit ty s určitou velikostí, a jestliže víte, kdy jste ho naposledy modifikovali, pak využijte ten s názvem When was it modified. Pak již stačí kliknout na tlačítko Set Filter a soubory se podle nastavených filtrů zobrazí. Tlačítkem Clear pak nastavené filtry smažete.

Recover Files

Obnova souborů
Znovunavrácení smazaného souboru provedete tak, že označíte soubor k obnově – zatrhnete ho – a nahoře kliknete na tlačítko Undelete. Zobrazí se dialogové okno. Nyní přichází nejdůležitější část. Abyste data bezpečně obnovili a zároveň nepřepsali ty další k případné obnově, musíte obnovované soubory vždy ukládat na jiný disk, než ze kterého jsou obnovovány. To znamená, že pokud obnovujete data z jednotky C:, obnovte je například na D:. V opačném případě by se totiž mohlo stát, že při obnově více souborů si tím prvním přepíšete ty další a tím o ně nenávratně přijdete.

Recover Files

Shrnutí
Vymazání důležitého souboru je vždy věc nemilá. Pokud však budete mít ve windows instalovaný Recover Files a smazání si uvědomíte prakticky okamžitě, máte 99% šanci na jeho bezproblémovou obnovu. Tento program pracuje rychle, je jednoduchý a navíc spolehlivý. Na jeho stránkách dokonce naleznete i verzi, která nevyžaduje instalaci, tudíž je vhodná i pro USB flash disky či tam, kde instalace programů není povolena.