Nebojíte se, že vám někdo ukradne vaši identitu? Možná byste měli

  • 24
Možná si vzpomínáte na film Síť v hlavní roli se Sandrou Bullock. Jedním z hlavních motivů zde byla ukradená identita hlavní postavy. Bohužel se podobné problémy nestávají jen ve fantazii scénáristů či spisovatelů. Jak se ubránit?
Vydávat se za někoho jiného a získat tím nějaký prospěch je snahou mnoha lidí patrně již od dob, kdy si člověk (v té době možná ještě opice) začal svou identitu uvědomovat. Tak jak se rozvíjely systémy pro prokazování totožnosti, tak se vyvíjely i způsoby jejich překonávání či obcházení.

Asi nejčastějším druhem tohoto deliktu je napodobení něčího podpisu. Elektronický věk navíc nabízí možnosti, o kterých se našim předkům ani nesnilo.

Nárůst o 79 %

Podle výzkumů agentury Gartner byl za poslední rok zjištěn 79% nárůst krádeží identity - včetně zcizení identifikačních údajů či různých průkazů a karet. Podle stejného výzkumu se tento problém nyní dotýká přibližně 3,4 % všech dospělých spotřebitelů. Ještě minulý rok to bylo 1,9 % osob. Ke vzkvétání tohoto druhu zločinnosti přispívá i mizivá pravděpodobnost odhalení takového zloděje identity - pouhých 1:700.

Ve Spojených státech od června minulého roku do června letošního stalo obětí zlodějů identity více než sedm milionů lidí.

„Zatímco je internet považován za semeniště zlodějů identity, podvodníci využívají spíše méně vyspělých technik,“ říká Avivah Sitan, jenž pracoval na dvou zprávách, které se této problematiky týkají. A dále upřesňuje: „Výjimkou jsou krádeže čísel kreditních karet. Zde hraje internet velikou roli." Zloději zde mají možnost získat poměrně velké množství čísel kreditních karet, se kterými posléze obchodují nebo si je vyměňují v chatovacích místnostech.

K obrovskému nárůstu této kriminální činnosti doplňuje: „O množství případů krádeží identity se ani nedozvíme. Do této kategorie patří například krádeže identity v rámci rodin, které se většinou tutlají a neřeší na veřejnosti.“

Jak (ne)přijít na internetu o citlivé údaje

O tom, že citlivé údaje, jako čísla kreditních karet, rodná čísla, detaily o bankovním účtu, hesla a pod., by se měly držet v tajnosti, ví asi každý. I přes všechnu opatrnost se však někdy stane, že jsou tyto informace vyzrazeny. Navíc se objevují nové techniky, kterými se zloději snaží takové údaje z uživatele vyloudit. V poslední době se například stále častěji objevují tzv. podvodné stránky (phisher Web).

Princip jejich fungování je velice jednoduchý. Kdesi na webu existuje stránka, která vypadá jako web nějaké známé společnosti. Potenciální oběti přijde do elektronické schránky mail, který ji na tuto stránku upozorňuje. Buď přímo v e-mailu, nebo na samotné stránce je pak požadavek na vložení či úpravu identifikačních údajů. Kdo se nachytá a na falešné stránce zadá například číslo své kreditní karty, ztrácí nad tímto údajem kontrolu. Posledním velkým případem tohoto druhu jsou falešné stránky Paypal. Originální službu využívají uživatelé mimo jiné k placení za nákup v internetové aukční síni eBay.

Proto se vyplatí dodržovat několik pravidel, která by měla podobným krádežím zabránit. Podezřelé by mělo být již to, že vám nějaká známá společnost pošle nevyžádaný e-mail. Také jakékoliv výzvy k rychlému vyplnění údajů či podobné, kterými se zloději snaží urychlit vaše rozhodování, jsou podezřelé. Pokud tedy pojme uživatel jakékoliv podezření, měl by si vše ověřit například prostřednictvím telefonátu.

Varuje i FBI

O tom, že se jedná o poměrně závažné problémy, svědčí i angažovanost amerického Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI). Ten ve spolupráci s organizacemi na ochranu spotřebitele a internetovými providery varuje právě před takovými falešnými stránkami.