První dva astronauti a jedna astronautka právě vstoupili do Nebeského paláce 1.

První dva astronauti a jedna astronautka právě vstoupili do Nebeského paláce 1. Historický moment v čínském vesmírném programu - 18.6.2012. Do kosmu je vynesla raketa Šen-čou 9 o dva dny dříve. | foto: CNTV

První čínští kosmonauti přestoupili do vesmírného obydlí

  • 25
Budoucí čínská vesmírná stanice, která bude konkurovat ISS, získala první dočasné obyvatele. První tchajkonauti vstoupili do experimentálního vesmírného modulu Tchien-kung 1, který je základem vesmírného obydlí. Plně funkční bude od roku 2020.

Čínská loď Šen-čou 9 (Božská loď) se v pondělí v 8 hodin a 8 minut našeho času spojila na oběžné dráze s experimentálním vesmírným modulem Tchien-kung 1 (Nebeský palác). Informaci zveřejnil server SpaceFlightNow.com

V 11:22 pak vstoupil první člen posádky na palubu. Byl to velitel lodi Jing Haipeng. Po něm do Tchien-kungu 1 vlezl druhý mužský člen posádky Liu Wang. První čínská astronautka Liu Yang zůstala ve vesmírné lodi, ale posléze se do modulu dostala i ona.

Modul Tchien-kung je umístěn na oběžné dráze ve výšce 343 kilometry nad Zemí. Je pouze experimentální, proto nemůže být obýván trvale.

Opatrné přiblížení

Kosmická loď se k modulu přibližovala rychlostí asi 20,5 cm za sekundu, když oba stroje letěly kolem Země rychleji než 17 000 kilometrů za hodinu. Po spojení museli astronauti nejdříve otevřít poklop, který vedl do přístupového tunelu s průměrem 79 cm.

Čína přepsala své dějiny dobývání kosmu. Na orbitu odstartovala první žena

První úkoly na palubě modulu spočívaly v testu atmosféry a dalších podmínek. Je to také poprvé, co přechod mezi kosmickou lodí a orbitální stanicí provádějí čínští kosmonauti. Oba objekty by měly zůstat spojené deset dní. Během nich bude posádka provádět lékařské testy, například zkoumat vliv stavu beztíže na biorytmy a pracovní výkon lidí.

V modulu mají pobývat vždy jen dva astronauti, třetí zůstane ve vesmírném plavidlu Šen-čou.

Čína je teprve třetí zemí, která do vesmíru vysílá své vlastní lodi i posádky. Další pilotovanou misi připravuje ještě pro letošek. V příštím roce chce vyslat na povrch Měsíce průzkumné vozítko, kolem roku 2017 má v úmyslu získat pomocí sondy vzorky měsíčního povrchu. Po roce 2020 chce na Měsíc vyslat lidskou posádku.

,