Návod: Sdílejte fotografie na internetu. Jednodušší už to být nemůže

  • 27
Sto milionů fotografií dělá ze serveru Flickr nejpopulárnější službu pro sdílení obrázků. S naším návodem se můžete čerstvými fotkami z hor pochlubit i vy.

Všechnu trému stranou. „Flickr“ se dá přeložit jako „cvakálek“, a skutečně to není server, kde by vás někdo kritizoval za to, že nefotíte jako profík. Jde tu především o zábavu.

„Objevila jsem jej před pár měsíci díky kamarádovi, který mi spílal za to, že mu zahlcuju e-mailovou schránku fotkami z pobytu ve Francii,“ vzpomíná uživatelka s přezdívkou EL*. „Flickr je uživatelsky přístupný natolik, že to pochopila i moje máma,“ pochvaluje si.

Server umí do vaší galerie například bleskurychle přidat snímky právě pořízené mobilním telefonem, ukáže vám, kdo fotil to samé co vy před vámi anebo po vás, a také umí zařídit, aby vaše soukromé fotky viděli jen vaši příbuzní.

Jak se registrovat

Do uživatelské sekce Flickru vede nejjednodušší cesta přes účet na portálu Yahoo, pod který server patří. Pokud jej nemáte, vyplňte nejdřív na Yahoo obvyklé registrační položky, jako je požadované uživatelské jméno a heslo. To pak použijte i na přihlašovací stránce Flickru, a rázem jste tam.

Základní uživatelský účet má některá drobná omezení. Nahrát můžete pouze 20 MB fotek měsíčně, a na vaší stránce se zobrazuje jen 200 posledních obrázků (ty starší se nemažou, pouze k nim vedou jen vedlejší cestičky). Není to ale nic otravného, velká většina uživatelů si takto v pohodě vystačí. „Profi účet“ prakticky bez omezení stojí v přepočtu šest set korun a koupit jej lze kreditní kartou.

Jak nahrávat fotky

Pro nezkušené uživatele je nejjednodušší nahrát si malý program „Flickr Uploadr". Jste-li právě ve svém prohlížeči přihlášeni do Flickru, automaticky se tam načte stránka, která se vás zeptá, zdali Uploadru povolíte přístup k vašemu účtu. Vaše uživatelské jméno si program zjistí sám.

Fotografie, které si přejete na své stránce mít, pak do Uploadru přetáhněte myší třeba z Průzkumníku. Program se vás zeptá zdali, a jak chcete své obrázky kvůli datovému limitu zmenšit. I nejmenší nabízený rozměr je přitom pořád dostatečný pro kvalitní zobrazení na vaší stránce.

Po případném otočení obrázků je druhým krokem jejich zaslání na server. To provedete zeleným tlačítkem „+“. Uploadr se Vás ještě zeptá na to, jaké chcete dát obrázkům „štítky“, a jestli náhodou fotky nejsou jen pro vaše příbuzné nebo kamarády. O obou funkcích si ještě povíme. Nyní do okénka „tags“ prostě jen napište vše, co je na fotkách, česky nebo anglicky, záleží na vás. Vše budete moct později změnit.

Až Uploadr dokončí přenos, váš prohlížeč načte formulář, ve kterém svým fotkám přidáte názvy a popisky. Když vše uložíte, můžete se přesvědčit, že fotografie už skutečně zdobí vaši stránku. 

 nebo

Druhou možností je nahrát obrázky přímo přes web, odkazem „Upload“ vedoucím z kterékoliv stránky na Flickru, pokud jste přihlášeni. Online formulář má jedinou nevýhodu, neumí fotky automaticky zmenšovat. Pokud si je ale sami upravíte v grafickém editoru, anebo vám nevadí, že jich za měsíc nenahrajete víc než deset nebo dvacet, je tento způsob rychlejší, a nemusíte nic instalovat.

Všechny další funkce už jsou snadno přístupné přímo ze stránek Flickru, žádný speciální software nepotřebujete.

Jak přidávat štítky

Flickr nabízí velmi zajímavou funkcí „štítkování“, v originále „tagování“ fotek. To znamená, že ke každému obrázku můžete přiřadit při nahrávání na Flickr i kdykoliv později tolik klíčových slov („tagů“), kolik chcete. Můžete pak podle nich procházet své vlastní fotky, ale i fotky ostatních uživatelů. Odkazy vedou přímo ze seznamu štítků napravo od každé fotografie, která je má.

Pro názornost, takto vypadají obrázky se štítkem „ZOO“ od všech uživatelů:

Jak přidávat poznámky

Popisky můžete na Flickru přikládat i k jednotlivým částem obrázků. Slouží k tomu tlačítko „Add note“ nad každou fotografií. Můžete tak například jednoduše vysvětlit, kdo je kdo na skupinové fotce.

Jak obrázky ukázat jen těm, kteří je mají vidět

Flickr samozřejmě nepozná, zda u některého z počítačů sedí váš kamarád. Pokud ale chcete některé soukromé obrázky ukazovat jen příbuzným nebo přátelům, můžete tuto možnost zadat při každém nahrávání fotky (nebo kdykoliv později).

Flickr ji pak bude zobrazovat jen přihlášeným uživatelům, které jste dříve označili za přátele nebo členy rodiny. K tomu slouží odkaz „Add as a contact“ pod nadpisy stránek ostatních fotografů. To, jak je vám ten který člověk blízký, můžete poté upřesnit.

 nebo

Jak vytvářet fotoalba

Možná budete chtít rozdělit fotky od moře a ty z hor do samostatných alb. Na Flickru se albům říká „sety“, a k jejich tvorbě slouží „Organizer“, na který se odkazuje z horní části všech stránek. Celý proces je velmi intuitivní, obrázky přidáváte do setu přetáhnutí myší.

 nebo

Do vašich fotoalb pak povedou obrázkové odkazy z levé části vaší stránky.

Jak posílat fotky rovnou z mobilu

Jste-li přihlášení, ve spodní části všech stránek naleznete odkaz „Upload by email“. Na této stránce najdete tajnou e-mailovou adresu. Jakoukoliv MMS na ni ze svého mobilu pošlete, okamžitě přibude k vašim obrázkům na Flickru. Ano, opravdu je to tak jednoduché.

Jen pozor – za tuto MMS zaplatíte obvyklou sumu, kterou váš operátor chce za poslání fotografie emailem, obvykle tedy kolem desetikoruny. A ze zahraničí to bude ještě více. Také musíte dohlédnout na to, aby se adresa nedostala do ruky někomu jinému.

Jak se „kochat“

Na Flickru si fotografie samozřejmě můžete také jen nerušeně prohlížet. Výchozím bodem může být třeba stránka „Explore!“, na které naleznete padesát nejzajímavějších fotek za každý den.

Snímky se ale dají procházet i podle štítků. Na stránce „Tags“ můžete prozkoumat ty nejčastější, anebo zadat nějaký, která napadl vás samotné. Třeba název vašeho města, oblíbeného jídla, značky aut anebo květiny.

Fotky, které se vám líbí, si můžete přidat do svých „oblíbených“, abyste se k nim mohli snadno vrátit. Slouží k tomu ikonka hvězdičky nad každým obrázkem, který jste nevyfotili vy. Všechny svoje objevy naleznete pod odkazem „Your Favorites“ ve spodní části všech stránek.